Dijital dönüşüm, Dell EMC Forum’da masaya yatırıldı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işletmelerin gündeminde dijital dönüşüm yer alıyor. İş yaşamını tamamen değiştiriren söz konusu değişim, İstanbul’da düzenlenen Dell EMC Forum 2017’de masaya yatırıldı.

A+ A-

Dell EMC Forum 2017, İstanbul’da sektör profesyonellerinden oluşan binin üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Etkinlikte dijital dönüşümü her yönüyle ele alan bir sunum yapan Dell EMC Sistem Mühendisliği Başkan Yardımcısı Bertrand LaLanne, “Baş döndürücü bir hızda gelişen teknoloji dünyası, dijital dönüşümün temel unsur olacağı yeni bir çağın kapısını aralıyor. Teknoloji günümüzdeki beklentilerimizi tamamen değiştiriyor. Öyle hızlı olmaya alıştık ki; akıllı telefonlardan önce 12 saniye olan ortalama dikkat süresi 8 saniyeye kadar düştü” diye konuştu.

“Çalışanların alışkanlıkları değişmeye başladı”


Çalışanların da alışkanlıklarının değişmeye başladığını ifade eden LaLanne, çalışanların yüzde 80’inin artık zamanlarının bir kısmını uzaktan çalışarak geçirmek istediklerini söyledi. LaLanne, şunları aktardı: “Kısa süre sonra çalışanların çoğunun uzaktan çalışması bekleniyor. Ürettiğimiz veri miktarı ise son 2 yılda hiç olmadığı kadar arttı. Öyle ki; dünyada yaratılan verinin yüzde 90’ını sadece son 2 yılda ortaya çıkardık. IoT ile bu verinin daha da artmasını bekliyoruz. Artan veri beraberinde veri açıklarını da ortaya çıkardı. 2016 yılında 1 milyondan fazla kimlik bilgisi veri açıkları nedeniyle ortaya saçıldı.”
Söz konusu gelişmeleri yakından takip edebilmenin tek yolunun dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştirmekten geçtiğini vurgulayan Bertrand LaLanne, “Dijital dönüşüm günlük hayatımızın içinde yer alırken en fazla iş hayatımızı etkiliyor. Çalışanların yüzde 60’ından çoğu fazla mesai yapmak durumunda kalıyor. Bununla birlikte, çalışanların 3’te 2’si bir şekilde evden de çalışmayı sürdürüyor. 9-5 ofiste vakit geçiren çalışanların sayısı azalıyor. Dışarıdan ve mobil çalışma sistemi arttıkça, çalışanlar da işletmeleri dönüştürüyor” dedi.

“Türkiye’deki işletmeler henüz yolun başında”
Forum kapsamında CIO’ların dijital dönüşüm yolunda karşılaştıkları sorunları aşmaları için ipuçları bulduklarını belirten Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu da, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dijital dönüşümünü tamamlayan şirketler; yeni projelerde 3 kat önde gidiyor, bütçelerinin yüzde 33 daha fazlasını inovasyona ayırabiliyor ve gelir hedeflerini 2 kat daha fazla artırıyorlar. Türkiye’de dijital dönüşümün adaptasyonuna baktığımızda, işletmelerin henüz yolun başında olduğunu görüyoruz. Sevindirici bir gelişme ise, işletmelerin yüzde 55’i dijital dönüşümü keşfederken, yüzde 22’si planlamalarına başlamış. Yüzde 9’unun herhangi bir planı olmasa da, dijital dönüşüme başlamak üzere olanların oranı yüzde 14.”