DeburringEXPO, 8-10 Ekim tarihleri arasında sahne alacak

Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri Fuarı olan DeburringEXPO, 8-10 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini Karlsruhe Sergi Merkezi’nde ağırlayacak. Etkinlik kapsamında düzenlenen Uzmanlık Forumu’nda da teknik bilgiler sunulacak.

A+ A-

Çapak alma teknolojileri ve hassas yüzeyler için tek uluslararası fuar olma özelliğini taşıyan DeburringEXPO, 8-10 Ekim’de Karlsruhe Sergi Merkezi’nde düzenlenecek. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen Uzmanlık Forumu’nda da teknik bilgiler sunulacak.
Çapaktan kurtulma, yüzey kalitesi ve temizlik gibi özelliklerin, ürün bileşenlerinin kalitesi üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunun tartışma götürmez bir gerçek olduğunu aktaran fairXperts GmbH & Co. KG Genel Müdürü ve DeburringEXPO organizatörü Hartmut Herdin, “Çapak alma teknolojileri ve hassas yüzeyler için tek uluslararası fuar olan DeburringEXPO, işte bu alanlarda kapsamlı bir sunum sağlıyor. 3. Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri İhtisas Fuarı tarafından her zamanki gibi Uzmanlık Forumu kapsamında değerli teknik bilgiler de sağlanacak” diye konuştu.

“Kalitede baş rol oynuyor”
Birçok sektörün teknolojik gelişmeler ve değişimlerle karşı karşıya olduğunu ya da söz konusu süreci uygulama aşamasında olduğunu kaydeden Herdin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu süreçte her sektörün bazı farklı zorluklarla başa çıkması gerekse de, üretimde temel bir gereksinim açık bir şekilde beliriyor ki; o da çapaksız yüzey finişinin kalitede oynadığı tartışmasız baş rol. Dolayısıyla; çapak alma, kenar yuvarlama ve parlatma üretim adımları giderek daha belirleyici bir rekabet faktörü haline geliyor. Eski dönemlerden farklı olarak, artık firmaların daha ilk üretim aşamalarında bu konuya nasıl bir çözüm arayışına girdiklerinden sektördeki ihtiyacı hemen anlamak mümkün.”
Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri Fuarı ile teknoloji ve performans karşılaşmasının en etkin ve hedefli şekilde gerçekleştirilmesine imkân tanındığını, dünya çapında benzersiz bir bilgi ve iletişim platformu yaratıldığını savunan Herdin, “3. DeburringEXPO için Haziran 2019 sonunda, sektör liderlerinin neredeyse tamamını da içeren, 12 ülkeden 155 katılımcı şimdiden stantlarını garantilemiş durumda. Böylece etkinlik, dünyanın başka herhangi bir yerinde bulunamayacak kadar kapsamlı ve konsantre bir çapak alma, kenar yuvarlama ve polisaj sunumu haline geliyor. Fuarın içerdikleri arasında; parçaların tek bir adımda verimli bir şekilde tıraşlanıp temizlenmesine imkân tanıyan veya otomatik ve dijitalize polisaj ile ürünlerin tamamen çapaksız üretimini sağlayan teknolojiler bile mevcut” dedi.“Performansı artıran çözümler aranıyor”
Yüzeylerde hem bileşen, hem de uygulamaya özel gereksinimlerin çeşitli endüstrilerde büyük ölçüde değişiklik gösterdiğini kaydeden Hartmut Herdin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Örneğin; otomotiv ve yan sanayiinde içten yanmalı motorlarda (hibrid dâhil) emisyonları daha da azaltan ve performansı artıran çözümler aranıyor. Öte yandan, bu üretim artıklarının en küçüğünün bile arızalara ve hatta kısa devrelere yol açabileceği elektrikli sürücü bileşenlerinin çapaksız olması son derece önemli. Otonom sürüşe doğru yönelen sürücü destek sistemleri, çapaksız parçaların mükemmel çalışmasının zorunlu olduğu diğer alanlar. Aynı şekilde, havacılık endüstrisinde de daha güçlü ve daha hafif malzemelere, daha verimli takımlara yönelik eğilim, yüzey kalitesinde daha yüksek taleplere yol açıyor. Yine tıbbi cihaz üreticileri de, 25 Mayıs 2020'deki üç yıllık bir geçiş döneminden sonra zorunlu hale gelecek olan yeni ‘Tıbbi Cihaz Direktifi’ sebebiyle yeni problemlerle karşı karşıya kalıyorlar. Direktifte, özellikle steril ürünlerde, ilk defa çapakların sebep olabileceği partiküller adlandırılıyor.”

“Temel bir ön koşul”
Devre kartı sanayii, ölçüm ve optik sanayii gibi hassas alanlar için giderek yoğunlaşan partikül temizlik gereksinimlerini karşılamak söz konusu olduğunda, güvenilir şekilde temizlenmiş parçaların temel bir ön koşul olduğunun altını çizen Herdin, “Sektöründen bağımsız olarak; birleştirme, sızdırmazlık, kaplama veya montaj gibi müteakip işlemlerin kalitesi, bir kaç istisna hariç sadece çapaksız ve buna uygun olarak işlenmiş yüzeylerle sağlanabilir. DeburringEXPO'nun kendini adadığı bir başka alan ise, üretilen modüler parçaların işlenmesinden sonraki süreç. Burada yapılan işlemler; destek parçalarının ve tozun alınmasını, ayrıca pürüzlü ve gözenekli yüzeylerin düzleştirilip parlatılmasını ya da sonra gelecek ısıl işlem veya kaplama için hazırlanmasını içeriyor" diye konuştu.

“Birçok teknik bilgi ve tecrübe de sunuluyor”
Destekleyici uzmanlık programı ile DeburringEXPO’nun, birçok teknik bilgi ve tecrübe de sunduğunun bilgisini veren Herdin, “Çapak alma işleminden sonra parça temizleme, sac çapak alma işlem zinciri ve modüler parçaların üretim sonrası işlemleri konulu Tema Parkları, güncel gelişmeler ve eğilimler hakkında bilgi sağlayacak. Uygulama odaklı seminerler, DeburringEXPO'ya entegre üç günlük Uzmanlık Forumu’nu uluslararası alanda aranan bir bilgi kaynağı haline getiriyor. Eş zamanlı (Almanca-İngilizce) tercüme edilen sunumlarda ağırlıklı konuları; Tema Parkları’nın özel içeriğinin yanı sıra, en iyi uygulama şekilleri ve trendler hakkındaki raporlar ve üretim/maliyet optimizasyonu yolları oluşturuyor. Pratikte örnekler ve kıyaslama çözümleri, kendi süreçlerinizi optimize etmek için fikir ve öneriler almanızı mümkün kılacak. Katılım, fuar ziyaretçileri için ücretsiz olacak” diyerek konuşmasını noktaladı.