Dr. Serkan İmpram: “İleri teknolojilerde global hedeflerimiz var”

2008’de faaliyetlerine başlayan AVL Türkiye, 10 yıllık süre içerisinde 30 kat büyüme gösterdi. 2017 sonu itibariyle kuruluşundan beri toplamda 20 milyon Euro’ya yakın mühendislik ihracatı gerçekleştiren firma önemli bir başarıya imza attı.

A+ A-

AVL’nin İstanbul’daki merkezi AVL Türkiye, 2017 yılında yüzde 74’lük bir büyüme gerçekleştirdi. 2008 yılında kurulan AVL Türkiye, 10 yıllık süre içerisinde 30 kat büyüme gösterdi. Firma, 2017 sonu itibari ile kuruluşundan beri toplamda 20 milyon Euro’ya yakın mühendislik ihracatı gerçekleştirerek, Türkiye’de önemli bir başarıya imza attı.
Yakalanan başarıyı ve büyüme rakamlarını değerlendiren AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, Ar-Ge ve insan kaynağı alanındaki yatırımlar sayesinde başarılı sonuçlar aldıklarını ve AVL Türkiye’nin ileri teknolojilerde global hedefleri olduğunu söyledi. Türkiye’de 180’i mühendis toplam 190 kişilik bir ekiple hizmet verdiklerini belirten İmpram, mühendislik ihracatında da büyük ülkelerle yarışır hale geldiklerini söyledi. İmpram, "Toplam ciro içindeki ileri mühendislik ihracat oranı yüzde 80’in üzerinde. 2017 sonu itibari ile kurulusundan bu yana AVL Türkiye’nin gerçekleştirdiği toplam mühendislik ihracatı 20 milyon Euro’ya yaklaştı. Mühendislik ihracatında söz konusu rakamı yılsonunda 30 milyon Euro’ya yaklaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Mühendis sayımızı 250’ye çıkaracağız”
Türkiye’de güç aktarma sistemleri, araç mühendisliği ve mobilite konularında yeni ve akıllı teknolojiler geliştiren, Ar-Ge projeleri yapan ve otomotiv sanayiine mühendislik desteği sunduklarını ifade eden İmpram, şöyle konuştu: “Kısa sürede 180 kişilik mühendislik ekibine ulaştık ve bu sayıyı bir buçuk yıl içinde 250’ye çıkaracağız. 250 mühendis sayısı ile özellikle kontrol, yazılım ve otomotiv elektroniğinde 2020’de Almanya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ofisi olacağımızı öngörüyoruz.”
Türk mühendislere olan ihtiyacın gelecekte daha fazla artacağına dikkat çeken Serkan İmpram “Yeni teknolojilerle birlikte, dünyada otomotiv Ar-Ge mühendislerine olan ihtiyaç arttı. Otonom sürüş ve elektrikli araç bataryaları gibi birçok yeni teknoloji alanında, mühendislerimizin yazılım, elektronik ve algoritma geliştirebilecekleri birçok proje var. Bugün AVL Türkiye mühendislerinin geliştirilmesine katkı verdiği teknolojiler, dünya piyasasında satışa sunulmuş olan pek çok araçta yer almaktadır. Bunlar prototip seviyedeki çalışmalar değil, seri üretime girip sonra da satışa sunulmuş araçlarda yer alan hizmetlerdir. Bugün ABD’de kullanılmak için geliştirilen ve 2017 itibari ile satışa sunulan 9 ve 10 vitesli otomatik şanzımanların kontrol yazılımlarının yer aldığı araçların bu yazılımlarında Türk mühendislerin imzası bulunmaktadır. Geçmişten bugüne yaptığımız bu yatırımlar sayesinde, Türk mühendisler bizimle birlikte global projelerde yer alma fırsatı bulabiliyor. Bu anlamda insan kaynağına yaptığımız yatırımlarla AVL Türkiye’yi en iyi mühendisler için bir çekim merkezi haline getirdik” diye konuştu.

“Yerli otomobilde görev almaya hazırız”
AVL Türkiye bünyesinde bulunan mühendislere yeni teknoloji alanlarında eğitimler verildiğini, yerel ve global projeler için hazır hale getirildiğini anlatan İmpram, son yıllarda yerli araç konusunda ciddi adımlar atan Türkiye’de de görev verildiği takdirde çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Yerli otomobil kadar söz konusu otomobili geliştirecek yerli mühendislere de büyük ihtiyaç olduğunu vurgulayan İmpram, “İnsan kaynakları alanında yaptığımız yatırımlarla kısa vadede Türkiye’yi otomotivdeki otonom araçlar ve elektrikli araçlar gibi yeni teknolojilerde bir yetenek merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bugün bünyemizde dünyanın birçok noktasına otomotiv teknolojileri alanında başarılı projelere imza atan çok sayıda Türk mühendislerimiz var. Türkiye’deki yerli araç projelerinde de görev verilirse bünyemizde yetiştirdiğimiz mühendislerle çalışmaya hazırız. Günü geldiğinde böyle bir projeye katkı sağlamak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.