Dr. Umut Genç: “Dünyanın aradığı mühendisleri yetiştiriyoruz”

Avusturya merkezli AVL’nin Türkiye’deki kuruluşu AVL Türkiye’nin, üniversitelerin en başarılı bin 300 mühendisi arasından seçtiği ileri mühendislik eğitimleri ile donatılmış mühendisler, altı aylık sıkı bir eğitimin ardından görevlerine başladılar.

A+ A-

Türkiye’nin ilk yerli sürücüsüz ve hibrit elektrikli araç teknolojilerini geliştirmeye başlayan AVL Türkiye, dünyanın en çok aranan mühendislerini Türkiye’de yetiştirmek için insan kaynağı alanında önemli bir yatırıma imza attı. Türkiye’nin ileri otomotiv teknolojileri alanındaki global mühendislik üssü olma hedefinde ilerleyen ve 172 kişilik mühendislik ekibini genişletme kararı alan firma, ileri otomotiv teknolojisinde görev alacak, üniversitelerin en başarılı mühendislerini tek bir çatı altında topladı. Yaklaşık 80 üniversiteden; makina, mekatronik, elektrik-elektronik, kontrol otomasyon ve otomotiv gibi mühendislik bölümlerinden mezun bin 300 mühendis ile uzun süren görüşmeler sonucu belirlenen 15 mühendis altı ay boyunca sıkı bir eğitimden geçirildi.
Duman Yönetim Danışmanlığı işbirliği ile AVL Türkiye uzmanları ve önemli akademisyenler tarafından Ayvansaray Üniversitesi desteği ile altı ay eğitim verilen mühendisler, şubat ayında eğitimlerini tamamladılar. Özellikle; elektrikli araçlar, otonom teknolojileri, içten yanmalı motorlar, akıllı algoritmalar, batarya yönetim sistemleri gibi ileri mühendislik konularında eğitim alan 15 mühendis arasından eğitimleri başarıyla tamamlayan mühendisler belirlendi. 19 Şubat itibariyle AVL Türkiye’de göreve başlayan mühendisler, Türkiye’nin ilk yerli sürücüsüz ve hibrit elektrikli araç teknolojilerini geliştirilmesinde önemli görevler üstlenecekler.

“İlk kez Türkiye’de düzenlendi”
İlk kez Türkiye’de düzenlenen eğitim programı ile dünyanın aradığı mühendislerin yetişeceğini belirten AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Umut Genç, mühendislik alanında insan kaynağına yatırımın önemli bir ihtiyaç olduğunu ve başarılı üniversitelerde eğitimler alan mühendislerin heyecan duyabilecekleri projelerde çalışma fırsatı sunabildiklerini söyledi. Genç “AVL Türkiye olarak, Türkiye’deki büyüme rakamlarımız ve geliştirdiğimiz projeler her geçen yıl artmaya devam ediyor. Büyüme rakamımız, geride bıraktığımız 2017’de yüzde 80’e ulaştı. Kişi bazında ise yüzde 50 büyüdük. İnsan kaynağına olan ihtiyacımız da her geçen yıl daha fazla artıyor. İleri otomotiv teknolojilerinde hizmet veren firmamızda şu an 172 mühendisle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 75 mühendis aramıza katıldı. Önümüzdeki yıl ise 50 mühendise ihtiyacımızın olacağını söyleyebilirim” dedi.


Sektörlerinde donanımlı mühendislere çok yoğun bir talep olduğunu aktaran Genç, şöyle konuştu: “Kendi insan kaynağımız yetiştirmek ve Türk mühendisleri dünyadaki ileri mühendislik alanına hazırlayabilmek için bu eğitim programına başladık. Bin 300 mühendis arasından istediğimiz kriterlere sahip, Türkiye’nin en başarılı mühendislerini seçtik. Mühendislerimizi tam donanımlı ve görev almaya hazır hale getirdik. Teknik olarak çok yoğun bir program oldu.”

“Dünyanın aranan mühendisleri olacaklar”
Verdikleri eğitimle başarılı mühendisleri Türkiye’de tutabilmeyi hedeflediklerini kaydeden Umut Genç, “Ayrıca, uluslararası bir çalışma ortamı sunarak, gerekli desteği vererek ve şartları cazip hale getirerek, ülkemize değer katma konusunda onları teşvik etmeye çalışıyoruz. Eğitimi tamamlayan mühendislere doğrudan AVL Türkiye’de işe başlama fırsatı sunarken; aynı zamanda Almanya, Amerika, İngiltere ve Çin gibi AVL’nin bulunduğu 36 ülkede deneyim kazanma imkânı da veriyoruz. Sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimlerle ülkemizin dünyadaki gelişimine önemli katkılar sunarlarken; bir yandan da hibrit elektrikli araç teknolojileri ve 2020 yılında testlerine başlamayı planladığımız otonom sürüş özellikleri olan araçların geliştirilmesinde de büyük rol üstlenecekler. Verdiğimiz eğitimlerle kazandığımız mühendislerin, otomotiv alanındaki Ar-Ge çalışmalarında Türkiye’nin çekiciliğini artıracağını ve Türk mühendislerin dünyanın aranan mühendisleri arasında olabilecek seviyeye gelebileceğine inanıyorum.”
Genç son olarak, AVL Türkiye’nin üniversitelerden mezun başarılı mühendislere yönelik sunduğu eğitim programının her altı ayda bir tekrarlanması planlandığını da sözlerine ekledi.