‘Dijital Dönüşüm Endeksi’nin sonuçları açıklandı

‘Dell Technologies Forum 2018’de açıklanan 'Dell Technologies Dijital Dönüşüm Endeksi’ne göre, Türkiye’deki her 10 işletmeden 9’u, gelecek 5 yıl içerisinde değişen müşteri taleplerini karşılamakta zorlanacak.

A+ A-

Türkiye’nin de dâhil olduğu 42 ülkede 4 bin 600 işletme üzerinde gerçekleştirilen ‘Dell Technologies Dijital Dönüşüm Endeksi’nin sonuçları ‘Dell Technologies Forum 2018’de açıklandı. Intel’in katkılarıyla, orta ve büyük ölçekli şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerini, beklenti ve endişelerini açıklayan çalışmaya göre, Türkiye’deki işletmeler arasında kendisini ‘Dijital Lider’ olarak tanımlayanların oranı yalnızca yüzde 4. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanacaklarını ifade eden yöneticilerin yüzde 26’sı, işletmelerinin geride kalmasından endişe ediyor.

“Önemli bir farkındalık var”
Türkiye’deki dijital dönüşüm eğrisine bakıldığında, önemli bir farkındalık oluştuğunun; ancak söz konusu dönüşümü hayata geçirmekte geride kalındığını kaydeden yetkililer, “Liderlerin yalnızca yüzde 4’ü dijital dönüşümün yapılan işin DNA’sında yer aldığını ve işletmelerini dijital lider olarak tanımlıyor. Bununla birlikte işletmelerin yüzde 28’i; ya dijital dönüşüm konusunda oldukça yavaş hareket ediyor, ya da hiçbir dijitalleşme planları bulunmuyor. Sevindirici gelişme ise, Türkiye’deki üst düzey işletmelerin yaklaşık 3’te 1’inin olgunlaşmış bir dijital dönüşüm planı bulunuyor ve yatırımlarını, inovasyon çalışmalarını bu doğrultuda sürdürerek, ‘dijitale adapte olan’ sınıfında yer alıyor” dediler.

“İşletmelerin önünde büyük engeller var”
Araştırmaya göre, işletmelerin yüzde 92’sinin dijital dönüşümde büyük engellerle karşı karşıya olduğunu aktaran yetkililer, dijital dönüşümün önündeki 5 önemli bariyeri ise şu şekilde sıraladılar: “Yüzde 45 ile veri mahremiyeti ve siber güvenlik endişeleri ilk sırada yer alırken; yüzde 40 ile bütçe ve kaynak eksikliği ikinci, yüzde 29 ile üst düzey destek ve sponsorluk eksikliği üçüncü sırada yer alıyor. Yüzde 27 ile regülasyonlar ya da yasal değişiklikler ile henüz olgunlaşmamış dijital kültür: Şirket boyunca ortak çalışma ve işbirliği eksikliği ise, dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor. Bu engeller, dijital dönüşüm için harcanan çabaların sonuçsuz kalmasına ya da yavaşlamasına sebep oluyor. İşletmelerdeki yöneticilerin yüzde 82’si, dijital dönüşümün tüm şirkete yayılması gerektiğini düşünüyor. Yöneticilerin yalnızca yüzde 27’si, 5 yıl içerisinde bu dönüşümden başarıyla çıkabileceğini düşünüyor.”
İnovasyonda ya da çözümlerde zirvede yer alan iş liderlerinin gelecek 3 yılda, yüzde 70 ile en çok siber güvenlik konusunda yatırım yapacaklarını kaydeden yetkililer, “Ardından; yüzde 59 ile bilişim odaklı yatırımlar, yüzde 52 ile nesnelerin interneti, yine yüzde 52 ile bilişsel sistemler ve yüzde 51 ile de çoklu bulut ortamı geliyor” diye konuştular.

Dumlu: “Herşey hızla değişiyor”
‘Dell Technologies Dijital Dönüşüm Endeksi’nin sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, “İşletmelerle konuşmamızın üzerinden çok geçmemesine rağmen, bu araştırmada gördük ki her şey hızla değişiyor. Bir sonraki dijital döneme girdik ve nasıl yaşadığımıza, iş yapış modellerimize ve işimize doğrudan katkısına tanık olduk. Görünen o ki; zaman çok önemli ve parlak bir geleceğe adım atılması için hemen şimdi dönüşümü başlatmak gerekiyor” dedi.