Climatix yeni nesil kontrol cihazları

Climatix kontrol cihazları; ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri hedef alınarak tasarlanmıştır ve geniş kontrol ve izleme fonksiyonları sunmaktadır.

A+ A-

Siemens

Siemens Climatix HVAC kontrol cihazlarının yeni nesili, hem donanım, hem de yazılım olarak yapılan iyileştirmeleriyle, OEM’lere özel geleceğe dönük çözümler için gerekli altyapıyı sağlıyor.
Yeni nesil HVAC kontrol cihazları; 21, 27, 29 fiziksel giriş/çıkışlara ve entegre step motor sürücü donanımına sahip, haberleşme imkânları bir önceki seriye göre genişletilmiş kontrol cihazlarıdır.

Uygulama alanları
Climatix kontrol cihazları; ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri hedef alınarak tasarlanmıştır ve geniş kontrol ve izleme fonksiyonları sunmaktadır. Kontrol cihazı ve genişleme modülleri üzerindeki donanımsal giriş/çıkışlar, bu tarz HVAC uygulamaları için optimize edilmiştir. Böylece, G/Ç yerleşimleri Climatix kontrol cihazları üzerinde tam uyum sağlamaktadır ve boşta G/Ç kalması durumuyla çok nadir karşılaşılmaktadır. Bu sayede, donanım maliyetlerini en optimum düzeyde tutmak mümkün hale gelmektedir.
Climatix kontrol cihazlarının modüler tasarımı sayesinde, ihtiyaç durumunda gerekli haberleşme yada G/Ç genişleme modüllerini, gerekli HMI panellerini sisteme eklemek mümkün olmaktadır.

Serbest programlanabilme
Siemens Climatix Sapro yazılımı ile Climatix kontrol cihazlarını serbest şekilde IEC 61131 standartlarında, BACnet nesneleri tabanlı uygulama yazılımları geliştirmek mümkündür.
Dâhili haberleşme olanakları ile pek çok iletişime imkân veren cihazlar, entegrasyon ihtiyaçlarının gerektirmesi durumunda, haberleşme modülleri vasıtasıyla da genişletilerek, hemen hemen her bina otomasyona sistemine dâhil olabilmektedir.
Yeni nesil Climatix kontrol cihazları, dâhili Ethernet portu üzerinden; Modbus IP, Bacnet IP, JSON, Climatix IC (Bulut) ve OPC Server bağlantılarına imkân tanımaktadır.
Yeni nesilde ekstra olarak gelen ikinci RS-485 portunu ise, BACnet MS/TP ya da Modbus Master/Slave olarak kullanabilmek mümkündür. Diğer RS-485 portu ise, eskisi gibi Modbus Master/Slave olarak kullanılmaya devam edilebilir. Process Bus üzerinden de, HMI-oda üniteleri haberleşmeleri ve eğer gerek duyulursa Climatix kontrol cihazları arası haberleşmeler sağlanabilir.

Universal giriş sayısı artırıldı
Climatix kontrol cihazları; POL648, POL688 ve POL69x ürünlerinden oluşmaktadır. Genişleme ve haberleşme modülleri ise, bir önceki seri ile tamamen uyumlu şekilde çalışmaktadır. Yeni nesil kontrol cihazlarında bağlantı esnekliğini daha da artırmak için universal giriş sayısı artırılmıştır.
Climatix C600 ile bağlantı portlarının yerleri değişmiştir. Yazılım araçları bağlantısı için Micro-USB bağlantısı kullanımaktadır. Ve ileriye dönük olarak USB Host çıkışı bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak; Climatix C600 kontrol cihazları yenilenen işlemcisi ve büyütülen hafıza alanları ile artık çok daha büyük uygulamalar ve daha çeşitli entegrasyonlar için hazır durumdadır. Climatix VVS11 platformunun getirdiği tüm yeniliklerle beraber, mühendislik için harcanan zamanında optimizasyonunu sağlayan yeni nesil kontrol cihazları, OEM’lerin verimli çözümler oluşturmasını sağlamaya daha da hızlı ve esnek bir şekilde devam ediyor.