Çelik sektörü ihracatta hız kesmiyor

Türkiye’nin ocak-mayıs döneminde gerçekleştirdiği çelik ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 21,3 artarak 8,3 milyon ton, değer bazında ise yüzde 38,7 artarak 4,9 milyar dolar oldu.

A+ A-

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından açıklanan 2017 ocak-mayıs dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,3’lük artışla 8,3 milyon tona yükseldi. Sektörün değer bazındaki ihracatı ise, yüzde 38,7 artarak 4,9 milyar dolar oldu.
Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, 2017 yılının ilk beş ayındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 8,6 milyon ton, değer bazında ise 5,8 milyar dolar oldu.

Avrupa Birliği liderliğini sürdürdü
2017’nin ilk beş aylık döneminde, yüzde 109’luk artışla 2,5 milyon tonluk ihracat yapılan Avrupa Birliği, bölgeler arasındaki liderliğini sürdürdü. Avrupa Birliği’ni; 1,8 milyon tonla Ortadoğu, 1,3 milyon tonla Kuzey Amerika ülkeleri, 697 bin tonla Uzakdoğu ülkeleri ve 638 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi. Söz konusu dönemde miktar bazında ihracatta en fazla artış yakalanan ülkeler; İspanya, Singapur, İtalya, Hong Kong ve İngiltere olarak sıralandı.
Ocak-mayıs döneminde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında ilk sırayı yüzde 11’lik azalışla 2,7 milyon ton olan inşaat çeliği aldı. İnşaat çeliğini; 1,2 milyon tonla yassı sıcak, 787 bin tonla dikişli boru, 676 bin ton ile filmaşin ve 631 bin tonla profil izledi.
2017 yılı mayıs ayı ihracatı ise, 2016’nın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 16,9’luk artışla 1,5 milyon tona, değerde ise yüzde 29,1’lik artışla 966 milyon dolara yükseldi.

Ekinci: “Kayıplarımızı telâfi etmeye çalışıyoruz”
2017’nin ilk beş aylık döneminde miktarda 8,3 milyon ton, değerde ise 4,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini aktaran ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, son birkaç yıldır yaşadıkları kayıpları telâfi etmeye çalıştıklarını söyledi. Ekinci, şöyle konuştu: “Özellikle en önemli ihracat pazarlarımızdan olan MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde yaşanan sıkıntılı süreç ihracatımızı olumsuz etkilemişti. Artık bu pazarların yerini alternatiflerin aldığını görüyoruz. Öyle ki, yılın başından bu yana AB ülkeleri bölge sıralamasında Ortadoğu’yu geride bırakırken; Uzakdoğu ülkelerine yaptığımız ihracat da Kuzey Afrika ülkelerini geride bıraktı. Beş aylık dönemde Avrupa Birliği’ne ihracatımız yüzde 109 artarak 2,5 milyon tona ulaştı. Bu bölgeye en fazla; sıcak yassı, dikişli boru, filmaşin, inşaat çeliği ve yassı kaplama ihraç ettik. Uzakdoğu ülkelerine ihracatımız ise yüzde 626’lık artışla 697 bin tona yükseldi. Bu bölgeye yapılan ihracatta; inşaat çeliği, filmaşin, kütük ve profil gibi uzun mâmul ürünlerde dikkat çekici bir artış yaşadık.”