Ekonomi Bakanlığı’ndan Hannover Messe’ye katılan firmalara destek

200’ü aşkın Türk markasının katılacağı Hannover Messe 2019 Fuarı öncesinde Ekonomi Bakanlığı’ndan önemli bir duyuru yapıldı. Bakanlık, yerli ve milli üretim yapan ve fuara katılacak olan firmalara, metrekare bazında 1.264 TL’lik destek sunacağını açıkladı.

A+ A-

Dünyanın önde gelen sanayi kuruluşlarının Almanya’da buluştuğu Hannover Messe Fuarı, bu yıl 1-5 Nisan tarihleri arasında kapılarını açacak. 2019 yılında ‘Entegre Endüstri-Endüstriyel Zekâ’ ana temasıyla düzenlenecek etkinlik; IAMD–Entegre Otomasyon, Hareket ve Kuvvet, Dijital Fabrika, Enerji, Endüstriyel Tedarik, ComVac ile Araştırma & Teknoloji bölümlerinden oluşacak. Endüstriyel teknolojilerin entegrasyonu, dijitalleşmesi, birbiriyle bağlantısı ve dünyadaki üretim endüstrileri için fuarda önemli bir alan ayrıldı.

“Ekonomi Bakanlığı teşvik verecek”
Dünyanın önde gelen sanayi kuruluşlarının Almanya’da buluştuğu Hannover Messe Fuarı’na Türkiye’den yerli ve milli markalarıyla katılacak olan firmalara Ekonomi Bakanlığı’nın teşvik vereceğini aktaran yetkililer, “Etkinliğe katılacak olan Türk markalara bakanlığın metrekare bazında vereceği teşvikin bedeli ise 1.264 TL olarak belirlendi. Endüstri alanında ürün ve çözümler sunan fuara, 2018 yılında 200’ü Türk olmak üzere 5 bini aşkın firma katılmıştı. 75 ülkeden 210 bin sektör profesyoneli ise, yeni işbirlikleri yakalama amacıyla fuarı ziyaret etmişti” dediler.

“Yeni nesil teknolojiler sergilenecek”
Türkiye sanayisinde en çok tartışılan konular arasında yer alan Endüstri 4.0’ın üretim alanında geleceğini şekillendiren yeni nesil teknolojilerin Hannover Messe 2019’da sahne alacağını söyleyen yetkililer, şöyle konuştular: “Türkiye sanayisinde teknolojiye yatırım yapmayı hedefleyen 200’ün üzerinde önemli şirketin de katılacağı fuar, yapay zekâ ve makina eğitiminin; enerji verimliliği ve kullanımı ile otonom üretim süreçleri dâhil olmak üzere, üretim ve enerji sektörlerinde artan önemine vurgu yapacak. Hannover Messe’de ayrıca; arayüz, protokol ve güvenlik açısından yaşanan zorluklar ele alınacak. Yapay zekâ ve endüstri sektörlerinin düşünce liderleri fuarda bir araya gelerek geleceğin çözümlerini geliştirecekler.”
‘Entegre Otomasyon ve Hareketli Sürücü Sistemleri’ (IAMD) için Hannover Messe bünyesinde 14 sergi salonu ayrıldığının bilgisini veren yetkililer, “Fabrika ve proses otomasyon sistemleri, endüstriyel BT, robotik, akıllı sürücü sistemleri, akıllı hidrolik ve pnömatik sistemleri başta olmak üzere geleceğin fabrikaları için tam kapsamlı ürün ve çözümler bu özel alanın içeriğini oluşturacak” diye konuştular.“Akıllı enerji teknolojileri kapsamlı bir şekilde ele alınıyor”
Akıllı enerji teknolojilerini her yıl kapsamlı bir şekilde ele alan Hannover Messe’nin, enerjinin tüm bileşenlerini bin 100’ün üzerinde katılımcı firmayla ‘Entegre Enerji’ başlığı altında bir araya getireceğinin altını çizen yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “ Söz konusu başlık altında, elektrik enerjisi ve termal enerjinin makinalar arası entegrasyonuna odaklanılacak.”

“90’dan fazla konferans ve forum düzenlenecek”
Bütün bir yıl boyunca firmaların ve ziyaretçilerin büyük bir merakla beklediği Hannover Messe Fuarı’nın konferans ve forum programının ise, bütün ihtiyaçlara cevap verecek biçimde hazırlandığını kaydeden yetkililer, “Fuar programında 90’dan fazla konferans ve forum yer alıyor. ‘Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Avrupa’, ‘Dijital Enerji’, ‘Entegre Enerji Plazası’, ‘Hayat Enerjiye İhtiyaç Duyar’ ve ‘Elektrikli Taşıt Altyapısı’, Hannover Messe’nin en dikkat çeken ve merakla beklenen konferans başlıkları olarak ön plana çıkıyor” dediler.
‘Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Avrupa’ özel gösteriminde gündemin, yenilenebilir kaynaklardan türetilen enerji için bir depolama ortamı olarak hidrojen olacağını ifade eden yetkililer, enerji verimliliğini artırırken maliyetini düşüren yapay zekâ teknolojilerinin ‘Dijital Enerji’ özel bölümünde ele alınacağını anlattılar. Söz konusu alanda enerji altyapısının sayısallaştırılması, özellikle de enerji akışlarının dijital kontrolü ve takibine odaklanılacağının altını çizen yetkililer, şöyle devam ettiler: “Ziyaretçilere merkezi bir bilgi kaynağı sunabilmek amacıyla hayata geçirilen ‘Entegre Enerji Plazası’ ve ‘Hayat Enerjiye İhtiyaç Duyar’ forumlarında; endüstriden, bilimden ve siyasetten uzmanlar bir araya gelerek, yarının enerji sistemlerini ve dijital fabrikalarda güvenilir enerji çözümlerine olay ihtiyacı tartışacaklar. ‘Elektrikli Taşıt Altyapısı’ sergisinde ise; şarj teknolojisine, otonom sürüşe, yeni faturalama sistemlerine ve alternatif mobilite ve taşıma çözümlerine odaklanılacak. Bu sergiye eşlik edecek forumda da, önde gelen uzmanlar yarının mobilite sistemlerinin ön şartlarını ele alacaklar.”