EMO ve K Fuarı, sonbaharda dikkatleri Almanya’ya çekecek

Yaz aylarını takiben makina sektörü, ilk olarak alanında dünyanın en büyük fuarı olan ve 16-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek EMO ile hareketlenecek. K Fuarı ise, EMO’nun ardından ekimde Düsseldorf’ta düzenlenecek.

A+ A-

Yalçın GÜR

Sonbahar, makinacıları ilgilendiren Avrupa’daki fuarlar açısından önemli bir mevsim olacak. Yaz aylarının hemen ardından makina sektörü, ilk olarak alanında dünyanın en büyük fuarı olan EMO ile hareketlenecek. EMO Hannover, bu yıl 16-21 Eylül tarihleri arasında kapılarını açacak. Gelen bilgiler, TİAD ve MİB iftar yemeklerinde yapılan konuşmalar ve son Makina Zirvesi’nde belirtilen görüşler, Hannover’de yer bulmanın zorlaştığını ve buna rağmen metal işleme sektörü ile ilgili üreticilerden kullanıcılara tüm tarafların etkinliğe yoğun bir ilgi gösterdiğine işaret ediyor. Aylar öncesinden Hannover’de otel ya da pansiyon evlerde rezervasyon yapanlar ve uçak biletlerini alanlar görece daha rahat; ancak geç kalanlar ekonomik yer ve bilet arayışı içindeler.
Metal işleme makinaları ve üretim teknolojileri alanında üretici ve kullanıcı olarak ilgilenenler için ihracatta Almanya’nın önemi çok açık. Bu kesimde, Almanya’da ekonomik alanda gündeme gelen en ufak değişimin bile dikkate alındığını biliyoruz. Ülkemizin ekonomik koşullarında ihracatın giderek daha da önem kazandığı dikkate alındığında, bu yıl düzenlenecek olan EMO Hannover ayrı bir önem taşıyor. Sadece ihracatçılar için değil, sektördeki gelişmeleri ve eğilimleri izlemek isteyenler için koşullar ne olursa olsun EMO ajandalarda özel bir yer alıyor. VDW yetkilisinin tabiriyle, dünyanın hemen her yerinde ekonomik anlamda kara bulutların dolaştığı bir dönemde, sektörün durumunun ve yaşanması olası gelişmelerin enine boyuna tartışılacağı kesin.

2 binin üzerinde firmaya ev sahipliği yapacak
Fuarla ilgili bilgilerin kısa özeti şöyle: EMO Hannover, bu yıl ‘Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler’ sloganıyla gerçekleştirilecek. Metal kesme ve şekillendirme tezgahları, üretim sistemleri, yüksek hassasiyetli araçlar, otomatik malzeme akışları, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuar alanlarında modern metal işleme teknolojilerinin sergileneceği etkinlik, 50’nin üzerinde ülkeden 2 binden fazla firmaya ev sahipliği yapacak. Organizasyon, VDW (Alman Takım Tezgahları Üreticileri Derneği), tarafından Deutsche Messe AG’nin iş birliği ile Avrupa Takım Tezgahı İmalatçıları Birliği (CECIMO) adına organize ediliyor. VDW, Alman makina araç endüstrisinin temsilcisi olarak, temsil ettiği endüstri dallarında kendi adına uluslararası ticaret fuarları organize eden birkaç endüstri derneğinden biri ve bu alanda uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Kalitenin göstergesi olan ‘Bir VDW ticaret fuarı’ markası, sunduğu başarılı etkinliklerle ticari bir marka haline gelmiş durumda. VDW, Alman Mühendislik Federasyonu (VDMA) içinde yer alıyor, üyelerinin çıkarlarını hem ulusal, hem de uluslararası olarak temsil ediyor.

Türkiye’den 40’ın üzerinde firma kayıt yaptırdı
Sektördeki veriler dikkate alındığında Almanya açısından Türkiye, 65 milyon euro civarında bir hacimle ilk 15 tedarikçi arasında yer alıyor. Türk sanayiinin en önemli üç tedarikçisinden birisi ise Almanya. Üç tedarikçi Almanya, Tayvan ve Japonya’dan binin üzerinde üretici ile yeni iş birlikleri için bu fuarda görüşme yapma olanağı bulunuyor. Türkiye’den 40’ın üzerinde firmanın kayıt yaptırdığı fuarın oldukça verimli geçmesi bekleniyor. EMO Hannover’de, Endüstri 4.0 konseptli makinalardan (tezgahlar ve işlem merkezleri) bileşenlere, kontrollerden ölçüm sistemlerine ve malzeme akışlarına kadar akıllı fabrikalara yönelik yeni ürün ve çözümler, katılımcı firma ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.
Akıllı fabrikalarla ilgili belirleyici olan faktörün; tüm değer zinciri boyunca insanlar, tesisler ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir network kurulması olduğunu dikkate alan fuar yetkilileri, dijitalleşme ve akıllı fabrika ağ (networking-katma değer üretim zinciri) uygulamalarına özel bir ağırlık vermişler. EMO Hannover, akıllı fabrikalar için akıllı teknolojilerin buluşma noktası olarak hazırlanmış. IoT konusuna ayrıca özel bir yer ayrılmış. Endüstri 4.0 alanında; süreç izleme, operatör desteği, maksimum veri güvenliğiyle sorunsuz veri akışı sağlayan çözümler ve bulut teknolojileri gibi yeni teknolojiler sergilenecek. Bilimsel alandaki gelişmeler ve sektörün gelecek vizyonu, alanında uzman isimlerin katılacağı panel ve konferanslarla ele alınacak.
Endüstri 4.0 Trend Forumu da, bir diğer önemli etkinlik olarak göze çarpıyor. VDW, takım tezgahlarının ikinci en büyük alıcı sektörü olan makina ve tesis mühendisliği alanlarının şemsiye örgütü olan VDMA’nın yazılım birliğiyle güçlerini birleştirerek, EMO süresince devam edecek olan sunumlar ve paneller de dâhil olmak üzere en yeni Endüstri 4.0 ve makina öğrenimi trendlerini kapsayan üst düzey bir forum düzenliyor.

K 2019 Düsseldorf: Plastik ve kauçuk sektörünün buluşmasıPlastik ve kauçuk sanayiinde faaliyet gösteren 3 bini aşkın firma, 16-23 Ekim tarihleri arasında Düsseldorf’ta gerçekleştirilecek olan K 2019’da, yenilikçi ürün ve çözümlerini sergileyecek, sektördeki eğilimleri gösterecek. K-Düsseldorf Fuarı, dünyanın farklı kıtalarından gelen plastik ve kauçuk sanayiinde faaliyet gösteren katılımcı firmaları ve ihtisas ziyaretçilerini, bu çok dinamik ve yenilikçi sanayi sektöründeki en yeni gelişmeleri canlı olarak izlemek üzere, her üç yılda bir Düsseldorf kentinde buluşturuyor. Etkinlik, 68 yıldan beri sürdürdüğü ve sürekli geliştirdiği faaliyetiyle, sektöre yön veren otoriteler tarafından plastik ve kauçuk sanayiinin dünyadaki en önemli buluşma noktası olarak kabul ediliyor.

İnovasyonun itici gücünü oluşturan yeni teknolojiler
Sektörün otoriteleri K 2019’u alanında dünyanın lider fuarı olarak görüyorlar. Nisan ayı başında yapılan açıklamada, başvuru süresinin sona erdiği gün itibariyle ekim ayında düzenlenecek olan K 2019 için fuar alanının tamamen dolmuş olduğu belirtilmişti. Etkinliğe 60 ülkeden 3 bini aşkın firmanın katılım başvurusunun yaptığı, başta Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Türkiye olmak üzere Avrupalı üreticilerin, aynı zamanda da ABD firmalarının fuarda güçlü şekilde temsil edileceği açıklamalarda yer almıştı.
K Fuarı, dünya pazarındaki değişimleri de belirgin şekilde yansıtıyor. Bunu yetkililerin yaptığı su açıklama doğruluyor: “Asya ülkelerinden gelen katılımcı firmaların sayısı ve kullandıkları sergi alanı birkaç yıldan beri aynı yüksek düzeyini koruyor. Özellikle Çin, Tayvan, Hindistan, Japonya ve Güney Kore güçlü katılımlarıyla dikkat çekiyorlar. Fuara katılan firmaların çeşitliliği ve uluslararası niteliği bu yıl da sektörün ana konularının (özellikle de enerji, kaynak ve malzeme verimliliği gibi) yanı sıra özel uzmanlık alanlarının da fuar çerçevesinde ele alınacağını gösteriyor.”

Fuar alanı dolu
K 2019 için yaklaşık 174 bin metrekarelik net sergi alanına sahip Düsseldorf Fuar Merkezi’nin tamamı kullanılacak. Yapılan açıklamaya göre, ürün gruplarının 18 salona dağılımı şu şekilde düzenlenmiş olacak:
- Makina ve ekipmanlar: Salon 1, 3-4 ve 9-17
- Hammaddeler ve yardımcı maddeler: Salon 5, 6, 7, 7a, 8a, 8b
- Yarı mâmuller, teknik parçalar ve takviyeli plastik ürünler: Salon 5, 6, 7, 7a, 8a, 8b
K 2019 Fuarı’nda sektörün tüm katma değer aşamaları çok kapsamlı ve ayrıntılı biçimde ele alınıyor. Bu bağlamda, kauçuk konusu da belirleyici bir rol oynuyor. Yetkililer, kauçuk sektörü ile ilgili şu bilgileri öne çıkarıyorlar: “Bu sektör plastik sanayiine kıyasla daha küçük bir bölüm oluştursa da, bu ürünleri kullanan bazı önemli branşlar için belirleyici rol oynuyor ve inovasyon gücüyle öne çıkıyor. Fuarın 6. salonunda yer alacak olan Kauçuk Yolu, K Düsseldorf’un vazgeçilmez bölümünü oluşturuyor ve ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.”

Fuar tam bir pazar alanı gibi çalışıyor
Dünyanın çeşitli yerlerindeki plastik ve kauçuk sanayiilerini temsilen gelecek uzmanlar, fuarda sektörlerinin performans gücünü ortaya koyacaklar. Uzmanlar; otomotiv, ambalaj, elektroteknik, elektronik, iletişim, inşaat, tıp teknolojileri ve havacılık ile uzay sanayiilerinden gelecek profesyonellere plastik ve kauçuk malzemelerin gerek güncel, gerekse geleceğe yönelik uygulama olanaklarını tanıtmayı amaçlıyorlar. Mâlum; plastik sektörü, çevre ve sürdürülebilirlik konuları ile her zaman gündeme geliyor, dikkatleri üzerine çekiyor ve eleştirilerle karşılaşıyor. Fuara destek veren uzmanlar ve fuar yetkilileri, “Dünyamız iklim değişikliğinden dijitalleşme sürecine kadar uzanan, insan kaynaklı birçok sorunla karşı karşıya bulunuyor” saptamasının ardından şunları söylüyorlar: “Dünyamızın gelecek nesiller için de bir yaşam alanı oluşturabilmesi amacıyla bu sorunlara geleceğe yön verecek sürdürülebilir çözümler yaratmak hepimizin ortak sorumluluğunu oluşturuyor. Ekim ayında Messe Düsseldorf Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak K 2019 çerçevesinde buluşacak olan uluslararası plastik ve kauçuk sanayii, bu sorumluluğun bilincine varmış olarak karşı karşıya kalınan sorunları aşmak için hazır bulunuyor.”

Polimerlerin belirleyici rolü
Uzmanlar, düşük emisyonlu ve enerji tasarrufu sağlayan etkin yöntem ve teknolojilere, aynı zamanda da (çevreye zarar vermeden) farklı uygulamalarda kullanılabilecek akıllı ve yüksek performanslı malzemelere her zamankinden daha fazla talep duyulduğunu söylüyor ve polimerlerin bu bağlamda çok değerli ve yön verici bir katkı sağladıklarını belirtiyorlar.
“Kolay bozulabilecek gıda maddelerinin taze kalmasını sağlayacak ambalajlardan ekolojik elektrik üretimine veya karayolu ulaşımında zararlı madde emisyonlarının azaltılmasına kadar uzanan birçok uygulama alanında polimerler daha şimdiden başarılı sonuçlar vermiş bulunuyor” diyen uzmanlar, bugün birçok modern uygulamanın, plastik ve kauçuk ürünler sayesinde mümkün olabildiğine vurgu yapıyorlar.
“Polimer kullanımı, bizi aynı zamanda da bunların tekrar kullanımı ve uygun şekilde imhası gibi hususlarda çözüm bulmamız gereken zorluklarla karşı karşıya getiriyor” diye konuşan fuar organizasyonu ile ilgili uzmanlar, yeni koşulların üstesinden gelebilmenin önemine dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, şöyle konuşuyorlar: “Plastik ve kauçuk ürünler, sürdürülebilir biçimde üretilmesi gereken ve ideal koşullar altında nitelikli ürünlerin imalatı için tekrar kullanılabilmeleri gereken değerli malzemelerdir. Bunun için de, geri dönüşüme uygun ve aynı zamanda da içeriğindeki bileşimlerin geri kazanım oranının yüksek olduğu bir ürün tasarımı oluşturulması gerekir. Plastik ve kauçuk sanayii, K 2019 kapsamında tüm bu hususlara ilginç çözümler sunmayı bekliyor. Geri dönüşümden elde edilen plastikler giderek daha yoğun bir şekilde alternatif oluşturmaya başlamış ve yeni plastik ürünler açısından önemli bir hammadde kaynağı haline gelmiş bulunuyor. K 2019 çerçevesinde, bu alandaki olanaklar ve sanayi sektörünün farklı kuruluşlarla yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında bilgiler sunulacak.”

Özel gösteriler de düzenlenecek
K 2019 kapsamında gerçekleştirilecek olan ‘Plastics shape the future’ konulu özel gösteride; polimer malzemelerin çağdaş yaşam alanlarında ne denli belirleyici rol oynadığı ortaya konacak. Ayrıca, bugüne kadar hangi yeniliklerin uygulamaya geçirilmiş olduğu ve hangi yenilikçi fikirlerin gelecekte gerçekleşme potansiyeline sahip olabileceği gösterilecek. Ekonomik ve ekolojik hususların yanı sıra, mevcut sorunlar ve bunların çözümleri üzerinde de durulacak. Etkinlik, Alman plastik sanayii tarafından PlasticsEurope Deutschland e.V ve Messe Düsseldorf himayesinde organize ediliyor.
K 2019 Fuarı’nın ‘Science Campus’ etkinliği ise, araştırma kuruluşları ve firmalar arasında diyalog kurulmasını amaçlıyor. Yetkililer, bu gösterinin katılımcı firmaların ve ziyaretçilerin plastik ve kauçuk sektörlerindeki bilimsel çalışmalar ve sonuçları hakkında bilgi edinmesine, firmaların üniversitelerle deneyim alışverişinde bulunabilmesine olanak sağladığını özellikle vurguluyorlar. Özel gösteride ve ‘Science Campus’ çerçevesinde ele alınacak konular birbiriyle uyumlu şekilde belirlenmiş. Her iki etkinlikte de, önümüzdeki yıllarda küresel polimer sanayiinde belirleyici rol oynayacak belli başlı konular işlenecek.