Elmas kaplı kesici uçlar

Demir dışı metaller delinirken talaş oluşumu ve tahliye zorluklarının üstesinden gelebilmek için Sandvik Coromant, CoroDrill® 880 CVD elmas kaplamalı kesici uç kaliteleri GCN124 ve GCN134'ü piyasaya sürdü.

A+ A-

Sandvik Coromant

Demir dışı metaller delinirken talaş oluşumu ve tahliye zorluklarının üstesinden gelebilmek için Sandvik Coromant, CoroDrill® 880 CVD elmas kaplamalı kesici uç kaliteleri GCN124 ve GCN134'ü piyasaya sürdü. Elmas kaplamanın süper sert özellikleri takım ömrünü uzatırken; alüminyum gibi malzemeleri delerken, yenilikçi talaş kırıcı ve geometri tasarımlarıyla birleşerek üstün bir performans sağlar.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Değiştirilebilir Delik Delme Takımları Global Ürün Müdürü Patrik Pichler, şöyle konuşuyor: “Alüminyum üzerine delik açmak zorlayıcı bir görev olabilir. Kolay bükülebilen yapısı ve yumuşaklığı, malzemenin kesici uçların kesici kenarlarına uzun süre temas etmesine neden olur. Sonuç olarak; alüminyum kesici kenara yapışır ve talaş yığılmasına (BUE) yol açar. Bu da, talaş oluşumunu ve tahliyesini zorlaştırır.”

En düşük maliyeti sunmak üzere tasarlandı
GCN124 ve GCN134, uzun ömürlü kesici uç takım ömrü ve/veya daha fazla verimlilik sayesinde, ISO-N malzemelerinin çoğunda delik başına en düşük maliyeti sunmak üzere tasarlandı. Verimlilik artışı, daha az kesici uç değişimi sayesinde azalan tezgah duruş süresinin bir sonucu olmanın yanı sıra yükseltilmiş kesme değerlerinden de elde edilebilir. Müşterilere sağlanan diğer avantajlar arasında, kesici uçların güvenilirliği ile uzun ömrü sayesinde üretimde kullanım kolaylığı ve BUE ile sıvama etkilerine direnme yeteneğinden kaynaklanan delik için geliştirilmiş yüzey kalitesi yer almaktadır. Azalan kesici uç tüketimi, stok seviyelerinin ve çevresel etkilerin azalmasına da yardımcı olacaktır.


Söz konusu ürünlerden yararlanacaklar arasında; silindir blokları, silindir kafaları, mafsallar, muhafazalar, fren kaliperleri, kontrol kolları, şanzıman gövdeleri, direksiyon mili kapakları ve bağlantı parçaları gibi alüminyum parçalarda delik delme ve işleme yapan otomotiv üreticileri bulunuyor. Bununla birlikte elmas kaplamalı kesici uçlar, ISO-N parçalarını üreten herhangi bir şirketin yanı sıra, rüzgâr türbini endüstrisi için GFRP rotorları/bıçakları üzerine delik delme gibi niş kompozit uygulamaları gerçekleştiren firmalara da rekabet kazancı sağlayacak.