Dr. Hüseyin Halıcı: "Endüstri 4.0'da; alana da, üretene de teşvik verilmeli"

Bir fabrikada bütün sistemlerin birbiriyle uyum halinde en az insan gücüyle çalışmasının adım adım gerçekleşeceğini dile getiren iş dünyası, söz konusu yolda atılacak adımlara teşvik verilmesi gerektiğini vurguluyor.

A+ A-

Sercan AKINCI / İSTANBUL

Endüstri 4.0'a dönük çeşitli çalışmalar yapılırken iş dünyası; "Bu kez devrimi kaçırmayalım" çağrısıyla birleşiyor. Bir fabrikada bütün sistemlerin birbiriyle uyum halinde en az insan gücüyle çalışmasının adım adım gerçekleşeceğini savunan iş dünyası, söz konusu yolda atılacak adımlara teşvik verilmesi gerektiğini dile getiriyor. Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği de (ENOSAD), öncelikli sektörleri belirleyerek, Endüstri 4.0'a yönelik sistemleri alanlara da, üretenlere de teşvik verilmesi gerektiğini vurguladı.
ENOSAD Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, ENOSAD Başkan Yardımcısı Hasan Basri Kayakıran, ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Terzioğlu, ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Acar, ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Cirit, ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Sami Özkan Dibek ve ENOSAD Sekreteri Sibel Kızılkaya Dünya Gazetesi'ni ziyaret etti.

"105 üyeye ulaştık"
Derneklerini 16 firmanın bir araya gelerek kurduğunu anlatan ENOSAD Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, amacın sektörün varlığını ortaya koymak olduğunu söyledi. Endüstri 4.0 kavramının son dönemlerde ortaya çıktığını vurgulayan Halıcı, ilk zamanlar devlet kanadında otomasyon denildiğinde 'otomotiv alt sektörü mü?' algısı olduğunu ifade etti. Bugün 105 üyeye ulaştıklarını söyleyen Halıcı, "Devlette de artık bir algı oluştu. Bu konuda yurtdışından ciddi paralar ödenerek alınan hizmetler var. Şimdi bunları yurtiçinde de üretebiliyoruz" diye konuştu.
TÜSİAD ve MÜSİAD gibi kurumların Endüstri 4.0 algısını oluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Halıcı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bu kurumlar genel olarak Endüstri 4.0'ın müşterisi. Oradaki firmaların satınalma ve yenileme şansları var. Yerli de, ithal de alabilirler. İthal alırlarsa yüzde 40 pahalıya alırlar. Türkiye'deki firmaların yüzde 96'sı KOBİ. Dernek olarak KOBİ olan yüzde 96'da Endüstri 4.0 algısını oluşturmak istiyoruz. Bu işin pahalı olduğunu ve altından kalkamayacaklarını düşünüyorlar; bir de korkuyorlar."

"Önemli çalışmalar gerçekleştirdik"
Endüstri 4.0 konusunda Almanya'da bir yapı kurulduğunu bildiren Halıcı, Türkiye'de de 'Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu' adı altında bir yapı kurulduğunu dile getirdi. Fakat, söz konusu yapıda üretici olmalarına rağmen İcra Kurulu'nda yer almadıklarını ifade eden Halıcı, alt çalışma kurullarında ise yer aldıklarını açıkladı. Halıcı, "İcra Kurulu'nda; TÜSİAD, MÜSİAD, TTGV, TİM, TOBB ve YASED var. Tüm bu kuruluşlar kullanıcı konumunda. Bizim de bu kurulda olmamız gerekiyordu. 'Hangi sektörlerin hızlıca Endüstri 4.0'a geçmesi gerekir' diye bir çalışma yaptık ve bazı sektörleri önerdik. Hem üreten firmaya, hem de Endüstri 4.0'ı kullanana teşvik verilmesi gerektiğini belirttik. Bunu yaptıkça üretici firma alışacak ve kendisini geliştirecek. Yaptıran firma da teşvikten yararlanacak. Böylece teşvikler de amacına ulaşır" dedi.

"Firmalar kendi stratejilerini belirlemeliler"
Endüstri 4.0'ın gökten zembille inmeyeceğini kaydeden ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Terzioğlu da, bütün firmaların kendi stratejilerini belirlemeleri gerektiğini belirtti. Otomotiv sektörünün söz konusu alanda ciddi bir ilerleme kaydettiğini vurgulayan Terzioğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü, dünyaya bakarak benchmarking yapıyorlar. Ana sanayiler yan sanayileri de sürüklüyor. Endüstri 4.0; hızlı, esnek, kaliteli ve ucuza üretimi sunuyor. Burada kavram çok farklı; servis dâhil siparişten teslimata kadar bir zincir oluşturup, bu zincirin birbiriyle bağlantılı ve akıllı olması lazım. Şu anda kısım kısım işlemler yapılıyor."
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın altında 'Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu' adı altında bir oluşumun gerçekleştirildiğini hatırlatan Terzioğlu, "Konu çok geniş olduğu için platform bile adını duyuramıyor ki; çalışmalar nasıl duyulsun" ifadelerini kullandı.
Endüstri 4.0 için eğitimin şart olduğunu, ancak Türkiye'de eğitim seviyesinin düşük olduğunu savunan Terzioğlu, devletin teknik eğitim konusunda bir şeyler yapması gerektiğini ifade etti.

"Endüstri 4.0 lego gibi"
Dernek üyeleri olarak Endüstri 4.0'ın oluşmasını sağlayacak altyapıları sağladıklarını anlatan ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Cirit ise, "Endüstri 4.0 lego gibi. Bütün ayakları ayrı ayrı tamamlayan Endüstri 4.0'a geçecek. İşin içine bildiğiniz tüm dallar giriyor" diye konuştu.