EMO 2019: Sektörün eğilim belirleyici fuarı

EMO Hannover Fuarı'nın gerçekleşeceği bir yıl olacak. EMO, her 2 yılda bir Hannover’de düzenleniyor; ancak bir istisna olarak 6 yılda bir Milano’da sahne alıyor. EMO Hannover 2019, 16-21 Eylül tarihleri arasında Almanya’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

A+ A-

Yalçın GÜR

Bir yılı arkada bırakmak üzereyiz. Henüz yıl bitmedi; ancak şimdiden 2019'un önemli etkinlikleri için çalışmalar yoğunlaştı. 2019, makinacılar açısından EMO Hannover Fuarı'nın gerçekleşeceği bir yıl olacak. EMO, her 2 yılda bir Hannover’de düzenleniyor; ancak bir istisna olarak 6 yılda bir Milano’da sahne alıyor. EMO Hannover 2019, 16-21 Eylül tarihleri arasında Almanya’da organize edilecek.
Makinacıların, daha genel bir deyişle metal işlem teknolojilerinin taraflarının olduğu hemen her toplantıda, EMO’da görüşmek üzere sözü mutlaka geçiyor. Dünyanın hemen her yerinden çok sayıda katılımcı ve ziyaretçi bu fuara ilgi gösterdiği için Hannover’e ulaşma ve kalacak yer bulma konusu sıkıntılı hale gelebiliyor. Bu nedenle şimdiden otel, bilet ve seyahat organizasyonunu tamamlayan çok sayıda insan var.

VDW organize ediyor
Hannover’deki fuarın organizasyonunu Alman Takım Tezgahları İmalatçıları Derneği-Birliği (VDW) yapıyor. VDW bu işi takım tezgahları endüstrilerinin Avrupa Birliği (CECIMO) adına yapıyor. Çok genel anlamda söylersek, Avrupa ülkelerinin makina imalatçıları dernekleribirlikleri CECIMO’yu oluşturuyorlar.
Türkiye’den Makina İmalatçıları Birliği (MİB), CECIMO üyesi olarak fuarın destekçileri arasında yer alıyor. Ülkemizden çok sayıda makina üreticisi, bireysel veya grup ya da ulusal katılım şemsiyesi altında bu etkinliğe katılıyor. Çok sayıda ilgili de, ziyaretçi olarak fuarı mutlaka ziyaret ediyor. VDW, Hannover’deki EMO’nun yanı sıra, Düsseldorf’taki METAV’ı da (Uluslararası İmalat Teknolojileri ve Otomasyon Fuarı) organize ediyor.
Almanya’nın mekanik imalat gücünün merkezinde yer alan, 2016 yılında kuruluşunun 125. yılını kutlayan VDW, 100 yıla yakın bir süredir fuar organize eden, uzmanlığını kanıtlamış bir dernek olarak biliniyor ve saygın bir yere sahip bulunuyor. Bu arada VDW ve çok sayıda başka sektörlerdeki makinacıları da kapsayan Alman Makina İmalatçıları Birliği’nin (VDMA) katkı ve desteği de fuara önemli bir güç kazandırıyor.

2 bin 200 katılımcı ve 130 bin ziyaretçi
Fuarla ilgili veriler, fuarın gücü hakkında fikir veriyor: 160 ülkeden gelen 130 bin endüstri profesyoneli 6 günlük süre içinde bu fuarı ziyaret ediyor. Bunların yüzde 50’si yurtdışından geliyor. Yurtdışından gelenlerin yüzde 70’ini de Avrupa’dan gelenler oluşturuyor. Yönetim kademelerinde yer alan ilgili profesyoneller etkinliğe yoğun ilgi gösteriyor ve ziyaretçilerin yüzde 60’ına ulaşıyorlar. Ziyaretçilerin ortalama yüzde 50’si ise, satın alma kararlarında etkili profesyoneller. Bu rakam 2017 yılında yüzde 73’e çıkmış. Fuar, 8 milyar Euro’luk ticaret potansiyelinin gündeme geldiği önemli bir platform sunuyor. Katılımcı tarafında da etkileyici rakamlar dikkat çekiyor. 2017 verileri, 44 ülkeden 2 bin 200 katılımcının fuarda yer aldığını gösteriyor. Fuar alanı 180 bin metrekareyi geçiyor. Etkinlik, 40 ülkenin dernek ve fuar tanıtımı gibi çok sayıda basın konferansına ev sahipliği yapıyor. Çünkü, dünyanın hemen her yerinden gelen uzman yayıncılar ve gazeteciler fuarı dikkatle takip ediyor ve inceliyorlar.

Metal işleme teknolojilerinin entegre sunum platformu
Fuar kapsamında yer alan katılımcılar ana hatlarıyla şu konularda ürün ve hizmet sergiliyorlar: Katmanlı imalat-3 boyutlu yazıcılar, CAD/CAM, esnek otomasyon için komponentler, kontrol sistemleri, soğutucular ve yağlar-yağlayıcılar, endüstriyel elektronik, sensörler ve tanı teknolojileri, kesme-ayırma ve frezeleme için takım tezgahları, ısıl-elektrokimyasal ve diğer prosesler için takım tezgahları, takım-kalıp imalatı-hızlı prototipleme ve model yapımı için makina ve sistemler, üretim yazılımları, malzeme akış ve depolama teknolojileri, üretim teknolojileri kapsamında mekanik, hidrolik, elektrik ve elektronik aksesuarlar, ölçme-test ve analiz ekipmanları, metal şekillendirme makinaları, hassas takımlar-elmas takımlar-ölçme takımları, kalite yönetim sistemleri, robotik sistemler ve otomasyon, sac metal-tel ve tüp işleme makinaları, yüzey işleme teknolojileri, ince film prosesleri, kaynak-kesme-sertleştirme-ısıtma.