Dener: "Sac işleme makinalarında devrim yapmayı hedefliyoruz"

6 kıtada 86 ülkeye ihracat yapan ve tamamen yerli makinalar üreten Dener Makina, gerçekleştirdiği son yatırımlarla birlikte üretimini İncesu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Taksan yerleşkesine taşıdı.

A+ A-

Kayseri/DÜNYA

İncesu Organize Sanayi ve Kayseri Serbest Bölgesi’nde bulunan tesislerinde sac ve metal işleme makinaları üreten Dener Grup, 6 kıtada 86 ülkeye ihracat yapıyor.
Endüstri 4.0 konusunda yaptıkları yatırımlarla sac işleme makinaları alanında sanayi devrimine hazır hale geldiklerini ifade eden Dener Grup CEO'su Cemal Dener, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Makina sektörü için önemli yatırımları bünyemizde devreye aldık. Tamamen yerli ve milli makinalar üretiyoruz. Son yaptığımız yatırımlarla birlikte; 1 milyon 300 bin metrekaresi açık, 155 bin metrekaresi kapalı alanda kurulu olan İncesu OSB'deki Taksan yerleşkesine üretimimizi taşıdık.”
2023 yılına kadar yıllık 12 bin adet makina üretmeyi ve 3 bin 600 kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini açıklayan Dener, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda, ‘Ar-Ge Merkezi’ unvanını ve belgesini almaya hak kazandıklarını da vurguladı. Türkiye’de üretimi olmayan ve tamamen yurtdışından ithal edilen CNC borwerk, CNC çiftli dikey işleme merkezi ve CNC 5 eksen dikey işleme merkezinin Ar-Ge çalışmalarını başlattıklarını anlatan Dener, Türkiye’nin üretim sektöründe dışa bağımlılığını en aza indirmeyi amaçladıklarını aktardı. Dener, “Her yıl sac işleme makinaları ve takım tezgahları alanında yeni ürün geliştirme konusunda Ar-Ge yatırımları yapıyoruz. İç Anadolu Bölgesi'nde makina imalat sektöründe en yoğun Ar-Ge çalışması yapan firmalar içerisinde yer alıyoruz” dedi.“Ar-Ge çalışmalarımız birçok kez ödüllendirildi”
Ar-Ge çalışmalarının TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından defalarca ödüllendirildiğini dile getiren Dener, sac işleme sektöründe Türkiye’deki ilk seri üretim servo abkant pres projesi ile sektörde büyük bir etki yarattıklarını belirtti. Dener, şöyle devam etti: “Fiber lazer kesim makinalarımızda aldığımız 3 adet dünya genelindeki patent ile kullanıcılara önemli avantajlar getirdik. Endüstri 4.0 için yapmış olduğumuz hazırlıkla Türk sac işleme makinaları sektörünü 21. Yüzyıl sanayi devrimine hazır hale getirdik. Takım tezgahları sektöründe Türkiye’nin en önemli ithal ürünlerinden bazılarını yerli üretim ile karşılamak için Ar-Ge çalışmaları yaptık ve Türk imalat sektörüne hizmet vermeye başladık.”
Kayseri'nin 13'üncü Ar-Ge merkezini faaliyete geçirdiklerini söyleyen Dener, “Ar-Ge merkezimizde yapacağımız çalışmalarımızla; insanlığa değer katacak bilimsel ve teknolojik yeniliklerin öncüsü olmayı, ulusal inovasyon ekosistemine katkıda bulunmayı, akademik ve bilimsel çalışmaların yüksek teknolojik ürünlere dönüştürülmesine katkı sağlamayı ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde edebilmeyi amaçlıyoruz. Ar-Ge teknoloji geliştirme faaliyetlerini, firmamızın temel stratejik vizyonunu ve rekabet stratejilerini destekleyecek şekilde planlayıp sürdürmek istiyoruz” şeklinde konuştu.“Milli imalat sanayiine daha fazla katkı sağlamak istiyoruz”
“Türkiye’de seri üretimi kısıtlı olan CNC dik işleme merkezi, CNC torna ve NC taşlama tezgahları üretiminde, ülkemizdeki en teknolojik ve büyük makina üreticisi olma vizyonu ile yola çıktık” diye konuşan Cemal Dener, söz konusu vizyon doğrultusunda yatırımlarını sürdürdüklerini ifade etti. Milli imalat sanayiine her geçen gün daha fazla katkı sağlamayı hedeflediklerinin altını çizen Dener, ISO-9001 Kalite Belgesi ile üretim yaptıklarını ve bütün ürünlerinin CE Güvenlik Belgesi'ne sahip olduğunu bildirdi. Dener, ihracatını yaptıkları ürünler için de çeşitli ülkelerin gerekli sertifikalarını aldıklarını da sözlerine ekledi.