Dilimlemeyi güçlendiren yeni lama ve uygulama

Dilimleme işlemleri yapılırken, kesme kuvvetlerinin bileşke vektörü kaçınılmaz olarak hızla takımın enine kesiti üzerine yönlendirilir; sonuçta yüksek bir yük ortaya çıkar ve deformasyon oluşabilir.

A+ A-

Sandvik Coromant

Tornalama merkezlerinde ve çok amaçlı tezgahlarda konvansiyonel dilimleme takımları konfigürasyonları ile ilerleme hareketinin XZ düzleminde yapılabilmesi, sistemin doğasında olan bir sınırlamadır. Dilimleme işlemleri yapılırken, kesme kuvvetlerinin bileşke vektörü kaçınılmaz olarak hızla takımın enine kesiti üzerine yönlendirilir; sonuçta yüksek bir yük ortaya çıkar ve deformasyon oluşabilir.
Durumu düzeltmek için Sandvik Coromant mühendisleri, modern tornalama merkezlerinin ve çok amaçlı tezgahların takımı Y yönünde ilerletebilme yeteneğinden yararlanan bir çözüm ürettiler. Yeni konsepte göre, kesici ucun üst yüzü, uç yuvası saatin tersi yönünde 90° çevriliyormuş gibi lamanın ucuna paralel olarak yerleştirilir. Yeni lamayla iş parçası üzerinde kesim yapılırken lamanın ön tarafı kullanılır ve bu sayede, kesme kuvvetlerinin bileşke vektörü lamanın uzunlamasına ekseniyle kabaca hizalanır. FEM analizi, bu konseptin geleneksel lamalarda görülen kritik gerilimleri ortadan kaldırdığını ve lamanın sertliğini standart tasarımlara göre altı kat artırdığını onaylamıştır. Geliştirilmiş sertlik ile müşteriler, ilerleme hızlarını artırabilir ya da stabiliteyi kaybetmeden daha uzun bir kullanma mesafesi kullanabilir.

Verimlilik ve uygulama güvenliği geliştirildi
Tornalama merkezlerinde kullanıldığında Y ekseni dilimlemenin en büyük avantajı, verimliliğin ve uygulama güvenliğinin geliştirilmesidir. Y ekseni dilimleme lamaları, çok amaçlı tezgah kullanıcılarına daha büyük çaplar için geliştirilmiş erişilebilirlik ve yetenek sunar. Yapılan bir ön test; konvansiyonel 120 milimetre çaplı bir çubuk kesici ucun maksimum ilerleme kapasitesinde dilimlenirken, kullanma mesafesinde yüzde 50 artış görüldüğünü ve bunun da, tezgahın potansiyelinin en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olduğunu doğruladı. Uygulama güvenliği konusunda hiçbir ödün verilmeden yüzde 300 verim artışı da sağlandı.
Bir müşteri testi örneğinde, Y ekseni dilimleme şerit testereyi 180 mm çaplı Inconel çubuk ile başarıyla değiştirdi. Böylece, daha kısa işleme süreleri sayesinde önemli bir verimlilik artışı sağlandı.

Minimum değişiklik gerektir
Y ekseni dilimlemenin diğer bir avantajı da, standart bir üretim durumunda minimum değişiklik gerektirmesidir. Aynı program tüm parçalar için kullanılabilir. Ayrıca, mevcut CoroCut QD takımları kullanılabildiğinden, ekstra takım maliyetlerinin oluşmaması da diğer önemli bir avantajıdır. Dilimleme sırasında başka hiçbir işlem yapılmadığından, iş parçası her iki uçtan sıkıştırıldığında gerçek zaman tasarrufu sağlama potansiyeli de yüksektir.
Yeni CoroCut QD lamaları 3 ve 4 milimetrelik standart genişliklerde gelir. 120 mm çapa kadar dilimleme için standart uzunlukta versiyonlar (3 ve 4 mm genişliklerde) ve ayrıca, 180 mm çapa kadar dilimleme için ekstra uzun 4 mm genişliğinde lamalar önerilir. Konvansiyonel CoroCut QD lama adaptörleri ve kesici uçları yeni lamalarla birlikte kullanılabilir.