Detay Kalıp, müşteri portföyünü artıracak

Bu yıl yüzde 10 büyümeyi hedefleyen ve ağırlıklı olarak; otomotiv, beyaz eşya, metal ve mobilya gibi sektörlere kalıp ve özel tasarım makinalarla hizmet veren Detay Kalıp, yatırımlarına hız verdi.

A+ A-

Yassı çeliklerin şekillendirilmesinde kullanılan kalıpların tasarım ve üretimini yapan Detay Kalıp, gerçekleştirdiği yatırımlarla birlikte; ürettiği kalıpların işleme alınmasında ve müşterilerine nihâi ürün olarak sunulması konusunda da hizmet vermeye başladı.
1998 yılında faaliyete başladıklarını dile getiren Detay Torna İşleme Kalıp San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Zorlu, “Kardeşlerim Köksal, Seyit ve benim iştirâkim ile 100 metrekarelik bir alanda altı çalışanımız ile bu işe başladık. Bugün 40 personelle, toplam 14 bin metrekarelik bir alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektöre sunduğumuz ürünler; müşterilerimizin kendi iştigâl konularında geliştirdikleri ürünlerin üretiminde kullanılan kalıplar ve özel tasarım makinalar” dedi.
Ağırlıklı olarak; otomotiv, beyaz eşya, metal ve mobilya sektörlerine hizmet verdiklerini aktaran Zorlu, yapacakları yatırımlarla birlikte bu yıl yüzde 10 büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Müşteri portföylerinde yüzde 8’lik bir büyümeyi öngördüklerini kaydeden Zorlu, ihracatın üretimlerindeki payını da yüzde 12’den yüzde 17’ye çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

“2016’yı 5,5 milyon TL’lik ciro ile kapattık”
2016'nın Türkiye açısından sıkıntılı bir yıl olduğunu kaydeden Zorlu, söz konusu dönemde, binin üzerinde kalıp üretimi ve 2,5 milyon basılmış ürün ile kapasitelerinin çok altında üretim gerçekleştirdiklerini anlattı. Zorlu, şöyle devam etti: “Yaşanan olumsuz tabloya rağmen, ihracatın üretimdeki payını yüzde 12 seviyelerinde tutmayı başardık. Yaklaşık olarak 5,5 milyon TL civarında ciro ile geçen yılı kapattık. Bu durumun geçici olduğunun farkındayız. Daha çok çalışmak zorundayız. Yeni fikirlerden ve yatırımlardan vazgeçmeden, büyüme yolunda gereken adımları atmaya devam edeceğiz.”
Çok geniş kapsamlı bir sektör içerisinde faaliyet gösterdiklerini dile getiren Nuri Zorlu, ulusal çapta çok fazla rakiplerinin bulunduğunu söyledi. Zorlu, “Bulunduğumuz coğrafyada özellikle Kayseri ili dikkate alındığında; üretim kapasitemiz, bilgi birikimimiz ve mali veriler doğrultusunda, firmamızın ilk beş içerisinde yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim” diye konuştu.

“Ar-Ge alt yapımızı oluşturduk”
Ar-Ge’nin gelecek hedefleri yüksek olan firmalarda vazgeçilmez bir unsur olduğunu ifade eden Zorlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge faaliyetleri, bilimselden çok teknik Ar-Ge olarak nitelendirilebilir. Bunun yanında, patent ve faydalı model çalışmaları için Ar-Ge alt yapımızı oluşturduk. Bu çalışmalara, yıllık bütçeden yüzde 3 civarında pay ayırma kararını aldık. Ayrıca Ar-Ge kapsamında, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı desteği ile pres işçilerinde rastlanan iş kazalarının önüne geçilmesi için ‘Tutmatik’ adlı bir ürün geliştirdik ve bunu nihâi ürün haline getirdik.”
Ortalama yaşı 1,5 olan genç bir makina parkuruna sahip olduklarına dikkat çeken Zorlu, “Bu da bize; kapasite, üretimde esneklik, kesinlik ve doğruluk sağlıyor. Ayrıca, bölgemizdeki rakiplerimizden avantajlı durumda olmamızı da sağlıyor. Çalıştığımız firmaların çoğu sektöründe öncü firmalar. Kendi ürünlerini geliştirme kapasitesine sahipler. Ancak, yassı metal işleme işi ve tasarımları üretebilir hale getirebilme kapasitesi başka bir dünya. Bundan dolayı, müşterilerimize gerek tasarım, gerekse üretim aşamasında teknik destek sağlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.