Çelik Halat, Ar-Ge merkeziyle bir ilki gerçekleştirdi

Sektörünün öncü kuruluşlarından Çelik Halat, hayata geçirdiği Ar-Ge merkezi ile çelik tel ve halat sektöründe bir ilke imza attı. Merkez; ithal ikâmesinin sağlanması ve ihracat rakamlarının artırılması hedefi ile faaliyet gösterecek.

A+ A-

Küresel düzeyde sürdürülebilir bir rekabet gücü elde etmesi hedefiyle çalışan Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş., Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 5746 no’lu kanun ile belirtilen Ar-Ge merkezi gerekliliklerini yerine getirerek; Türkiye’nin 846., çelik tel ve halat sektörünün ise ilk Ar-Ge merkezi olmaya hak kazandı. Stratejik yol haritasında, ‘inovasyon ve yeni ürün geliştirme’yi itici güç olarak belirleyen şirket, Ar-Ge merkezi ile ‘uygulama becerisi’ni geliştirmenin yanı sıra; ürünlerinin yapıtaşı olan telin en yüksek dinamik performansa ulaştırılması kapsamında sektörün eksiklerini tamamlamayı hedefliyor.

Baybaş: “Beklentileri karşılayabileceğiz”
Öncelikle insan kaynağını güçlendirerek altyapıyı oluşturduklarının altını çizen Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Selim Baybaş, Ar-Ge merkezinin sürdürülebilir ve kârlı büyüme hedeflerine ulaşmak için önemli bir araç olduğunu ifade etti. Baybaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ar-Ge merkezimizle, çalışanlarımızın tam katılımıyla tüm süreçlerimizi sürekli geliştirmeyi ve yanı sıra çevreye duyarlı, ileri süreç ve ürün teknolojilerini uygulayarak müşterilerimizin beklentilerinin ötesinde ürün ve hizmet sunmayı misyon edindik. Böylece, çelik halat ve tel pazarını yönlendiren bir şirket olarak tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılayabileceğiz.”
Çelik halat ve tel sektöründe hâlihazırda süren projeleri ile ana hedeflerinin ithal ikâmesinin sağlanması ve ihracat rakamlarının artırılması olduğunu vurgulayan Baybaş, ayrıca çevre dostu alternatif yöntemler geliştirerek, sosyal sorumluluklarını da yerine getireceklerini dile getirdi.

“Ürünlerini birçok ülkeye ihraç ediyor”
Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş. Ar-Ge Merkezi’nin, 11 araştırmacı, 6 teknisyen ve 2 destek personeli ile çalışmalarını yürüttüğünü kaydeden yetkililer, “Ar-Ge merkezi; üniversite işbirlikleri ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin proje bazlı çalışmalarını destekleyerek, üniversite-sanayi işbirliği ile araştırmacı kadrosunun devlet destekli projeler, makaleler ve yayınlar çıkarması yönünde teşvik ediyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ihracat ile ‘Tel’ kategorisinde ‘Çelik İhracatının Yıldızları’ ödülünü kazanan Çelik Halat, ürünlerini Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 45'in üzerinde ülkeye ihraç ediyor” diye konuştular.
Çelik Halat’ın 50. üretim yılını kutladığını açıklayan yetkililer, konuşmalarına şöyle devam ettiler: “Firmanın 3 mm'den 85 mm.'ye kadar uzanan çok geniş bir çap aralığında üretilen halatları uzun yıllardır; inşaat, denizcilik, balıkçılık, petrol ve madencilik gibi birçok sektörde ve asansörlerde, telesiyejlerde, vinçlerde kullanılırken, BS, DIN ve JIS gibi uluslararası standartlarda ve Federal spec ve API speclerine uygun olarak üretiliyor.”