Dijital dönüşümde veri merkezlerinin rolü artıyor

İşletmeler, en yüksek performansı elde ederek, veri temelli dijital iş alanlarında başarılı olmayı hedefliyorlar. Bunun için de; esnek ve yüksek performans sunan yazılım tanımlı veri merkezi alt yapılarına ihtiyaç duyuluyor.

A+ A-

Bulut bilişim, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi son yılların en önemli trendleri, dijital dönüşümün önemli birer parçası olarak, işletmeler için zorunluluk halini almaya başladı. İşletmeler, en uygun koşullarla en yüksek performansı elde ederek, veri temelli dijital iş alanlarında başarılı olmayı hedefliyorlar. Söz konusu zorlu hedeflere ulaşmak için de; esnek, yüksek performans sunan ve maliyetlerin karşılanabilir olduğu yazılım tanımlı veri merkezi alt yapılarına ihtiyaç duyuluyor.

Akyol: “Esnek yapılara ihtiyaç duyuluyor”
İşletmelerin, dijital dönüşümlerine ev sahipliği yapabilecek yazılım tanımlı veri merkezlerinden talep etmesi gerekenleri Radore Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol şu şekilde sıraladı: “İşletmelerin iş kritik uygulama sayısının her an artabileceği ve daha büyük ölçekte çalışma ihtiyacı duyduğu bir döneme girildi. Bu nedenle, maliyetlerin erişilebilir kaldığı esnek yapılara ihtiyaç duyuluyor. Yeni dijital işler, birden fazla bulut sağlayıcısında depolanan, işlenen verilerin aynı anda yönetilmesi ve ortaya verimli sonuçlar çıkarılmasını zorunlu kılıyor. Yeni bir veri merkeziyle çalışırken de işletmelerin, aynı anda operasyonlarını yürütebileceği yapılar kurması gerekiyor. Daha etkin yönetim ile operasyonel maliyetlerin azalmasının yanı sıra, kaynakların doğru kullanımı, işletmelerin kendi işlerine odaklanmasını sağlıyor. Bu yönetim fırsatı ise, yazılım tanımlı veri merkezleri ile mümkün oluyor. Günümüzde, işletmenin en değerli varlığı olan verinin korunması için her zaman güncellenen yapılara ihtiyaç duyuluyor. Veri kaybı ya da hayati önem taşıyan işlerin devamlılığı için kesintisiz hizmet veren veri merkezlerinin önemi artıyor.”

“Trendleri kaçırmamız gerekiyor”
Dijital dönüşümü desteklemek için işletmelerin öncelikle BT alt yapılarını nasıl dönüştüreceklerini göz önünde bulundurmaları gerektiğinin altını çizen Akyol, bu sayede işletmelerin ve Türkiye’nin rekabette öne çıkabileceğini belirtti. Dijitalleşmenin getireceği ekonomik kalkınmaya dikkat çeken Akyol, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Booz&Company’nin verilerine göre, bir ülkenin dijitalleşme skorundaki yüzde 10’luk artış, gayri safi milli hasılanın yüzde 0,75 oranında artmasını sağlıyor. Bu nedenle, dijitalleşme ile büyük veri, bulut bilişim, mobilite ve sosyal uygulamalar gibi trendleri kaçırmamamız gerekiyor.”