DragonFly 2020 Pro, kullanıldığı alanlarda fark yaratıyor

Elektronik tasarım otomasyonu alanının öncü kuruluşlarından CDT Bilgi Teknolojileri’nin Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya pazarına sunduğu ve Nano Dimension tarafından üretilen DragonFly 2020 Pro, kullanıldığı alanlarda fark yaratıyor.

A+ A-

CDT Bilgi Teknolojileri

Hayatımıza çok hızlı dâhil olan ve bugün hem bireysel, hem de kurumsal anlamda birçok alanda kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, artık sanayi şirketleri için de göz ardı edilemeyecek iş araçları arasına girdiler.
Dragonfly 2020 Pro da, Nano Dimension tarafından üretilen ve dünya çapında aldığı çeşitli ödüllerle ön plana çıkan bir ürün. Dragonfly 2020 Pro, bugüne kadar sadece mekanik bileşen üretimiyle sınırlı kalan 3 boyutlu baskı teknolojisini; otomotivden sağlığa, havacılıktan telekomünikasyona ve tüketici elektroniğinden savunma sektörlerine kadar yaygınlaştırmayı da hedefleyen çok yetenekli bir ürün.
Gelişen teknolojilerle birlikte 3 boyutlu yazıcı pazarında kullanılan sarf malzemesi ve materyaller de hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Özellikle elektronik üretiminde 3 boyutlu yazıcı kullanmak için akıllı kimyevi madde ve materyallere ihtiyaç duyuluyor.

Göğüş: “Çok büyük bir boşluğu dolduruyor”


Dragonfly 2020 Pro’nun söz konusu alandaki çok büyük bir boşluğu doldurduğunu belirten CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş, “Dünyada bu konuyla ilgili faaliyet gösteren şirketlerin sayısı beşi bulmaz. Temsilciliğini yaptığımız Nano Dimension da, bu alanda sunduğu ürün ve mataryellerle açık ara önde. Dragonfly 2020 Pro, akıllı materyalleri kullanarak her türlü elektronik devre, kart ve endüstriyel üretim alanında baskı alabiliyor. Konuyla ilgili daha basit çözümler de var tabii. Ancak Nano Dimension, hem sunduğu çözümlerle, hem de Dragonfly 2020 Pro gibi ürünleriyle bu alandaki çok büyük bir boşluğu dolduruyor” diye konuştu.
Nano Dimension ürünleri bu alandaki en yüksek kaliteyi temsil eden ISO14001 standardında üretiliyor ve OHSAS18001 kalite belgesine de sahip. Bu yazıcılarla; gömülü elektronik bileşenlerden esneyebilen iletken konnektörlerine ve hatta uzay uygulama modüllerine kadar birçok alana uygun çıktılar almak mümkün.

“Yüksek kalitede çıktılar alınabiliyor”
Dragonfly 2020 Pro’nun seramik materyal ve nano-bakır mürekkep gibi akıllı sarf malzemeleri ile yüksek kalitedeki çıktıları alabildiğine vurgu yapan Göğüş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu alanda çok hızlı bir değişim ve gelişim yaşanıyor. Nano Dimension da bu değişime öncülük ediyor. Teknolojinin gelişim hızına bakıldığında çok yakın zamanda bambaşka noktalarda olacağımızı söyleyebilirim. Dragonfly 2020 Pro, henüz 2017 yılının aralık ayında kullanıma sunulmasına rağmen, dünya genelindeki ilk 500 şirket arasında kullanımı hızla yaygınlaştı. Bunun dışında; araştırma şirketleri, üniversiteler, teknokentlerde faaliyet gösteren firmalar, organize sanayi bölgeleri ve benzeri yapılar bu ürünü bünyelerine katabilmek için çalışmaya başladılar. Çünkü Dragonfly 2020 Pro, Ar-Ge dünyasına çok önemli bir avantaj sağlıyor. İşletmeler bugüne kadar bir ürünün sadece prototipi için bir hafta ile 10 gün beklerken; bu ürünle saatler bazında tasarımınızın sonucunu görüyor, temel testlerini yapıyor ve prototipinizi oluşturabiliyorsunuz.”

WIN Eurasia 2018’de sunum yapıldı
Öte yandan Alpay Göğüş, WIN Eurasia 2018 Fuarı kapsamında, Nano Dimension özelinde ‘3 Boyutlu Yazıcılarla Üretimde Elektronik Devrim’ başlıklı bir de sunum yaptı. Sunumunda katılımcılara Nano Dimension ürünleri hakkında çeşitli bilgiler veren Göğüş, “Dragonfly 2020 Pro; esnek, istediğiniz sayıda üretebilme ve kolay kullanılma gibi özellikleriyle Endüstri 4.0 yolunda ilerleyen işletmelerin de en büyük yardımcısı olacak. Aslında, mekanik dünyanın 3 boyutlu üretimiyle elektronik dünyanın 3 boyutlu üretimi arasında, ihtiyaç açısından da teknoloji açısından da etki alanları itibariyle büyük farklılıklar var. Elektronik taraftan bakıldığında; teknoloji aslında sadece 3 boyutlu yazıcı teknolojisi değil, 3 boyutlu Inkjet teknolojisiyle birlikte çok ciddi ve patentli bir kimya tarafı var. Kullanılan materyallerin akıllı olması gerekiyor. Bunu, 2 boyut göz önünde bulundurularak yapılan elektronik tasarımın 3 boyutluya çevrilmesi ile ilgili aktif olarak kullanılan yazılımla tamamlıyoruz” dedi.

Birçok sektöre hizmet veriyor
Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya’da, elektronik tasarım ve üretim otomasyonu konusunda toplam çözüm sunan CDT Bilgi Teknolojileri; özellikle elektronik, telekomünikasyon, savunma, otomotiv, uzay/uçak ve üretim sektörlerine hizmet veriyor. Şirketin hizmet verdiği sektörlerde; Aselsan, TAI, FNSS, Arçelik, SDT, Vestel, Hexagon ve Temsa gibi 60’ın üzerinde önemli müşterisi bulunuyor.
Müşterilerinin Endüstri 4.0 hedeflerine ulaşmasında kullanabilecekleri teknolojik altyapının temel yapı taşlarını sunmayı hedefleyen CDT’nin ürün yelpazesinde; PCB (baskılı devre kartı), entegre devre, kablolama ve güvenilirlik yönetimi çözümleri yer alıyor. Teknolojik ürünleri, yerel hizmetler ve uzmanlıkla birleştirerek müşterilerine sunan kuruluş; tasarım, analiz, simulasyon ve üretim aşamalarını kapsayan çözümleri için danışmanlık, eğitim ve teknik destek hizmetleri veriyor.