Çok yönlülük sağlayan kompakt dikey işleme merkezi

Son derece çevik olan VTC-530C, 12.000 dev/dak 18.5Kw’lık iş milinden faydalanarak, ağır yükte işlemeden küçük çaplı takımlarla alüminyum işlemeye kadar geniş bir uygulama yelpazesinde çevrim sürelerini kısaltmak için tasarlandı.

A+ A-

Yamazaki Mazak

Genel alt yüklenici ve yüksek kaliteli OEM uygulamaları için benzersiz esneklik sunan Mazak'ın VTC-530C'si, çeşitli metal kesme taleplerine uyum sağlayabilen kompakt bir dikey işleme çözümü.
Son derece çevik olan makina 12.000 dev/dak 18.5Kw’lık iş milinden faydalanarak, ağır yükte işlemeden küçük çaplı takımlarla alüminyum işlemeye kadar geniş bir uygulama yelpazesinde çevrim sürelerini kısaltmak için tasarlandı. Doğrudan tahrikli vidalı mil ve masuralı lineer kızaklar ayrıca, X, Y ve Z eksenlerinde 42 m/dk'ya kadar hızlı ilerleme oranıyla yüksek performanslı eksen hareketi sağlıyor.
Mazak’ın Worcester-Birleşik Krallık’taki Avrupa üretim tesisinde tasarlanıp üretilen VTC-530C’yi sınıfındaki diğer makinalardan ayıran bir özellik ise, ara takım değiştirme kollu otomatik takım değiştirici özelliğidir. Bu, uzunluğu 350 mm'ye ve ağırlığı 8 kg'a varan bir kapasiteye olanak sağlar ve yalnızca 4,4 saniyelik bir sürede hızlı  talaştan talaşa işlemler sunar.

Çok daha büyük iş parçalarını barındırabiliyor
1,740 mm'lik geniş bir X ekseni hareketi sunan VTC-530C, kapsama alanı karşılaştırılabilir makinalara göre çok daha büyük iş parçalarını barındırabiliyor. Böylece, potansiyel müşteri tabanını petrol, gaz ve hava-uzay sektörlerinin yanı sıra, geleneksel olarak yaygın olan otomotiv ve tıbbi pazarları da içerecek şekilde genişletiyor. Ayrıca, bir tarafta işleme yapılırken, diğer tarafta operatörlerin parçayı bağlamasına yapmasına izin veren çift tablalı çalışma mantığı, yüksek verimlilik sağlayan opsiyonel bir ara kapı çözümü ile sağlanabiliyor.
Sabit 2300 mm (U) x 530 mm (G) tabla işleme sırasında, özellikle ağır iş parçaları işlenirken, daha fazla sağlamlık sağlar ve ayrıca, gerektiğinde makina kapasitesine daha fazla esneklik sağlayarak tabladan büyün parçaların işlenmesine imkân verir. Özellikle alüminyum kesme sırasında, işleme alanından kolay talaş atımı için eğik banko  gövde tasarımı kullanılmıştır.
VTC-530C, Mazak’ın dünyanın en hızlı CNC'si olan SmoothG CNC’si ile kontrol ediliyor. Bu ise, sadece daha iyi çevrim sürelerine katkı sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda programlama ve kurulum sürelerini de kısaltabiliyor.