Çelik sektörü ihracatta hedef büyüttü

Çelik sektörü, 2018 için hedef olarak belirlenen 19 milyon tonluk ihracata yılın 11 aylık döneminde ulaştı. Ocak-kasım döneminde 19,3 milyon tonluk ihracat gerçekleştiren sektör, kasım ayında ise 2,5 milyon tonluk ihracata imza attı.

A+ A-

Avrupa'nın en büyük dördüncü çelik ihracatçısı olan Türkiye, ihracatta başarılı bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. Çelik İhracatçıları Birliği'nin (ÇİB) açıkladığı rakamlara göre, 2018’in 11 aylık döneminde Türkiye'nin miktar bazlı çelik ihracatı yüzde 19,8’lik artışla 19,3 milyon tona ulaştı. Böylece sektör, 2018 yılının toplamı için belirlenen 19 milyon tonluk hedefi de geride bırakmış oldu. Değer bazında bakıldığında da, sektörün aynı dönemdeki ihracatı yüzde 37,3’lük artışla 14,1 milyar dolara çıktı.
Kasım ayında ise, çelik ihracatı miktar olarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60,9’luk artışla 2,5 milyon tona, değer olarak da yüzde 55,8’lik artışla 1,7 milyar dolara yükseldi.

Aslan: “Birçok sorunla mücadele ediyoruz”Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren ÇİB Başkanı Adnan Aslan, korumacılık önlemleri başta olmak üzere birçok sorunla mücadele eden sektörün, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen ihracatta başarılı bir dönem geçirdiğini aktardı. Aslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Özellikle; yassı sıcak, filmaşin, inşaat çeliği, profil ve yassı kaplama gibi ürünlerdeki artışla 2018 yılsonu hedefimize 11 ayda ulaştık. 2019'da da benzer bir performans göstermeyi hedefliyoruz.”
Türkiye'nin mevcut pazarlardaki gücünü korumaya devam edeceğini belirten Aslan, ihracatın henüz istenen seviyelerde olmadığı Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Güney Amerika'ya yöneleceklerini ve söz konusu bölgelerdeki fırsatları değerlendirmek istediklerini kaydetti.
Türkiye'nin çelik sektöründe ton başına ortalama birim fiyatının kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,1 azalarak 680 dolar olduğunu aktaran Aslan, 11 aylık dönemde ton başına ortalama birim fiyatın ise, 2017'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 14,6 yükselerek 732 dolar düzeyinde gerçekleştiğinin bilgisini verdi.