Danfoss, yılın ilk yarısının mali sonuçlarını açıkladı

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve mobil hidrolik çözümlerinde dünyanın önde gelen kuruluşlarından Danfoss, 2018 ilk yarı finansal sonuçlarına göre ciro ve kârlılığını artırmaya devam ederken, yüksek yatırım seviyesini de korudu.

A+ A-

Danfoss, 2018 yılının ilk yarısında yüzde 9’luk artışla 3,04 milyar Euro ciro, yüzde 21’lik artışla 370 milyon Euro faaliyet kârı (FVÖK) elde ederken, hedef pazarlardaki yüksek yatırım seviyesini de korudu.
Güçlü bir yarıyılı geride bıraktıklarını dile getiren Danfoss CEO’su Kim Fausing, “Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiğimiz inovasyon girişimlerinin ve potansiyeli yüksek pazarların gelişimine yaptığımız yatırımların meyvelerini topluyoruz. Aynı zamanda, bu ivmeyi kullanarak yeni teknolojilere ve hem Danfoss'un, hem de hizmet ettiğimiz pazarların dijital dönüşümlerine yatırım yapmaya devam ediyoruz" dedi.
Sundukları çözümlerin, dünyayı dönüştüren birçok mega trende hitap ettiğini kaydeden Fausing, şöyle konuştu: “Şehirleşme ve iklim değişikliğiyle mücadele nedeniyle enerji verimliliği ve dijitalleşmeye yönelik talep artıyor. Küresel enerji tedariğinin çevre dostu teknolojilere kayması ile her geçen gün birçok sistem mekanikten elektriğe dönüşüyor. Bu süreçte de Danfoss, hibrid ve elektrikli araçlar, gemiler ve iş makinaları için bir teknoloji tedarikçisi olarak geleceğin çözümlerini sunuyor.”

“Bu yıl da çift haneli büyümeyi hedefliyoruz”
Danfoss Türkiye’nin, 2016 yılında yüzde 16, 2017 yılında ise yüzde 15 organik büyüme gösterdiğini anlatan Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören ise, 2018 yılında da çift haneli büyümeyi hedeflediklerini vurguladı. Yarıyıl sonuçları itibariyle cirolarının geçen senenin aynı döneminin yüzde 15 üzerinde olduğunu vurgulayan Gören, “Yılın geri kalanında da, ülkemizin karşı karşıya kaldığı tüm zorluklara rağmen altyapı yatırımları, ihracata yönelik makina üretimi ve enerji verimliliğine yönelik girişimlerin devam edeceğine ve Danfoss’un bu alandaki geniş ürün ve çözüm portföyü ile ekonomik büyümeye katkıda bulunacağına inancımız tam” diye konuştu.
Türkiye’de enerji verimliliği özelindeki çalışmaları ile hemen her sektörde bulunduklarını anlatan Gören, şunları aktardı: “Üçüncü Havalimanı gibi birçok referans projenin ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinin tüm elektrik ve mekanik kontrolü Danfoss tarafından sağlandı. Birçok belediye ile su ve atıksu tesislerinde enerji verimliliğini artırıcı çalışmalar gerçekleştirdik, enerjimizin ve suyumuzun tasarrufuna katkıda bulunduk. Türkiye’nin gururu gemi inşa sanayiinin ürettiği ve ihraç ettiği yeni nesil elektrikli gemilerin tahrik sistemlerini sağladık. İş makinası ve traktör üreticilerimizin tüm hidrolik altyapısı konusunda tercih edilen tedarikçi olduk. Gıdanın tarladan sofraya ulaşımındaki kayıpların azaltılmasını sağlayan soğuk zincir çözümlerimiz ve bilgi birikimimizi sektöre sunmaya devam ettik. Bölgesel ısıtma sistemlerinde öncü uygulamalar yaptık ve geniş çaplı dönüşüm konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Danimarka'nın enerji konusundaki bağımsızlığında son 85 yıldır önemli bir rol oynayan Danfoss olarak, şimdi de Türkiye'nin enerjide dış kaynaklardan bağımsız bir geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olmak için tüm birikimimizi kullanıyoruz.”

“Ekibimizi büyüttük”
Danfoss’un Türkiye’deki operasyonunun 20. yılını kutladıkları 2018’in ilk yarısında ekiplerini büyüttüklerini belirten Emre Gören, enerji ve iklim stratejileri doğrultusunda LEED platinum sertifikalı yeni merkez ofisleriyle karbon ayak izlerini ve enerji tüketimlerini azalttıklarını dile getirdi.
Türkiye’deki bir diğer önemli yatırımları olan DAF Enerji firmasının tüm hisselerini sene başında devraldıklarını hatırlatan Gören, “Türkiye'nin enerjide bağımsızlık stratejisinin önemli bir parçası olan bölgesel ısıtma dönüşümünü desteklemek için Ar-Ge, üretim ve tasarım altyapımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Danfoss, yarının dünyasında daha az kaynak ile daha fazlasını yapmaya odaklanan stratejisiyle, Türkiye’nin altyapı, enerji verimliliği ve emisyon azaltma yönündeki gelişimini desteklemeye devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.