CLPA, Adana’da Dördüncü Sanayi Devrimi’ni anlattı

Dördüncü Sanayi Devrimi’ne uyum aşamasında belirlenmesi gereken yol haritası konusunda bilgilendirme faaliyetlerinde bulunan CLPA, Adana Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde ‘Sanayi 4.0 Sürecinde Dijital Üretim’ konulu bir toplantı düzenledi.

A+ A-

Sanayi 4.0 evresi ile birlikte, Türkiye’nin üretim kabiliyetinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve global düzeyde rekabet gücünün artırılması için dijital dönüşüm günden güne daha da önemli hale geliyor. Bu noktada, Türk sanayisini yeni endüstri evresinin gereklilikleri hakkında bilgilendirmeyi hedefleyen CLPA (CC-Link Partner Association), 15 Aralık 2017’de Adana Ticaret Odası ev sahipliğinde kentin önde gelen sanayicileri ile bir araya geldi.

Menevşe: “Endüstri 4.0 hızla hayatımıza giriyor”
‘Sanayi 4.0 Sürecinde Dijital Üretim’ konulu toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, “Günümüzde global anlamda ekonomiler, üretim endüstrilerini güçlendirmek için büyük çaplı girişimlere yatırım yapıyorlar. Üretim teknolojilerinde gelişen dijitalleşme, endüstriyel girişimlerin gelecekle uyumlu olması için yeni fırsatlar sunuyor; yani Endüstri 4.0 hızla hayatımıza giriyor” dedi.
Endüstri 4.0’ın; ekonomik büyüme, istihdam, sosyal istikrar, kalıcı değer, iş güvenliği, daha fazla verimlilik ve dolayısıyla yüksek yaşam standartları sağlamak için ürünün tasarımından servisine kadar tüm aşamalarda maksimum verimlilik ve üretkenlik sağlama potansiyeli taşıdığını ifade eden Menevşe, “İkinci ve Üçüncü Sanayi Devrimi arasında bir evrede bulunan ülkemizin, 10 ilâ 15 yıl içerisinde tamamen Endüstri 4.0’a girebileceği düşünüldüğünde, gelişen teknolojiyi yakalayıp rekabet edebilecek konuma gelmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bizel: “Dönüşüm sürecine en kısa sürede başlanmalı”


Etkinlik kapsamında konuşmacı olarak yer alan CLPA (CC-Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, Dördüncü Sanayi Devrimi’ne uyum aşamasında belirlenmesi gereken öncelikli yol haritasını anlattı. Günümüz tüketicilerinin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşüm süreçlerini başlatmaları gerektiğini belirten Bizel, Sanayi 4.0 ihtiyaçlarının desteklenmesi konusunda büyük önem taşıyan endüstriyel haberleşme platformu CC-Link hakkında bilgi verdi.
Sanayi 4.0 kavramını; siber fizik sistemlerin Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birleşimi olarak özetleyen Bizel, robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makina ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesinin önemine dikkat çekti. Endüstriyel iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link IE platformunun söz konusu haberleşme süresini milisaniyeler seviyesine indirdiğinin altını çizen Bizel, şöyle konuştu: “Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji ile, Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor. CC-Link IE bu sayede, üretimde rekabet gücünü artırmaya katkı sağlıyor.”

“Gelecek haberleşme üzerine kurulacak”
Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağını vurgulayan Bizel, Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan birinin; büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi olduğunu dile getirdi. Makinaların birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesinin son derece önemli olduğunun altını çizen Tolga Bizel, “Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak, süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarısında bant genişliği büyük önem taşıyor ve bu noktada devreye CC-Link IE giriyor. CC-Link uyumlu ürün üreticileri ve CC-Link teknolojisi kullanıcılarından oluşan CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolü olarak öne çıkıyor” dedi.

“Maksimum verimliliği mümkün kılıyor”
Fabrikaların bazı bölümlerinde milisaniyeler içinde haberleşmek gerektiğini belirten Bizel, CC-Link IE gibi bir altyapısı olmayan üretim tesislerinin, sürekli değişen ve kişiselleşen taleplere hızlı yanıt vermelerinin zorlaştığını vurguladı. Saniyede bir gigabitlik açık endüstriyel ethernet ağı CC-Link IE teknolojisinin, saha cihazlarından kontrolörlere çok hızlı iletişim sağlayarak, üretim tesisinin tamamında maksimum verimliliği mümkün kıldığını anlatan Bizel, “CC-Link IE, fabrika otomasyon teknolojileri üreticilerinin saha kısmındaki ürünlerinin birbirleri ile haberleşmesi için çok güçlü bir platform oluşturuyor. Aynı zamanda bu teknoloji, farklı üreticilere ait cihazların genel bir ağ üzerinde serbestçe iletişim kurabilmesini sağlayacak kapasiteye de sahip. Bugün dünya genelindeki yüzlerce otomasyon ekipmanı üreticisinin sunduğu bin 500'den fazla sertifikalı CC-Link uyumlu ürün bulunuyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

CLPA (CC-Link Partner Association) hakkında:
CLPA (CC-Link Partner Association), CC-Link’in kapsamlı kullanımının desteklenmesi amacıyla 2000 yılında kurulmuş bir açık ağ destekleme kuruluşu. CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE, otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek açık gigabit etherneti olarak, rakipsiz bant genişliği sayesinde Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal bir çözüm sunuyor.
CLPA’nın temel faaliyet alanları arasında; CC-Link IE ve CC-Link teknik spesifikasyonlarının oluşturulması ve uyum testlerinin gerçekleştirilmesi, CC-Link kullanılan cihaz ve ekipmanlar için geliştirme desteği, cihaz seçimi için kullanıcı desteği ve CC-Link’in daha geniş kapsamlı bir şekilde benimsenmesine yönelik tanıtım çalışmaları yer alıyor. Kurulduğunda 163 kurumsal üyesi olan CLPA, her yıl katılan yeni üyelerle birlikte Nisan 2017 sonu itibariyle 2 bin 982 üyeyle faaliyetlerine devam ediyor. Asya’nın önde gelen açık endüstriyel otomasyon ağı teknolojisi CC-Link, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’da da giderek popülerlik kazanıyor.