Çelik sektörü, yılın ilk yarısında 7,1 milyar dolarlık ihracat yaptı

2018’in ilk yarısında 7,1 milyar dolarlık ihracat yapan çelik sektörü, haziran ayında ise, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını miktarda yüzde 13,1 artırarak 1,6 milyon tona, değerde de yüzde 34,6 artırarak 1,2 milyar dolara yükseltti.

A+ A-

Türk çelik sektörü, 2018’in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 2,5’lik düşüşle 9,4 milyon ton, değer bazında ise yüzde 22,4’lük artışla 7,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde ihracatın en fazla düştüğü ülke ise ABD oldu.
Türk çelik sektörünün 2018 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği ihracatı değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, “Sektörümüzün 2018 yılının ocak-haziran döneminde gerçekleştirdiği miktar bazındaki çelik ihracatı, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 2,5’lik azalışla 9,4 milyon tona gerilemiş olsa da, değer bazındaki ihracatın yüzde 22,4’lük artışla 7,1 milyar dolar seviyesine çıktığını görüyoruz” diye konuştu.
İnşaat çeliğinin ihracatta geleneksel olarak önemli bir pay aldığını ifade eden Aslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ocak-haziran 2018 döneminde miktar bazında en çok ihraç edilen çelik ürünü, yüzde 16,2’lik düşüşe rağmen 2,7 milyon ton ile inşaat çeliği oldu. İnşaat çeliğini; 1,7 milyon tonla sıcak yassı, 976 bin tonla dikişli boru, 848 bin ton ile profil ve 817 bin tonla filmaşin izledi.”

“Haziranda ihracat değer bazında yüzde 34,6 arttı”
Sektörün haziran ayında gerçekleştirdiği ihracatı da değerlendiren Adnan Aslan, konu hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz yılın haziran ayı ile bu seneyi kıyasladığımızda hem miktar, hem de değer bazında artış göze çarpıyor. İhracatımız bu dönemde miktarda yüzde 13,1 artarak 1,6 milyon tona yükselirken; değerde ise yüzde 34,6 artış ile 1,2 milyar dolara ulaştı.”

“200’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz”
Üretim ve ihracat bazında bakıldığında Türk çelik sektörünün dünyada ilk 10 içerisinde yer aldığının altını çizen ÇİB Başkanı Aslan, şunları söyledi: “Türk çelik sektörü, kaliteli ve rekabetçi fiyatlı ürünlerini 200’e yakın ülkeye ihraç ediyor. Üretim bazında bakıldığında dünyada sekizinci sırada yer alıyoruz. İhracatta ise ilk 10 içerisindeyiz. Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Güney Amerika bölgelerine çelik ihracatımız henüz istenen seviyelerde değil; ancak pazar potansiyeline sahip bu bölgelere ihracatımızı artırmak istiyoruz.”