Clariant, Ankiros 2018’de yenilikçi ürün ve çözüm portföyünü sergiledi

Özel kimyasallar alanında dünyanın öncü kuruluşlarından olan Clariant, Ankiros 2018 Fuarı’nda, yeni geliştirdiği ve verimli kalıplama sistemleri için yüksek performans sağlayan Geko TR’yi ziyaretçilere tanıttı.

A+ A-

Özel kimyasallarda dünyanın öncü kuruluşlarından biri olan Clariant, 25-27 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Ankiros 2018’de (14. Uluslararası Demir-Çelik ve Döküm Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı), yenilikçi ürün ve çözüm portföyünü sergiledi. 46 ülkeden 619 firma ve bin 20 temsilciliği aynı çatı altında buluşturan etkinlikte; başta Almanya, Fransa ve İtalya olmak üzere birçok ülkeden katılımcılar ürün ve teknolojilerini sergilediler.

“İki yılda bir düzenleniyor”
Etkinliğin iki yılda bir düzenlendiğini dile getiren firma yetkilileri, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Avrasya'nın en büyük metalurji buluşması olan Ankiros, Annofer ve Turkcast üçlü fuarında; demir çelik, seramik, cam, haddehane ekipmanı, endüksiyon ve ergitme fırınları, refrakter malzemeler, döküm, zımpara ve kalıp makinaları, mikserler, ısıl işlem fırınları, kontrol ve test ekipmanı, hammaddeler ve sarf malzemeleri gibi metalurji sektörünü ilgilendiren tüm ürünler bir çatı altında toplandı.”

“Clariant, bentonit çeşitlerini tanıttı”
Clariant’in, Ankiros 2018 Fuarı’nda Türk pazarına yeni sunduğu bentonit çeşitlerini tanıttığını aktaran yetkililer, “Clariant’ın Türkiye'de üretilen yeni bentonit çeşidi Geko TR, dökümhanenin daha yüksek kalıp kumu özelliklerine ulaşmasına ve yüksek başlangıç seviyesi özellikleri ve termal dayanımı ile daha az bentonit kullanılmasına imkân veriyor. Clariant uzmanları, Geko laboratuvarları kapsamında verilen hizmetlerle dökümhane ziyaretleri gerçekleştiriyor ve müşterilerinin karşılaştıkları zorlukları analiz ediyorlar. Dahası Clariant, uzun yıllardır kendi bentonit madenlerine yatırım yapıyor ve dünya genelinde müşterilerine yakın üretim tesisleriyle hizmet veriyor” diye konuştular.

“Önemli avantajlar sağlıyor”
Yeni Geko TR’yi kullanan bir dökümhanede, aynı düzeyde ürün kullanımıyla, mekanik istikrarın örneğin; yaş basma mukâvemetinde yüzde 25’e kadar bir artış sunduğunun görüldüğünü vurgulayan yetkililer, sözlerini şöyle noktaladılar: “Ayrıca müşteriler, Geko TR kullanarak son ürünlerin kalitesini de etkileyen, önemli ölçüde gelişmiş performans değerlerine ulaşabileceğini de bildirdiler. Geko TR kullanan bazı dökümhanelerde, geleneksel ürünlere kıyasla, sıvı metalde ton başına bentonit tüketiminin yüzde 15-25 oranında düştüğü gözlemlendi.”