Dengiz: "Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza hız verdik"

Yürüttüğü Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sayesinde geçen sene hedeflediği yüzde 25’lik büyüme rakamını gerçekleştiren Denge Vida, 2019 yılında ise yüzde 20 civarında büyümeyi amaçlıyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Vida, cıvata üretimi ve bağlantı elemanları satışı yapan Denge Vida, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sayesinde 2018’de hedeflediği büyüme rakamlarına ulaştı. Geçen seneyi yüzde 25’lik büyüme oranı ile kapatan şirket, bu yıl ise yüzde 20 civarında büyümeyi hedefliyor. Kuruluşu 1930’lu yıllara dayanan ve 1995’ten beri Denge Vida Cıvata Ltd. Şti. olarak faaliyet gösteren firma, ürettiği ürünlerle mobilyadan otomotive kadar birçok sektöre hitap ediyor.

“En uygun fiyata en yüksek kaliteyi sunuyoruz”
Öncelikle beyaz eşya ve mobilya olmak üzere; çelik kapı, otomotiv ve inşaat sektörlerine yönelik faaliyetlerinin devam ettiğini kaydeden Denge Vida Satış Pazarlama Koordinatörü Emir Dengiz, “Gerek Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiğimiz yeni model ve ürünlerle, gerekse Türkiye’de üretimi olmayan ve ithal ürünleri üretmek suretiyle Türk imalat sanayiine; maliyet, verimlilik ve kalite anlamında önemli katkılar sağlıyoruz. 'Kalitede ve fiyatta Denge' sloganıyla müşterilerimize en uygun fiyata en yüksek kaliteyi sunuyoruz” dedi.
Gerçekleştirdikleri Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sayesinde, 2018 yılında hedefledikleri yüzde 25’lik büyüme rakamına ulaştıklarını dile getiren Dengiz, bu seneki büyüme hedeflerinin ise yüzde 20 olduğunu açıkladı. Dengiz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2019’un; ülkemiz adına bir çok riskin ortadan kalktığı, sosyal ve ekonomik rahatlamanın gerçekleşeceği bir yıl olacağına inanıyoruz. Bunun neticesinde de, taleplerin yükselmesiyle iş yapma kabiliyetinin artacağını ve iş dünyasının motivasyonunun yükseleceğini
düşünüyoruz.”

“BESİAD sektöre önemli bir katkı sağladı”
Denge Vida’nın, Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (BESİAD) kurucuları arasında yer aldığını ifade eden Emir Dengiz, BESİAD'ın yürüttüğü faaliyetler sayesinde sektörün; yurtiçi ve yurtdışında verimlilik, kalite, hammadde ve pazar payı alanlarında büyüme yakaladığını kaydetti. Dengiz, “Daha önce ithalatın çok güçlü olduğu pazarda yapılan çalışmalar sayesinde, hem ithalat azaldı, hem de ihracat arttı. Şu anda ihracatta en büyük pazar payı Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ait” diye konuştu.
Bağlantı elemanlarının, imalat sanayiinin yapı taşları arasında olduğunu ve üretimdeki artış ve azalışlardan direkt olarak etkilendiğini vurgulayan Dengiz, şöyle devam etti: “2018 yılını ele aldığımızda, sektör genelinde ilk altı ayda yüzde 20 ilâ 25'lik bir büyüme rakamı olmasına rağmen, ikinci altı aylık periyotta gelişen ekonomik çalkantılarla maalesef bu büyüme tekrar başa baş noktasına çekildi. Aynı dönemde, oluşan finansal sıkıntılar ve sektörün vadeli piyasada çalışması birçok firmayı ciddi risklerle karşı karşıya getirdi. Sektörün en önemli iki sorunu, vadeli piyasalarda çalışılması ve ara iş gücü problemi. Uzun vadeli satışlar, tahsilat problemi ve finansal zorluklarla birlikte ele alındığında ciddi yaşamsal riskler oluşuyor. Bu problem sektörün kendi içinde çözülmesi gerekirken hiçbir somut adım da atılmıyor.”