Dener Makina, ISO 500’de yer almayı hedefliyor

Kayseri Organize Sanayi, İncesu Organize Sanayi ve Kayseri Serbest Bölge’de bulunan tesislerinde sac ve metal işleme makinaları üreten Dener Makina, altı kıtada 60 ülkeye ihracat yapıyor.

A+ A-

1974 yılında küçük bir tornacı olarak kurulan Dener Makina, bugün 1 milyon 300 bin metrekare açık, 120 bin metrekare kapalı alanda, üç farklı tesiste üretim yapıyor. 400'den fazla çalışana istihdam sağlayan şirket, Türkiye'nin tamamen yerli üretim gerçekleştiren makina firmaları arasında yer alıyor. Kayseri Organize Sanayi, İncesu Organize Sanayi ve Kayseri Serbest Bölge’de bulunan üretim tesislerinde sac ve metal işleme makinaları üretimi gerçekleştiren Dener Makina, altı kıtada 60 ülkeye ihracat yapıyor.
Endüstri 4.0 için yaptıkları hazırlıkla Türk sac işleme makinaları sektörünü 21. Yüzyıl sanayi devrimine hazır hale getirdiklerini ifade eden Dener Makina Genel Müdürü Cemal Dener, “2021 yılına kadar toplamda 122 milyon dolarlık yatırım yapmayı ve 2023’e gelindiğinde yılda 12 bin makina üretmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, 3 bin 600 kişiye istihdam sağlamayı, 2023 yılına kadar ISO 500 firma listesine girmeyi ve İç Anadolu’daki en büyük Ar-Ge merkezi olmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
Dener Şirketler Grubu’nun, sac şekillendirme ve metal işleme makinaları sektöründe kullanılan CNC makinalar ürettiğini aktaran Dener, şöyle konuştu: “Sac şekillendirme makinalarında; CNC fiber lazer kesim, CNC elektrikli abkant pres, CNC hidrolik abkant pres, plazma kesim ve giyotin makas üretimimiz var. Metal işleme makinalarında ise; CNC dik işleme, CNC torna ve NC taşlama makinaları ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Yıllık 3 bin adet abkant pres, 300 giyotin makas, 150 lazer kesim ve 100 plazma kesim makinası ile sac şekillendirme makinaları üretim kapasitemiz, CNC dik işleme, CNC torna ve taşlama makinalarında ise yıllık bin 200 makina üzerinde kapasitemiz var.”

“Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz”
Her yıl sac ve metal işleme makinalarında yeni ürün geliştirme konusunda Ar-Ge yatırımları yaptıklarının altını çizen Dener, İç Anadolu Bölgesi’nde makina imalat sektöründe en yoğun Ar-Ge çalışması yapan firmalar içinde yer aldıklarını ifade etti. Dener, “Ar-Ge çalışmalarımız TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından defalarca ödüllendirildi. Sac işleme sektöründe Türkiye’de ilk seri üretim yüzde 100 elektrikli abkant projesi ile sektörde büyük bir etki yarattık. Fiber lazer kesim makinalarımızda aldığımız üç adet dünya genelindeki patent ile kullanıcılara önemli avantajlar getirdik. Endüstri 4.0 için yapmış olduğumuz hazırlıkla Türk sac işleme makinaları sektörünü 21. Yüzyıl sanayi devrimine hazır hale getirdik. Metal işleme makinası sektöründe Türkiye’nin en önemli ithal ürünlerinden bazılarını yerli üretim ile karşılamak için Ar-Ge çalışmaları yaptık ve ürünlerimizle Türk imalat sektörüne hizmet etmeye başladık. 2018 yılında devreye girecek Ar-Ge merkezimizle İç Anadolu’daki en büyük Ar-Ge merkezi olma konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

“2021’e kadar 122 milyon dolarlık yatırım yapacağız”
ISO-9001 Kalite Belgesi ile üretim yaptıklarını ve imal ettikleri bütün ürünlerin CE Güvenlik Belgesi'ne sahip olduğunu anlatan Cemal Dener, ihracatını yaptıkları ürünler için de çeşitli ülkelerin gerekli sertifikalarını aldıklarını belirtti. Dener, şöyle devam etti: “Ürünlerimiz Rusya’ya gidiyorsa Gost-R, Kanada’ya gidiyorsa CSA belgeleri ile sevk ediliyor. Bünyemize yakın zamanda CNC dik işleme, CNC torna ve NC taşlama makinalarını ekledik. Bugüne kadar Türkiye’de seri üretim olarak üretimi kısıtlı olan bu makinaların ülkemizdeki en teknolojik ve büyük makina üreticisi olma vizyonu ile yola çıktık. Bu vizyonla yatırımlarımıza devam ediyor ve milli imalat sanayisine her geçen gün daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz. 2016’dan 2021 yılına kadar toplamda 122 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 2023’e geldiğimizde, yılda 12 bin adet makina üretimi yapmayı ve 3 bin 600 personel istihdam etmeyi hedefliyoruz.”

“Yüksek teknolojili ürünler sunuyoruz”
İç pazarda bölge satış temsilcileri ile direkt satış yaptıklarını anlatan Dener, bire bir müşteri ziyaretlerini önemsediklerini ve söz konusu ziyaretler sayesinde ihtiyaçları görerek tespit etmeyi tercih ettiklerini kaydetti. Metal ve sac işleme makinalarında yüksek teknoloji ve çözüm odaklı makinalarla müşterilerinin en verimli makinalara sahip olmalarını hedeflediklerini belirten Dener, “Üretimlerinde kalite ve verimliği ön planda tutan geniş bir müşteri portföyümüz var. Metal ve sac işleme sektöründe alanında referans firmalar üretimlerinde bizim makinalarımızı tercih ediyorlar. Metal işleme ve sac şekillendirme makinaları bilindiği üzere; makina, çelik eşya, otomotiv, asansör, araç üstü ekipman, çelik yapı, elektrikli ev aletleri, ofis mobilyası, inşaat, iş makinaları, gemi inşaat sanayii, savunma sanayii, tren imalat gibi, üretimin ve metalin şekillendirildiği her üretim tesisinde bulunuyor” diye konuştu.

“Endüstri 4.0 altyapısını şimdiden hazırladık”
Ürettikleri ürünlerde; az enerji tüketimini, yüksek verimliliği, düşük bakım maliyetlerini, düşük işletme giderlerini ve çevreci makinaları ön planda tuttuklarının altını çizen Cemal Dener, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sac işleme sektöründe fiyattan ziyâde kaliteyi ön planda tutarak müşterilerimizin verimliliği her zaman ön planda tutmalarını sağladık. Şirketimiz ürettiği makinalarda Endüstri 4.0 altyapısını şimdiden hazırladı ve çeşitli uygulamaları müşterilerimiz ile hayata geçirdik. Makinalarımızın yüzde 100 takibini internet üzerinde yapıyor ve önleyici bakım çalışmaları ile müşterilerimizin ürünlerimizden en yüksek verimi almalarını sağlıyoruz. CNC lazer kesim makinalarında yazılım ekibimizin geliştirdiği üç adet patenli sistem ile makinalarda boşta bekleme sürelerini en aza indiriyor ve minimum çelik firesi ile müşterilerimizin en yüksek kârlılığı elde etmelerini sağlıyoruz.