Çelik sektörü Barselona'da bir araya geldi

Çelik sektörünü bir araya getiren en büyük organizasyonlardan biri olan SteelOrbis 2019 Bahar Konferansı & 80. IREPAS Toplantısı’nda, Çelik İhracatçıları Birliği 12 firma ve 19 katılımcı ile ticaret heyeti düzenleyerek yer aldı.

A+ A-

Çelik sektörlerinden tüm üretici, alıcı, satıcı ve sektör profesyonellerini buluşturan SteelOrbis 2019 Bahar Konferansı & 80. IREPAS (Uluslararası İnşaat Demiri Üreticileri ve İhracatçıları Birliği) Toplantısı, 7-9 Nisan 2019 tarihleri arasında Barselona'da gerçekleştirildi. Yılda iki kez düzenlenen organizasyon son olarak geçen yılın eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirilmiş ve konferansa 52 ülkeden katılım olmuştu.

Aslan: “Tüm sektörün buluşma noktası”
Organizasyonun tüm sektörün buluşma noktası olduğunu belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, toplam 52 farklı ülkeden 400'den fazla katılımcının ve 60'dan fazla üreticinin Barselona'da bir araya geldiğini söyledi. Üretici firma temsilcilerinin toplam sayısının 130'a ulaştığını kaydeden Aslan, ayrıca 40 farklı hammadde tedarikçisi firmadan 70 temsilcinin de etkinlikte yer aldığını ifade etti.
1983’te İspanyol ve Brezilyalı üreticiler tarafından kurulan IREPAS'ın, uzun çelik ürünleri ve hurda piyasaları açısından dünyanın en önemli ve bir numaralı etkinliği haline geldiğini kaydeden Aslan, “Uzun ürün ihracatında önemli bir konumda olan Türkiye, IREPAS'ta çok etkili bir ülke. İkinci kez Türk Başkan tarafından yönetilen birliğin şu anki mevcut Başkanı Murat Cebecioğlu” diye konuştu.

“12 firma ile ticaret heyeti düzenledik”
Konferans boyunca çok önemli görüş alışverişlerinin yapıldığını ve iş bağlantılarının kurulduğunu anlatan Adnan Aslan, ÇİB olarak 12 firma ve 19 katılımcı ile ticaret heyeti düzenleyerek organizasyonda yer aldıklarını belirtti. Çelik ihracatçılarına yeni kapılar açmak için çalıştıklarını dile getiren Aslan, şöyle devam etti: “Bu tip organizasyonlar da hedeflerimiz için önemli fırsatlar sunuyor. Böyle organizasyonlarda hem hammadde, hem de nihâi mâmul bazında toplamda 1 milyar dolarlık iş yapıldığını tahmin ediyoruz. Türk firmalarının dâhil olduğu alım satımın ise bunun yarısı olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın her tarafından temsilciler geliyor ve bizim için bir B2B faaliyetine dönüşüyor. Şimdi burada kimse kimseye ne alıp sattığını söylemiyor; ancak herkes ülkesine döndükten birkaç gün sonra satışlar duyuluyor.”

“İç ve dış piyasa hareketlenmeye başladı”
Sektörde iç ve dış piyasanın hareketlenmeye başladığını söyleyen Aslan, ilk üç aya göre talepte yüzde 10-15 artış görüldüğünü kaydetti. İhracatta özellikle uzun üründe yaşanan sıkıntının devam ettiğini belirten Aslan, "2019 yılının ocak-mart döneminde miktar bazında çelik ihracatımız yüzde 16,7’lik artışla 5,7 milyon tona yükselirken; değer bazındaki ihracatımız ise yüzde 4,6’lık artışla 3,7 milyar dolara ulaştı. Bu artışa rağmen söz konusu dönemde ihracatımız fiyat bazında düştü. İç piyasadaki daralmadan dolayı firmalar ihracat yapmak istedi. Arzda fazlalık olunca bu sefer fiyatlarda bir düşüş yaşandı. Çelikte iç piyasa hareketli olursa dış piyasa için de iyi oluyor. Çünkü, o zaman firmalar iç piyasa fiyatlarıyla satmak istiyorlar. Onlar da kabul ederse satıyorlar, kabul etmezlerse ürünlerini iç piyasaya veriyorlar” dedi.
İhracat hedefinin iç piyasadaki daralmadan dolayı miktar bazında tutabileceğini belirten Aslan, "Sene başında ihracatın düşeceğini düşünüyordum; ancak beni yanılttı. Fakat, değer bazında bakarsak geçen seneyi yakalayamayabiliriz" diye konuştu.

“Çin'in ihracat tonajı düştü”
Konuşmasında Çin konusuna da dikkat çeken Aslan, devletin verdiği yatırım kararlarının iç piyasayı canlandırdığını ve Çin'in ihracat tonajını düşürdüğünü kaydetti. Çin'in geçen sene 65 milyon ton ihracata karşılık 850 milyon ton iç piyasa satışının olduğunu vurgulayan Aslan, sözlerini şöyle noktaladı: "Devlet orada yeni teşvikler açıkladı. Örneğin; eskiden Çin’de bir vatandaş ikinci evi alırken banka kredi vermiyordu, şimdi ikinci eve de kredi vermeye başladı. Kendi içlerinde çok ciddi teşvik ve yatırımlar var.”