Dirinler, yeni makinasıyla bakım maliyetlerini düşürüyor

Dirinler’in yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettiği 5 eksenli Gantry tipi işleme merkezi, elektromanyetik alanda çalışarak mekanizmalar arası sürtünmeyi ortadan kaldırıp, yıpranma ve bakım maliyetlerini düşürüyor.

A+ A-

Beyza COŞKUNTÜRK/İZMİR

İzmir'de takım tezgahı ve pres imalatı yapan Dirinler, ‘sürtünmesiz’ çalışması nedeniyle bakım maliyetlerini düşüren 5 eksenli Gantry tipi işleme merkezi üretti. Savunma sanayiinde uçak ve tank parçaları üretebilen makina, uluslararası sektörde büyük ilgi gördü. Elektromanyetik alanda çalışarak mekanizmalar arası sürtünmeyi ortadan kaldırıp, yıpranma ve bakım maliyetlerini düşüren yeni makinaya Hindistan talip oldu.
Türk mühendisleri tarafından bir yıllık çalışma sonucu üretilen freze tezgahı boyutlarıyla da bir ilk oldu. ‘Drinns’ markasıyla üretilen ve 6 metre uzunluğa, 3 metre genişliğe ve 1 metre yüksekliği sahip 5 eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahı, sanayinin tüm alanlarında kullanılabilecek.

Dirin: “Büyük önem taşıyor”
‘Drinns’ markasıyla üretilen tezgahın tüm dünya ülkeleri açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Dirinler Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, “Türkiye'nin sanayideki 'yapabilirlik' gücünü gözler önüne sermiş olduk. Ülkemiz, makina üretimi konusunda Avrupa’nın önde gelen 5 ülkesinden birisi konumunda. Türkiye, ihracat artışında da ilk 3 ülkeden birisi. Bunlar son 2 yılda yaşanan gelişmeler. Ancak, bu değişimi artık daha çok Ar-Ge ve katma değeri yüksek ürünlerle taçlandırmamız gerekiyor. Biz de firma olarak bunu yapıyoruz. Dirinler'in geliştirdiği yeni teknolojilerle ürettiği bu makinalarla Türkiye'nin de sanayideki yükselişi devam ediyor” diye konuştu.“Sanayi kollarını da olumlu etkiliyor”
Yeni bir makina üretiminin sanayi kollarını da olumlu yönde etkilediğini ifade eden Dirin, söz konusu yeniliklerle en stratejik alanlarda da Türkiye’nin söz sahibi olduğunu dile getirdi. Dirin, konuşmasına şöyle devam etti: “Firmamızın ürettiği 5 eksenli Gantry tipi işleme merkezi yalnızca bir freze tezgahı değil; aynı zamanda Türk sanayisinin neleri yaptığını, neleri başardığını ve hangi noktaya ulaştığını gösteren bir sanayi eseridir.”

Eğinlioğlu: “1 yıldır üzerinde çalışıyoruz”
5 Eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahını üretmek için 1 yıldır çalıştıklarını dile getiren Proje Yöneticisi Doruk Eğinlioğlu ise, “Ancak, böyle bir Ar-Ge'ye sahip olabilmek için 1999 yılından beri altyapı çalışmaları yürütüyoruz” dedi.
Tezgahın, ‘makina üreten makina’ olarak nitelendirildiğini aktaran Eğinlioğlu, tezgahın Fransa ve Almanya gibi rakipleri geride bırakarak Hindistan tarafından satın alındığının altını çizdi. Ağustos ayında ürünü teslim edeceklerini açıklayan Eğinlioğlu, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “5 eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahı, Hindistan tarafından savunma sanayiinde uçak ve tank parçaları üretmek için kullanılacak. Türkiye'ni en önde gelen kuruluşları da yine bizimle bağlantıya geçerek taleplerini iletti. Bu makina, Türk sanayisinin geldiği noktayı da gözler önüne seriyor.”