DMG Mori, Türkiye’ye güveniyor ve yatırım yapıyor

DMG Mori, Türkiye’ye olan ilgi ve güven mesajını Başkanı Masahiko Mori’nin Türkiye’ye gelmesiyle verdi. MAKTEK Fuarı’nda önümüzdeki iki yılda Türkiye’ye odaklanacaklarını söyleyen Mori, sağlayacakları finansal destekleri de açıkladı.

A+ A-

Yalçın GÜR

Birisi 140 yıl önce Almanya’da ve diğeri 70 yıl önce Japonya’da temeli atılan iki köklü firmanın 2008 yılında birleşmesi ile DMG Mori olarak yoluna devam eden, küresel boyutta etkili ve takım tezgahlarının sürekli gelişen büyük firması, ürün ve hizmetlerini MAKTEK Avrasya’da sergiledi. Fuar vesilesiyle Türkiye’ye verdikleri önemi göstermek için DMG Mori’nin Başkanı Masahiko Mori de Türkiye’ye geldi. Ayrıca, şirketin Yürütme Kurulu Üyesi ve Başkanı Alman Christian Thönes da İstanbul’daki etkinliğe geldi. Mori, Thönes, DMG Mori’nin Türkiye şirketinin Genel Müdürü Fatih Girit ve İstanbul’daki ekipten yetkililerle birlikte, bir grup basın mensubu olarak Tüyap’ta bir yuvarlak masa etrafında toplandık. Toplantıda; yetkililerin açıklamalarını dinledik ve sorularımıza cevap aradık.

12 bin çalışan ve 14 fabrika
Şirketin yöneticileri, öncelikle firma ile ilgili şu genel bilgileri paylaştılar: “DMG Mori, 12 bin çalışanı, 14 fabrikası ve 150 satış ve servis noktasıyla dünyanın her yerine takım tezgahı ve tezgahla ilgili hizmetleri götürüyor. Firma, 3,5 milyar Euro’luk ciro ile güçlü bir gelir kaynağına sahip.”
İlk kez 1995 yılında Türkiye şirketinin faaliyete geçtiği ve büyük çoğunluğu uzman teknik destek ve servis kadrosu olan 58 çalışan ile Türkiye’de önemli bir yapıya sahip olunduğu da belirtildi. Yetkililer, büyük çoğunluğu uzun süredir firmada bulunan çalışanlarının sadakatinin ve deneyimlerinin, ürünleri yanında müşterileri karşısında kendileri için önemli bir güç kaynağı olduğunu samimi bir şekilde ifade ettiler. İstanbul’daki firmanın çalışan sayısının 2005’te 9 kişiye ve birleşmenin olduğu 2008’te 20 kişiye ulaştığı; ancak takip eden 10 yıl içinde 3 kata yakın bir sayıya ulaşarak genişlediği anlaşılıyor. Bu ekiple Türkiye’de 3 bin 400’ün üzerinde kurulu makina için hizmet verildiği; otomotiv, havacılık, kalıp vb. metal işlenen kritik noktalarda tezgahlarının bulunduğunu söyleyen yetkililer, her yıl 200 makina ile 40 milyon Euro’luk bir iş kapasitesine sahip olduklarını açıkladılar.“Teknoloji üretmek çok daha önemli”
Firmanın, bugünün gereksinimlerini karşılarken, gelecekte ne olacağı üzerine sürekli kafa yorduğunu söyleyen yetkililer, teknolojiye sürekli yatırım yapıldığını belirttiler. Yetkililer, ‘Herkes makina üretebilir; ancak teknoloji üretmek çok daha önemli’ felsefesi ile çalıştıklarını vurguladılar.
Müşterileriyle iletişime büyük önem verdiklerini, onların çalışmalarını yakından izlediklerini ve fuarlar dâhil hemen her ortamda onların geri bildirimlerini dikkate aldıklarını vurgulayan yetkililer, makinalarda standart otomasyonla çalışmaya ilginin yüksek olması yanında, ürüne özel otomasyona ilginin arttığını ve bunun gelecek stratejilerinin önemli bir ayağı olduğunu dile getirdiler. İlgililer, çok eksenli yüksek teknolojilerin çalışmalarının merkezinde olduğunu belirterek, şunları eklediler: “Bunun yanında, endüstride ve makinalarda dijitalizasyon-Endüstri 4.0 uygulamaları kapsamında üretim sürecinin dijitalleşmesini sağlayacak dijital ürünler ve dijital iş modelleri konusunda sürekli çalışıyor ve yenilikleri müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.”

“Sadece bakım-onarım değil, eğitim de veriyoruz”
Sorularla birlikte konu servis (teknik destek, bakım-onarım vb.) hizmetlerine geldi. İlgililer, personel sayılarının ve sözünü ettikleri ekiplerinin vasıfları dikkate alındığında, servise verdikleri önemin hemen görülebileceğini belirttiler ve şunları söylediler: “Hizmetin kalitesinden ödün vermiyoruz. Sadece bakım-onarım değil, eğitim de veriyoruz. Bilgi transferi yapıyoruz. Kurulumdan tezgahın verimli çalışmasına kadar her aşamada hizmet veriyoruz. Bakım sözleşmelerimiz var.”
Bunları vurguladıktan sonra ilgililer, müşterilerini gerçekten iyi tanıdıklarını ve dijital makina kullanımını da yakından izlediklerinin altını çizdiler. Yetkililer, “Her 10 yılda bir takım tezgahları değişiyor, katmanlı üretim gelişiyor, veri kullanımı ve üretimde entegrasyon gibi konularda hızlı gelişmeler var. Tüm bunları dikkate alıyor, trendlere uygun çalışıyor ve farkımızı hissettirecek çalışmalara ağırlık veriyoruz” diye konuştular.

Mori: “Türkiye’deki performansımızdan memnunum”“Firmamdaki büyüme ve teknolojik gelişmeden memnunum, rakiplerimizden farkımızı hissettirmek istiyoruz” diyen Mori, Türkiye’deki performanslarından da memnun olduğunu dile getirdi. Türkiye konusunda iyimser olduğunu belirten Mori, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sanayileşme için eğitim önemli. Türkiye bu konuda oldukça iyi. Sanayileşmede tarih ve uzun geçmiş önemli. Türkiye bu konuda da geçmişiyle tartışmasız önemli bir ülke. Ülke büyüklüğü önemli. 85 milyon nüfus yeterli; ama çok önemli olan bir konu var, o da ülkenin yeri. Türkiye bu konuda çok şanslı. Avustralya’da nüfus daha büyük; ancak Türkiye kadar önemli konumda değil. Çünkü, yer konusunda Türkiye kadar şanslı değil. Türkiye üretiyor, büyük firmalar var. Firmalar küçük de olabiliyor; ama şaşırtıcı şekilde büyük firmalara üretim yapıyorlar. Türkiye potansiyeli yüksek bir ülke.”

“Uzun vadeli leasing kontratları gündemimizde”
Sorular üzerine Mori, siyasi istikrarın önemli olduğunu, zaman zaman siyasi zorluklar olsa da iyimser olmak gerektiğini kaydetti. Güçlü bir firma olduklarını ve iyi bir nakit akışlarının olduğunu vurgulayan Mori, önümüzdeki iki yıl için Türkiye’ye odaklanacaklarını söyledi ve şunları ekledi: “Uzun vadeli leasing kontratları gündemimizde. Riski hedge edebilecek ve 3-5 yıllık değerini tekrar bulacak çalışmaları dikkate alıyoruz. Bu yıl siparişler iyi. 2019’da da aynı düzeyde olmasını bekliyoruz. Türkiye; havacılık, inşaat, tarım-pompa, enerji, medikal-dental vb. birçok alanda üretim potansiyeline sahip. Bu da şüphesiz; makina satışı ve kullanımı için önemli bir potansiyel arz ediyor.”
Teknoloji ile ilgili genel açıklamalarının yanında EMO 2019 Fuarı’nda daha çok otomasyon ve daha çok dijitalizasyon içeren tezgahlarla var olacaklarını belirten Mori, konvansiyonel makinaların varlığını sürdürmesine rağmen, artık daha karmaşık parçaların 1 makinadan çıkabildiği ve daha çok parçanın 1 makinada üretilebildiği bir eğilimin tezgah dünyasında etkisini daha çok hissettireceğini bildirdi.

'Teknolojide mükemmellik Türkiye'de'
DMG Mori, MAKTEK Fuarı’nda ‘Teknolojide Mükemmellik Türkiye'de’ mottosuyla ürünlerini sergilerken, tezgahları yanında uygulama tabanlı kontrol ve çalıştırma ortamları olan Celos’u ve özel teknoloji çevrimlerini ve ayrıcalıklı yazılımlarını tanıttı. Söz konusu ürünler aracılığıyla Endüstri 4.0'ın şekillenmesinde büyük bir rol oynadıklarını belirten DMG Mori yetkilileri, ayrıca müşteri ve tedarikçilerine açık, dijital platform Adamos ile entegre dijitalleşme ağı sağladıklarını anlattılar.
“DMG Mori, takım tezgahı endüstrisinde dijitalleştirmenin öncüsü olarak bu alanda stratejik bir geleceğin olduğunu söylemeye devam etmektedir” diyen yetkililer, çekirdek alanların APP tabanlı kontrol ve işletim sistemi Celos, üretim planlaması için yeni yazılım çözümleri, özel teknoloji döngüleri, CAD/CAM ve simülasyon çözümleri olduğunu vurguluyorlar. Basit ve doğrudan uzaktan hizmet için geliştirilen NETservice ve dijital bakım için geliştirilen Werkbliq ile tamamlanan DMG Mori’nin, değer yaratmanın her aşamasında tutarlı bir dijitalleştirme stratejisi de sunduğunu söyleyen ilgililer, son olarak şu vurguyu yaptılar: “DMG Mori, bu geniş portföyü ile müşterilerine uçtan uca dijitalleştirme çözümleri ile destek sağlamaktadır.”