Elektrik otomasyonunda dijitalleşme

Festo, ürün ve hizmetlerini dijitalleştirme sürecinde gelecek için akıllı üretimin zorluklarını karşılamak amacıyla harekete geçiriyor. Şirket aynı zamanda, yapay zeka ve otomatik öğrenme konusuna da odaklanıyor.

A+ A-

Festo

Festo, müşterilerini ve çalışanlarını dijital geleceğe taşıyor. Şirket bu amaç için yenilikçi ve enerji verimli teknolojiler, sezgisel insan-makina iş birliği, öğretim ve ilave eğitim ayakları üzerine kurulu yeni gelecek odaklı konseptler geliştiriyor. Festo, bu üçlüyü bu yılın SPS IPC Sürücüler'inde, 9. salonda yer alan 361 numaralı standında tanıtacak.

Gelecek için akıllı ürünler
Sadece kendi kendini örgütleyen komponentler yoluyla üretim tesisleri gerçekten esnekleşebilmekte ve dolayısıyla sürekli değişen gereklilikleri karşılamaktadır. Uyumlu standartlar, normlar ve ortak OPC UA gibi arayüzler, ‘tak ve üret’ ve Endüstri 4.0 açısından akıllı ürünler için koşulları yaratmaktadır. Festo aynı zamanda bu çok amaçlı haberleşme arayüzünü; modüler kontrol platformu CPX-E, esnek taşıma sistemi MCS® (çoklu taşıyıcılı sistem) ve robot kontrolörleri gibi çok sayıda elektrikli sürücü teknolojisi komponentine entegre etmiştir.
Daha yüksek düzeyli sistemlere entegrasyona ilave olarak, veri derleme ve değerlendirme önemli bir rol oynamaktadır. Şirket burada, diğerlerinin yanı sıra yapay zekaya güveniyor. Festo, nisanda Resolto Informatik GmbH şirketini satın alarak bu uzmanlığını daha da artırdı. Resolto, gerçek zamanda verileri analiz ederek yorumlayan ve anormallikleri raporlayan bir yazılım çözümü geliştirdi. İlave olarak, bu sistem sürekli veri analizi yoluyla devamlı olarak öğreniyor ve bilgi tabanını genişletiyor. Bu otomatik öğrenme, akıllı proses izlemeyi mümkün hale getiriyor. Ticaret fuarında, ziyaretçiler Festo standında yazılım çözümünü canlı olarak tecrübe edebilecekler. Yeni modüler kontrolör CPX-E-CEC ve yeni servo sürücü CMMT-AS ile birlikte gerçek zamanlı izleme mümkün. Uygulama, arızalı pillerin tespitini gösteriyor. Bir handling portalı pilleri kaldırmaktadır. Resolto izleme yazılımı, motor akımlarını ve eksenin konum değerlerini izler. Anormallikler oluşursa, örneğin handling sistemi yanlış bir pil formatını kavrarsa bir mesaj üretilir.
Veri toplama ve izleme, pil taşıma ile olduğu gibi komponentlere yakın akıllı yazılım çözümüyle veya Festo buluttaki IoT ağ geçidi CPX-IoT üzerinden gerçekleştirilebilir. Handling sistemleri veya elektrikli sürücüler gibi alan düzeyinden komponent ve modülleri, kendi OPC UA arayüzü yoluyla Festo Bulut'a bağlar.Festo, iş parçaları ve mekanik parçaların, özelleştirilebilen USB bellekler için bir modüler üretim sistemiyle buluta kadar uçtan-uca bağlanabilirliğini göstererek tanıtıyor. Bu, (yeni Festo Automation Suite çevresindeki) tüm Festo mühendislik araçlarının ve aynı zamanda komponentlerin, donanım ve yazılımdaki çözümlerin kombinasyonunu gösteriyor. Ziyaretçiler, kendi adları ve fotoğraflarıyla birlikte, kişisel USB belleklerini fuardan bir hatıra olarak alabilecekler.

Geleceğin insan-makina iş birliği
Yapay zekalı öğrenim sistemleri ve insanlarla el ele çalışan robotlar, ürünlerin bireyselleştirilmesine yönelik trendde tek ürün siparişinin üretiminde merkezi bir rol oynuyor. Festo, BionicWorkplace ile geleceğin üretiminde insan-makina iş birliği için eşsiz bir konsept sunuyor. Bu konseptte, biyonik robot kol BionicCobot, birçok destek sistemiyle ağa bağlanan ve birbiriyle haberleşen çevrebirim aygıtlarıyla birlikte çalışıyor. Aynı zamanda, yapay zeka ve otomatik öğrenme yöntemleri, BionicWorkplace'i sürekli olarak kendisini optimize eden bir öğrenim ve öngörme sistemi yapıyor. Ticaret fuarı ziyaretçileri, BionicCobot ile insan-robot iş birliğinin ne kadar hassas ve esnek çalıştığını salon 9, stant 361'de görebilecekler.

Endüstri 4.0 için yeterlilik
Festo Didactic, aynı zamanda otomasyon teknolojisi alanındaki en son eğitim teklifiyle standda yerini alacak. Giderek daha akıllı olan sistemler ve esnek üretim süreçleri, dijital ve akıllı sistemleri işletmek için çalışanlarda yeni yeterlilikler talep ediyor. Örneğin; Festo Didactic, pratik bilgi transferi için siber-fiziksel öğrenim platformu ‘CP Factory’i geliştirdi. Bu platform, gerçek bir üretim tesisinin istasyonlarını ve proseslerini bir öğrenme fabrikası şeklinde tasvir ediyor. Buna ilave olarak, Festo Didactic aynı zamanda çalışanlar için birçok eğitim kursu sunuyor.
1925'te kurulmuş olan Esslingen a.N. Almanya'da yerleşik bağımsız aile şirketi, 60 yıldan uzun bir süredir otomasyonda itici güç oldu ve eşsiz ürün teklifleriyle teknik eğitimde dünya piyasa lideri haline geldi. Pnömatik sürücü teknolojisine ilave olarak, Festo aynı zamanda 20 yıldan uzun süredir elektrikli otomasyonda çok başarılı oluyor.