Dünyanın en çok tercih edilen araç rengi beyaz

‘Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu'na göre, 2017 yılında araç renk tercihleri arasında beyaz renk lider olurken; yüzde 16’lık oranıyla ikinci sırada siyah ve yüzde 11’lik oranıyla üçüncü sırada gri ve gümüş renkleri yer aldı.

A+ A-

65. yıllık ‘Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu' Axalta Coating Systems tarafından yayınlandı. Rapora göre, 2017 yılında tüketici araç renk tercihleri arasında beyaz renk lider oldu. Beyazı; yüzde 16’lık oranıyla ikinci sırada yer alan siyah ve yüzde 11’lik oranıyla üçüncü sırada son iki yıldaki pozisyonlarını koruyan gri ve gümüş izledi.

Axalta'nın yayınladığı raporun bulguları şu şekilde:
- Dünya çapında: Beyazın birinci sırada yer alması, lüks araç kategorisinde inci renklerin bir trend olarak geliştiğini ortaya koyuyor. 2017’de beyaz inci tonları yüzde 4 artış gösterdi.
- Afrika: Yüzde 3 artış göstererek gri renk, yüzde 11 ile iki haneli değerlere ulaştı.
- Asya: Söz konusu bölgede beyaz renk baskınlık göstererek, satılan araçların yüzde 52'sini kapsadı. Yüzde 62'lik oranı ile Çin, beyaz rengin en çok kullanıldığı ülke oldu. Yüzde 28'lik oranı ile de Japonya daha çok inci beyazı tonlarını kullanıyor.
- Avrupa: Yüzde 20'lik oranı ile grinin diğer bölgelere kıyasla Avrupa'da daha popüler olduğu ortaya çıktı.
- Kuzey Amerika: Mavi, toplamda yüzde 6’lık artışla ve yüzde 16’lık oranı ile özellikle kompakt/spor otomobil segmentinde yükselerek popülerlik kazanıyor.
- Rusya: En çok tercih edilen renk olan beyazın kullanım oranı yüzde 28'den yüzde 32'ye çıktı. Gümüş rengin kullanımı ise yüzde 3 artış gösterdi.
- Güney Amerika: Güney Amerika'nın yükselen yıldızı olan grinin tercih oranı yüzde 8'den yüzde 11'e çıktı.

Lockhart: “Beyaz renge ilgi sürüyor”
Modern cazibesi ile beyazın, dünyanın en çok tercih edilen rengi olmaya devam ettiğini aktaran Axalta Global Pazarlama Yöneticisi Nancy Lockhart, şöyle konuştu: “2017’de inci beyazı, çok katmanlı renk olarak tüm segmentlerde popülaritesini yüzde 4 artırdı ve Japonya'da en çok kullanılan renk oldu.”
Popülarite Raporu'nun, yıllık Renk Koleksiyonu ve Yılın Otomotiv Rengi'ni içeren yıllık renk çalışmalarınin, inovasyon için söz konusu fikirleri kullanmak isteyen otomobil üreticilerine yardımcı olacağını anlatan Lockhart, “Buna ek olarak Axalta, 150 yıldan fazla bir süredir uluslararası tasarım ve bilimadamından oluşan ekibi ile geliştirdiği uzmanlığı sayesinde, sadece teknoloji ve tasarımın bir araya getirilmesine odaklanmaktadır" dedi.

Dirks: “Otomotiv rengi evrim geçiriyor”
Axalta EMEA Otomotiv OEM Renk Tasarımcısı Elke Dirks ise, araştırmanın sonuçları hakkında şunları söyledi: "Otomotiv rengi zaman içerisinde evrim geçiriyor. Son zamanlarda, yüksek kromatik tonlardan hafif metalik renklere değişen versiyonlarıyla mavi trend olmaya başladı ve gri, nötr renk olarak çıkış gösteriyor.”

You: “Beyaz tartışmasız şekilde 1 numara”
“Beyaz tartışmasız şekilde 1 numara; ama hikâye burada bitmiyor” diye konuşan Axalta Çin OEM Renk Tasarımcısı Annie You da, müşterilerinin raporun ortaya koyduğu trendleri değerlendirdiğini ifade etti. You, “Örneğin; Hindistan'daki tüketiciler, diğer bölgelere kıyasla şaşırtıcı bir şekilde yüzde 30 oranında daha fazla gri rengi tercih ediyorlar. Genel olarak ise, Çin'de diğer bölgelere kıyasla yüzde 47'si düz beyaz ve yüzde 15'i inci beyazı olmak üzere daha fazla araç üretildi" dedi.