Çelik sektörünün ihracatındaki artış sürüyor

Çelik sektörünün ihracatı, 2018 yılının ilk 10 aylık dönemini kapsayan periyotta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,2’lik artışla 12,4 milyar dolara yükseldi. Sektörün miktar bazındaki ihracatı ise, yüzde 15,5’lik artışla 16,8 milyon ton oldu.

A+ A-

Türkiye'nin ihracatta en önemli sektörleri arasında yer alan çelikteki artış devam ediyor. Sektörün ihracatı, ocak-ekim dönemini kapsayan 10 aylık periyotta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,2’lik artışla 12,4 milyar dolara yükseldi. Miktar bazında ise, yüzde 15,5’lik artışla 16,8 milyon tona çıktı.
Ocak-ekim döneminde Türkiye'nin çelikte ton başına ortalama birim fiyatı, geçen yıla göre yüzde 17’lik artışla 740 dolara yükseldi. Ekim ayı ton başına ortalama birim fiyat ise, 2017 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 0,4’lük artışla 689 dolar olarak gerçekleşti.

Aslan: “Hem miktar, hem de değerde artış gerçekleştirdik”
İhracatta hem miktar, hem de değer olarak artış gerçekleştiğine işaret eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, 2018’in ekim ayında çelik ihracatında değerde yüzde 46,9’luk, miktarda ise yüzde 46,3’lük bir artış olduğunu söyledi. Ekim ayında sektörün 1,49 milyar dolarlık ve 2,2 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Aslan, “Ocak-ekim dönemindeki çelik ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 15,5 artış ile 16,8 milyon ton, değer bazında ise yüzde 35,2’lik artışla 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde en çok ihracat artışı yaşanan ürünler sırasıyla; yassı sıcak, inşaat çeliği ve filmaşin olurken, en fazla azalış slab, alaşımlı tel ve alaşımlı filmaşinde oldu” diye konuştu.

“Latin Amerika Bölgesi’ne ihracatımızı artırmak istiyoruz”
Çelik İhracatları Birliği'nin Kolombiya'ya düzenleyeceği ticaret heyeti organizasyonuna da dikkat çeken Aslan, Latin Amerika'ya olan ihracatı artırmak istediklerinini dile getirdi. Bölgenin önemli firmalarının temsilcileri ile bir araya geleceklerini ifade eden Aslan, görüşmelerin yeni işbirliklerine kapı açabileceğini vurguladı. Bölgeye yapılan ihracatla ilgili bilgi veren Adnan Aslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "2018 yılının ilk 10 ayında Latin Amerika Bölgesi’ne yüzde 8,4’lük artışla 1,1 milyon ton çelik ihracatı gerçekleştirdik. Bu dönemde en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise; 167 bin tonla Şili, 134 bin tonla Panama ve 117 bin tonla Kolombiya oldu.”