Ditaş, yüksek kaliteli ürünlerini sektör profesyonelleriyle buluşturdu

Ditaş, Milli Savunma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın yönetim ve sorumluluğunda düzenlenen IDEF’19 Fuarı’nda yüksek kaliteli ürünlerini sektör profesyonelleriyle buluşturdu.

A+ A-

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, savunma ve güvenlik pazarındaki yeni trendleri bir araya getiren bölgenin önde gelen etkinlikleri arasında yer alıyor. Bu yıl 14. kez kapılarını açan fuarda; dünyanın dört bir yanından gelen heyetler, Türk tedarik makamları ve katılımcı firmalar yer aldı. Savunma ve havacılık sanayiine yönelik hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmalarına bütün hızıyla devam eden Ditaş da, IDEF’19’da yer aldı. ‘Türkiye’nin ilk rot üreticisi’ olan şirket, sektörün önde gelen firmalarının yer aldığı etkinlikte, 40 yılı aşkın tecrübesiyle yüksek kaliteli ürünlerini sektör profesyonelleri ile buluşturdu.
Sektöre yönelik çalışmalarıyla savunma sanayiine katkı sağlayarak, üretilen ürünlerin Türkiye’deki milli projelerde ve stratejik alanlarda değerlendirilmesini amaçlayan Ditaş, savunma sanayiinde; kara araçları, hava araçları ve özel maksatlı savunma araçlarında çalışmalar yürütüyor.

Baybaş: “Ar-Ge'ye önem veriyoruz”
Ditaş’ın otomotiv, ulaşım, demiryolu ve tarım endüstrilerinin yanı sıra savunma-havacılık endüstrisinde de yoğunlaştığını söyleyen Ditaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Selim Baybaş, “Savunma sanayii alanında tüm istek ve beklentileri karşılamak üzere bağımsız olarak kendi bünyemizde yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarımızla, yeni tip ürünlerin tasarım, geliştirme ve seri üretimini gerçekleştirme yetkinliğine sahibiz. Ürünlerimizi düşük maliyetle tasarımlandırıyor ve aynı zamanda ekonomik hizmet ömrü hedefliyoruz. Savunma sanayii ve sivil havacılık sektöründe kullanılmak üzere üretilen veya üretilecek parçaların, milli savunma sanayii için yerli tedarik imkânlarına kavuşulması, ardından da yurt dışı pazarları için üretim yapılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

“Sanayinin gelişimine katkı sağlıyoruz”
Niğde’de kurdukları Ar-Ge merkezi ile sanayinin gelişimine katkı sağlamaya devam ettiklerini dile getiren Baybaş, Ditaş’ın endüstriyel ürün gruplarını; otomotiv, raylı sistemler, tarım endüstrisi ile havacılık ve savunma sektörlerinin oluşturduğunu aktardı. Savunma sanayiine yönelik gereksinim duyulan yeni ürünler için bir dizi Ar-Ge faaliyeti yürüterek çeşitli parçalar geliştirdiklerinin bilgisini veren Baybaş, şöyle devam etti: “Ditaş, yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması, savunma ve havacılık sektöründe kullanılan alüminyum parçaların tamamının karşılanması amacıyla şirket alt yapısı ve bilgi birikiminin bu yönde geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm bu alanlardaki çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için 2018 yılında gelirlerimizin yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayırdık ve 2019’da da aynı çizgide devam etmeyi hedefliyoruz.”
Ar-Ge merkezlerindeki çalışma ve teknolojik alt yapı şartlarını her geçen gün daha da ilerilere taşıdıklarını öne süren Selim Baybaş, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Ditaş bu sayede hem savunma sanayiinde, hem de diğer endüstriyel ürün gruplarında geliştirilen ürünlerin en iyi ve en uygun ortamlarda üretilmesine olanak sağlıyor.”