Döküm ve metalurji dünyası GMTN Düsseldorf’ta buluşacak

GIFA, METEC, Thermprocess ve Newcast olmak üzere dörtlü fuar etkinliği olan GMTN, döküm teknikleri ve döküm ürünler ile metalurji ve ısıl işlem tekniklerini ele alıyor. Etkinlik, 25-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

A+ A-

Yalçın GÜR

Mâlum temmuz ve ağustos ayları etkinliklerin bir anlamda tatile girdiği bir dönem olarak yaklaşıyor. Ancak, tatile girmeden çok büyük bir etkinlik olan ve dört fuardan oluşan GMTN var. GIFA (Uluslararası Döküm Sanayi İhtisas Fuarı), METEC (Uluslararası Metalurji İhtisas Fuarı), Thermprocess (Uluslararası Isıl İşlem Teknikleri İhtisas Fuarı) ve Newcast (Uluslararası Döküm Ürünleri İhtisas Fuarı) olarak dört büyük uluslararası fuardan oluşan ve ‘Bright World of Metals-Metalin Görkemli Dünyası’ mottosuyla bilinen GMTN, küresel döküm ve metalurji sanayilerinin önemli bir erişim noktası olarak tanınıyor. Düsseldorf’ta düzenlenen etkinlik, bu yıl 25-29 Haziran tarihleri arasında 14 salonda ziyaretçilerini ağırlayacak.
Dünyanın farklı yerlerinden gelecek 2 bin dolayında katılımcı firma, ürün ve hizmetlerini GIFA, METEC, Thermprocess ve Newcast kapsamında sergileyecek. Dörtlü fuar etkinliği, döküm teknikleri ve döküm ürünler ile metalurji ve ısıl işlem tekniklerini çok kapsamlı bir şekilde ele alıyor. Piyasanın önde gelen üreticilerinin yanı sıra, küçük çaplı yenilikçi firmalar da Ren Bölgesi’nin metropolü Düsseldorf’ta düzenlenecek dörtlü fuarda temsil ediliyor olacaklar. Sektörün 2019’daki önemli etkinliğine dünyanın farklı yerlerinden 78 bin dolayında ihtisas ziyaretçisinin gelmesi bekleniyor.

Entegre fuar ve salon düzeni
GMTN’de gerek küresel oyuncular, gerekse piyasanın önde gelen firmaları fuar merkezinin 12 salonunda; sektördeki mega trendleri, yenilikleri ve en son teknolojileri tanıtacaklar. Katmanlı üretim (additive manufacturing), Endüstri 4.0 veya otomotiv sektörüne yönelik hafif konstrüksiyonlar gibi güncel sektörel konular etkinlik kapsamında önemli yer alıyor. Ziyaretçilerin fuar merkezinde kolayca yönlendirilebilmeleri için salonlar konulara göre ayrılıyor. Yani her salon, farklı bir ağırlıklı konu ele alınacak şekilde düzenleniyor. Entegre salon düzeni şöyle belirlenmiş:
- GIFA-Salon 11: Pres döküm ve çevresel donanım
- GIFA-Salon 12: Kesim ve besleme teknikleri, döküm kimyasalları
- GIFA-Salon 13: Özel Gösteri ‘Additive Manufacturing’, Özel Gösteri ‘Döküm Teknikleri’, GIFA Buluşma Noktası, GIFA Forum
- GIFA-Salon 15-17: Döküm makinaları ve döküm tesisleri, model, kalıp ve kalıp çekirdeği üretimi
- METEC-Salon 3: Dövme teknikleri
- METEC-Salon 4-5: Tesis üreticileri, komponentler ve tedarikçiler
- Thermprocess-Salon 9: Sempozyum
- Thermprocess-Salon 10: FOGI Özel Gösterisi
- Newcast: Salon 13-14 ve Newcast Forum (Salon 13)

Konferanslar ve özel gösteriler
GMTN-’Bright World of Metals’ etkinliği önemli konferansları kapsıyor. Bu kapsamda GIFA Konferansı; European Steel Technology and App-lication Days/ESTAD, European Metallurgical Conference/EMC, Thermprocess-Sempozyumu veya Newcast Forum gibi uluslararası kongre ve konferansları yer alıyor. Newcast Award gibi ödül törenleri ve VDMA/Endüstriyel Fırın Araştırmaları Birliği tarafından düzenlenecek olan FOGI gibi özel gösteriler de fuar açısından önemli rol oynuyor. GIFA çerçevesinde 13. salonda ilk kez ‘Katmanlı Üretim-Additive Manufacturing’ konulu bir özel gösteri gerçekleştirilecek. Katmanlı üretim tekniklerinin; gerek model, kalıp ve kalıp çekirdeği üretiminde, gerekse doğrudan metal presleme işleminde dökümhaneler ve onların tedarikçileri açısından yeni bir potansiyel içeriyor olması nedeniyle bu etkinliğin ilgi çekmesi bekleniyor.

ecoMetals & ecoTrails kampanyası
GMTN fuar dörtlüsü, ecoMetals kampanyası ile giderek önem kazanmakta olan güncel bir konuyu da ele alıyor. Kampanyanın ağırlıklı konularını; kaynak ve enerji verimliliği, iklim koruma ve yenilikçi yöntem ve ürünler oluşturuyor. Bu konulardan en az birine yönelik ürün, çözüm veya proses yöntemini tanıtacak olan katılımcı firmalar GTMN ekibiyle temasa geçiyorlar. Uzmanların ve uzman kuruluşların katılımıyla oluşturulmuş grubun değerlendirmeleri sonucunda kriterlere uygun ürün ve firmalar belirlenmiş oluyor. Diğer taraftan ziyaretçiler de, özel olarak hazırlanmış bir broşür üzerinden bu konuya ilişkin bilgiye ulaşabilme ve ayrıca, ecoMetals konusunda tanıtılacak ürün ve hizmetler hakkında online bilgi edinebilme olanağına sahip bulunuyorlar.