Çelik ihracatı yeni yıla artışla başladı

Çelik sektörü ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 6,4’lük artışla 1,6 milyon ton ihracata ulaştı. Değer bazında ihracat ise, yüzde 31,7’lik yükselişle 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

A+ A-

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2018 yılı ocak ayı verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yıla göre yüzde 6,4’lük artışla 1,6 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı da yüzde 31,7’lik artışla 1,1 milyar dolar oldu.
Sektörün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, 2018’in ilk ayındaki ihracat; miktar bazında 1,7 milyon ton, değer bazında ise 1,3 milyar dolar oldu. Söz konusu rakamlara; beyaz eşya, makina imalat ve otomotiv gibi ürünlerle dolaylı olarak ihraç edilen çelik dâhil edilmiyor.

AB’ye ihracat yüzde 69 arttı
Ocak ayında sektörün bölgeler bazında yaptığı ihracata bakıldığında ilk sırada yer alan Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 69’luk artışla 618 bin tona yükseldi. Avrupa Birliği’ni; 400 bin tonla Orta Doğu, 146 bin tonla Uzak Doğu ülkeleri ve 141 bin ton ile Orta ve Güney Amerika ülkeleri izledi.
Çelik ihracatında miktar bazında en yüksek artış gerçekleşen ülkeler; İsrail, İtalya, Singapur, Romanya ve Hollanda oldu. İsrail, Singapur ve Hollanda’ya yapılan ihracatta inşaat çeliği ve filmaşindeki yükseliş göze çarparken; İtalya’ya yassı sıcak ve dikişli boru, Romanya’ya ise dikişli boru ve alaşımlı yassı ihracatında artış yaşandı. Bu ülkelerdeki artışlara karşın; ABD, Etiyopya, Fas, Mısır ve Cezayir, ocak ayında çelik sektörünün en büyük ihracat kayıpları verdiği ülkeler olarak dikkat çekti.

En yüksek artış yassı grubu ürünlerinde
Ocak ayında en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralaması; 559 bin tonla inşaat çeliği, 211 bin tonla yassı sıcak, 156 bin tonla dikişli boru, 134 bin tonla filmaşin ve 114 bin tonla profil şeklinde gerçekleşti. İnşaat çeliği ocakta en çok ihraç edilen ürün olmasına rağmen, geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında, ihracatın miktarda yüzde 11,2’lik azalışla 559 bin tona gerilediği görüldü. Yassı mâmul ürünler arasında yer alan sıcak yassı, yassı kaplama ve alaşımlı yassı ürünleri ise toplamda yüzde 79,2’lik artışla 306 bin tona ulaşarak, miktar bazında en çok artışın yaşandığı ürün grubu oldu.

Ekinci: “İhracatımız hem miktar, hem değer bazında arttı”
2018 yılına ihracatlarını artırma hedefi ile başladıklarını aktaran Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, şöyle konuştu: “Ocak ayında sektörümüzün elde ettiği rakamlar bu bağlamda önemliydi. Yılın ilk ayında ihracatımızı hem miktarda, hem değerde artırmış olmaktan mutluyuz. Ocakta AB ülkelerine ihracatımız artarken, kendi sanayilerini kurmaya başlayan ve yerel üretimi desteklemek için çelik ithalatını zorlaştıran Orta Doğu ülkeleri ile anti-damping davaları sebebiyle sık sık karşı karşıya kaldığımız ABD’ye ihracatımızda düşüşler yaşandığını görüyoruz. Öyle ki; Kuzey Amerika’ya yapılan ihracatta yüzde 82,2’lik keskin bir düşüş yaşandı. Söz konusu dönemde en büyük ihracat kayıplarının; ABD, Etiyopya, Fas, Mısır ve Cezayir’de gerçekleşmesi de bunun sonucunda oldu.”
Ocak ayında ton bazında en çok düşüşün yaşandığı ürün grubunun inşaat çeliği olduğunu ifade eden Ekinci, “İhracatta yaşanan kayıplara ithalat vergisinin sıfırlanması da eklenince, ana ürün grubumuz olan inşaat çeliği üreticileri üzerinde yoğun bir baskı oluştu. 2018 yılı genelinde de zorluklar karşısında yılmadan çalışan ihracatçılarımız, sektörümüzün büyümesinde ve gelişmesinde en büyük dayanağımız olmaya devam edecek” dedi.