“Dijital 2.0 Konferansı”nda, robot teknolojilerindeki son gelişmeler ele alındı

Düşünce kuruluşu GelecekHane tarafından organize edilen ve konusunda uzman konuşmacıların sunumlarıyla gerçekleştirilen “Dijital 2.0 Konferansı”nda, robotların insanların hayatındaki rolleri masaya yatırıldı.

A+ A-

Gelecek trendlerini ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane tarafından düzenlenen “Dijital 2.0 Konferansı”nda, robotların insanların hayatındaki rolleri konuşuldu. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Fulya’da konusunda uzman konuşmacıların sunumlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, “Farklı türlerde robotlar hayatımıza hızla giriyor, değişime ne kadar hazırız?” sorusunun yanıtı irdelendi. Robot teknolojilerindeki son gelişmelerin ele alındığı organizasyon, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Aksu: “Robotların kullanım oranı artıyor”
“Dijital 2.0 Konferansı”nın açılış konuşmasını yapan GelecekHane’nin kurucusu ve CEO’su Halil Aksu, “Robotların kendini tekrarlayan, zor ve rutin işleri yapması; çalışanların daha önemli ve emek isteyen işlere yoğunlaşmasını sağlayabiliyor ve bu gelecek için büyük bir fırsat yaratıyor. Önemli olan; teknolojileri nasıl akıllıca kullanacağımızı, ekonomik verimliliği nasıl sağlayacağımızı ve insanların yaşam kalitesini artırmak için nasıl haraket edeceğimizi düşünmek” diye konuştu.
Türkiye’nin modernleşmenin gerisinde kalmaması gerektiğinin altını çizen Aksu, robotların kullanım oranının tüm dünyada giderek arttığına dikkat çekti. Aksu, “Ülkemizin geleceği için bu yarışta olmamız şart’’ diyerek sözlerini noktaladı.
Etkinlikte, alanında uzman kişilerin konuşma yaptığını ifade eden yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Etiya CIO’su Ali Durmuş, HPE Aruba Teknik Yöneticisi Oğuzhan Eren, Askaynak Ürün Müdürü Mehmet Öztürk, Arçelik Üretim Mühendisliği Yöneticisi Gökhan Engin, Fabb.cc CEO’su Efe Gözen, Nely CEO’su Faik Berk Güler, Robonik CEO’su Berk Yavru, Next Horizons CEO’su Davut Eren Şadoğlu, Mikro-P CEO’su Bürkan Törün, 3DMast ve Hepsirobot Tasarım ve Mekatronik Yöneticisi Ali Tan Şerbetci, ‘Dijital 2.0 Konferansı’nda konuşma yaptı”.

“Robotlar istihdam için bir tehdit oluşturmuyor”
Dünyada ortalama 10 bin işçiye 70 üretim robotu düştüğünü vurgulayan yetkililer, söz konusu sayının Türkiye’de sadece 19 olduğuna dikkat çektiler. Yetkililer, “Dijital 2.0 Konferansı’nda, robotların istihdam için bir tehdit oluşturmadığı, kâlifiye insan gücünü artırdığı, hatta Almanya’da Endüstri 4.0 sayesinde yüzde 6 istihdam artışı öngörüldüğü de vurgulandı” dediler.
Yetkililer son olarak, Güney Kore, Singapur, Japonya ve Almanya’nın işçi başına düşen robot sayısı itibariyle önde gelen ülkeler arasında yer aldığını da sözlerine eklediler.