Çelik ihracatı miktarda düşerken, değerde artış gösterdi

Çelik endüstrisi, karşılaştığı zorluklara rağmen Türkiye ihracatına katkı vermeyi sürdürüyor. Sektör, yılın ilk çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre değer bazında yüzde 21’lik artışla 3,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

A+ A-

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2018 yılı ocak-mart dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1’lik azalışla 4,9 milyon ton oldu. Söz konusu dönemde sektörün değer bazındaki ihracatı ise, yüzde 21’lik artışla 3,6 milyar dolara ulaştı. İhracat, miktar bazında düşüşe karşın değer bazındaki yükselişini sürdürdü.
Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde 2018’in ilk üç ayındaki ihracak, miktar bazında 5,1 milyon ton, değer bazında de 4,2 milyar dolar oldu.
Ocak-mart döneminde miktar bazında en çok ihraç edilen çelik ürünü yüzde 15,7’lik düşüşe rağmen 1,6 milyon ton ile inşaat çeliği oldu. Söz konusu ürünü; 778 bin tonla yassı sıcak, 473 bin tonla dikişli boru, 422 bin ton ile filmaşin ve 417 bin tonla profil izledi.
2018 yılı mart ayı ihracatı ise 2017’nin aynı ayı ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 15 azalışla 1,7 milyon ton olurken, değerde de yüzde 11’lik artışla 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekinci: “Kritik bir yıl yaşıyoruz”
Çelik ihracatının yılın ilk çeyreğindeki performansını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, şunları söyledi: “Küresel çelik sektörü açısından kritik bir yıl yaşıyoruz. ABD’nin Section 232’yi yürürlüğe alması, diğer ülkeleri bu karara karşı savunma durumuna geçirdi. Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde adil ticaretin engellenmeye çalışılması küresel ticarette taşları yerinden oynatıyor. En önemli pazarlarımızdan biri olan ABD’de kan kaybetmeye başlayan sektörümüz, şimdi de AB’nin koruma duvarları ile karşı karşıya. İhracatımızda kilit rol oynayan AB, Section 232’nin tetiklemesi ile oluşacak muhtemel arzın kendi iç piyasasına zarar verebileceğine dair isabetsiz hesaplarıyla 26 Mart 2018’de 26 ayrı çelik ürün grubunda bir Korunma Önlemi Soruşturması (SafeGuard Investigation) başlattı. Avrupa Birliği’nin ayrılmaz bir parçası olan Türkiye, bugüne kadar AKÇT ve Gümrük Birliği kapsamında üzerine düşeni yapması sebebi ile bu uygulamanın dışında tutulmalıdır.”

“AB, Türkiye’yi muâf tutmalı”
ABD’nin NAFTA kapsamında Kanada ve Meksika’yı Section 232’den muâf tuttuğu gibi, AB’nin de Türkiye’yi muâf tutmasını beklediklerini aktaran Ekinci, “Hatta Gümrük Birliği ülkesi olarak AB’nin bizi de kendi yanında değerlendirerek, üçüncü ülkelere karşı birlikte hareket etmemize imkân tanıması gerektiğini düşünüyoruz. Çelik İhracatçıları Birliği olarak hem ABD, hem de AB’nin çelik sektörünü hedef alan tavırlarına karşı sektörümüzü korumak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.