Dirin: “Drinns markası ile yeraltı torna tezgahı ürettik”

Dirinler tarafından üretilen ve raylı sistem tekerlek bakımlarında kullanılacak olan yeraltı torna tezgahı, eski sistemde 20 kişinin bir ayda yaptığı tekerlek bakımının 2 kişi ile 10 dakikada yapılmasını sağlayacak.

A+ A-

İZMİR/DÜNYA

İzmir'de 1952 yılından bu yana takım tezgahı ve pres imalatı yapan Dirinler, Drinns markası ile yeraltı torna tezgahı üretti. Raylı sistem tekerlek bakımlarında kullanılacak olan söz konusu tezgah, eski sistemde 20 kişinin bir ayda yaptığı tekerlek bakımının 2 kişi ile 10 dakikada yapılmasını sağlayacak.
Küresel ekonomi kurallarının çok hızlı şekilde değiştiği bir dönemde, ‘yerli ve milli’ üretime daha fazla önem vererek çalıştıklarını vurgulayan Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, “Fırtınalara karşı hendek kazıp saklanmak yerine cesur adımlar atmalıyız. Ürettiğimiz yeraltı torna tezgahı bu cesur adımın bir göstergesi. Dünyada az sayıda ülkenin ürettiği bu makina ile Türkiye artık raylı sistemlerin bakımında eşik atladı” diye konuştu.

“Güvenlik ve enerji tasarrufu için şart”
Raylı sistemlerde metro ve tramvayların tekerleklerinin belli zamanlarda tornadan geçirilmesi gerektiğini söyleyen Dirin, tornalama işleminin konforlu yolculuk, enerji tasarrufu ve en önemlisi de raylı sistemin güvenliği için şart olduğunun altını çizdi. Dirin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Eski sistemlerde, tek bir vagonun tekerleklerinin sökülüp işlenip takılması gece-gündüz çalışılarak en az 1 ay sürüyor. Üstelik bu işlem için tek sette 20 kişi çalışıyor. Biz ise, tekerlekleri sökülüp torna tezgahında işlemektense; yeraltı torna tezgahıyla yerin 2.5 metre altında bir havuza gömerek işlemin uygulanmasını seçtik. Geliştirilen özel yazılım, hangi tekerleğin nasıl ve ne kadar tornalayacağını biliyor. Hangi ülke, hangi raylı sistem, hangi çapta tekerlek olursa olsun, sistem bunu hesaplayıp otomatik ayarlıyor.”“Çok az firma tarafından üretilebiliyor”
Yeni sistemin çok az firma tarafından üretilebildiğini ve söz konusu sistemin en gelişmiş hâlini Türkiye'de üretmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Nihan Dirin, "Yeraltı torna tezgahıyla bir vagon, 10 dakikada tornadan geçiriliyor, yarım saat içinde kontrolleri yapılarak raylı sistem devreye alınıyor. Trenin seferden alıkonulmasıyla yaşanan yolcu ve işçi kaybı gibi maliyetleri de minimuma düşürmüş olduk. Tüm bunlar, raylı sistemleri işleten devletlerin ve yerel yönetimlerin otomatikman tasarruf yapmasına neden oluyor” dedi.
Dünyadaki raylı sistemlerdeki en önemli maliyeti tekerlek bakımının oluşturduğunu ifade eden Dirin, şöyle konuştu: “Bu, geleceğin projesi. Dünyada söz konusu makinayı yapan var ve Türkiye bu torna tezgahlarını çok daha yüksek fiyatlara alıp kullanmak zorunda kalıyordu. ‘Biz neden yapmayalım?’ diyerek yola çıktık; inandık ve başardık. Yeni sistem, küresel sektördeki oyuncuları değiştireceği gibi, ülkemize rekabet üstünlüğünü de sağlayacak. Artık kendi ürettiğimiz yerli tezgahımızı hem Türkiye’de, hem de dünyada kullanıma sunduk.”