Elektrikli otomobil VoltaCAR yarışlara hazırlanıyor

Mühendislik bölümlerinde okuyan 18 kişilik ekiple yola çıkan VoltaCAR, 2015’ten beri hız kesmeden yarışlara katılıyor. Projeyi, Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Kulübü üyelerinden oluşan Enerjist takımı yürütüyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin tasarlayarak ortak bir projeyle ürettikleri elektrikli otomobil VoltaCar, Avrupa’da düzenlenen Shell Eco Marathon yarışlarına hazırlanıyor.
Aracın ortaya çıkış serüveninden bahseden Enerjist Takımı Tanıtım Birimi Sorumlusu Ömer Faruk Özcan, “2014 yılında TÜBİTAK’ın düzenlediği alternatif enerjili elektrikli araçlar yarışlarına katılan enerji sistemleri mühendisliğinde okuyan 4 arkadaşımız yarışları görüyor ve dikkatlerini çekiyor. Enerji sistemleri mühendisliği ağırlıklı olmak üzere diğer mühendislik bölümlerinde okuyan 18 kişilik ekiple yola çıkan VoltaCAR, 2015 yılından bu yana hız kesmeden yarışlara katılmaya devam ediyor. Projeyi Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Kulübü üyelerinden oluşan Enerjist takımı yürütüyor. 2015’ten beri de, TÜBİTAK’ın düzenlediği alternatif enerjili elektrikli araçlar yarışına katılıyor. 2016 yılında TÜBİTAK alterrnatif enerjili araçlar yarışında 6. olarak ekip ruhunu ortaya koyan takımımız, ‘Kurul Özel Ödülü’ ile taltif edildi. 2018’de ise, 65 takım arasından 4. olarak, elektrikli araçların yaygınlaştırılması ve toplumda temiz enerji bilinci oluşturulmasına yapılan katkılardan dolayı ‘Comunication Award’ ödülünü aldık. TÜBİTAK alternatif enerjili araçlar yarışının yanında, Avrupa’da düzenlenen Shell Eco Marathon yarışlarına da katılmayı hedefliyoruz” dedi.

“Aracımızı geliştirmek için destek bekliyoruz”
VoltaCAR’ı öncelikle üniversiteden ve özel sektörden aldıkları destekle bulunduğu aşamaya getirdiklerini kaydeden Özcan, aracı daha fazla geliştirmek için destek beklediklerini ifade etti. Özcan, elektrikli araçla ilgili şu bilgileri verdi: “VoltaCAR’da yüzde 90 yerli ve kendi imkânlarımızla geliştirdiğimiz parçaları kulladık. Aracın gövdesi ve bazı şase yapıları karbon fiber malzemeden üretildi. 70 bin TL’ye mal olan VoltaCAR, 170 kilo ağırlığa sahip ve 150 kilometrede sadece 1 TL’lik enerji harcıyor. Saatte yaklaşık 130 kilometre hız yapabilen araç, tam dolu bir batarya ile 140 kilometre yol gidebiliyor. Şehir içinde 5-6 saatte bataryası yüzde 100 doluyor. VoltaCAR, diğer binek araç ölçülerine (eni 140 cm, boyu 290 cm, yüksekliği 120 cm) göre biraz daha küçük. Ancak bunun sebebi, yarışma kurallarının bizi kısıtlaması ve yarış stratejisi. TÜBİTAK'ın verdiği ölçü sınırlarına göre araçları tasarlıyoruz.”
Elektrikli araçların yanı sıra, savunma, enerji üretim ve dönüşüm sistemleri konularında da çeşitli projeler geliştirdiklerinin bilgisini veren Ömer Faruk Özcan, “Bu sayede, endüstride ihtiyaç duyulan kâlifiye mühendislerin yetiştirilmesine de katkıda bulunuyoruz. TÜBİTAK’ın konseptine uygun olarak aracımızı tasarlıyoruz. Yüzde 90 yerli üretim olan aracımızda, bu sene yüzde 100 yerlilikle farkımızı ortaya koymak istiyoruz” diye konuştu.

“Otomotiv sanayii yeni bir sürece giriyor”
Türkiye’nin otomobil projesinin kârlı olabilmesi için küresel başarının da sağlanması gerektiğini dile getiren Özcan, şöyle devam etti: “Bu projede planlanan şekilde doğru adımlar atılırsa; Türkiye sanayide, yerlileşmede ve teknoloji dönüşümünde sınıf atlayabilir. Çünkü, dünyada otomotiv sanayii yeni bir sürece giriyor. İçten yanmalı motora sahip araçlar yerini elektrikli ve hibrid otomobillere bırakıyor. ‘Otonom’ denilen sürücüsüz araçlar geliyor. Eğer ülke olarak bunu başarabilirsek; sadece otomobilde değil, sanayide de çok ciddi bir şekilde sınıf atlarız. Biz de VoltaCAR ekibi olarak; genç yaşta donanımlı birer mühendis olarak yetişerek, ülkemize bu sektörde hizmet vermek ve bu gurur verici çalışma içerisinde yer almak istiyoruz. Ayrıca, yüklenici firmalar tarafından desteklenmek biz genç mühendis adaylarını daha ileriye taşır. Çünkü, yaptığımız Ar-Ge çalışmalarıyla aracımızı geliştirdik ve bunu aldığımız destekler sayesinde başardık. Bu zamana kadar bize destek olup güvenen herkese teşekkür ederiz.”