Dassault Systèmes Solidworks, First Robotics Competition’a sponsor oldu

Dassault Systèmes Solidworks, Türkiye’de öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırmak amacıyla düzenlenen robot yarışması First Robotics Competition etkinliğinin 3 yıl boyunca inovasyon ve tasarım sponsorluğunu üstlendi.

A+ A-

Dassault Systèmes Solidworks, lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ve öğrencilerin bir takım çalışması içinde robot tasarladıkları First Robotics Competition (FRC) etkinliğinin 3 yıl boyunca inovasyon ve tasarım sponsorluğunu üstlendiğini duyurdu. Sponsorluk kapsamında Türkiye’deki tüm FRC takımları, ürün geliştirme sürecinde Solidworks 3D modellerinin sağladığı avantajları kullanacak. Ekipler bu sayede, düşük maliyetli robot tasarımları yapabilecek; Solidworks uygulamaları sayesinde robot prototiplerinin hata oranı da en aza indirgenecek.
26 yıldır Amerika’da devam eden First Robotics Competition etkinliği, 2015’ten beri Fikret Yüksel Vakfı tarafından Türkiye’de de sezon dışı olarak düzenleniyor. Etkinlikle; lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsemesinin sağlanması hedefleniyor. First Robotics Competition’ta, lise öğrencilerinden, belirlenen oyun ve kurallar dâhilinde robotlarını yapmaları; aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup, kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturmaları bekleniyor.

Kuralkan: “Büyük memnuniyet duyuyoruz”
Etkinliğin tamamının sponsorlar ve gönüllülerle yürütüldüğünü ve önümüzdeki 3 yıl boyunca inovasyon ve tasarım sponsorluğunu üstlendiklerini aktaran Dassault Systèmes Solidworks Türkiye Satış Müdürü Burak Kuralkan, “First Robotics Competition etkinliğinin Türkiye’de yapılmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Özellikle gençlerin teknoloji kullanımı konusuna çok önem veriyoruz ve bu konuda yapılan çalışmalara destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Dereceye girenler Amerika’daki finallere gidecek
Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası robotik turnuvasında, Solidworks 3D modelinin de kullanılmasıyla, bilgi ve teknolojiyle donanımlı lise öğrencilerinden oluşan robot takımları yarışacak. 2-4 Aralık tarihlerindeki 2017 Turkish Robotics Off-Season turnuvasında yer alan takımlar, mart ayında düzenlenecek First® Robotics Competition İstanbul Regional için hazırlıklarına şimdiden başladı. 3 gün sürecek mart ayındaki etkinlikte dereceye girenler Amerika’daki yarışmalara katılmaya hak kazanacaklar. Ülker Sports Arena’nın ev sahipliği yaptığı yarışmada şu an Türkiye’den 55 takım yarışıyor; hedef ise 3 yılda 100 takıma ulaşmak.