Bursa Endüstri Zirvesi yoğun ilgi gördü

25 ülkeden 410 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile düzenlenen ve 250 milyon dolarlık iş hacminin yaratıldığı Bursa Endüstri Zirvesi’nde, ikili iş görüşmesi programı kapsamında 300’e yakın katılımcı binin üzerinde görüşme gerçekleştirildi.

A+ A-

Zehra ORUÇ - Gülay SOYDAN PEHLEVAN / BURSA

Metal ve sac işleme teknolojileri, kalıp yan sanayii ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını tek çatı altında buluşturan Bursa Endüstri Zirvesi, 30 Kasım-3 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlendi. 40 bin metrekarelik kapalı alanda, 25 ülkeden 410 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye ekonomisine 250 milyon dolarlık iş hacmi sağladı.
Makina, uzay, havacılık, savunma, kompozit ile raylı sistemler sektörü Ur-Ge projeleri kapsamında 6 kıtadan 60 ülkeden bini aşkın iş insanının katıldığı zirvede, ‘Ticari Safari’ projesi kapsamında Bursalı firmalar ve yabancı iş dünyası temsilcileri ikili iş görüşmeleri yaptılar. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ikili iş görüşmesi programı çerçevesinde, 300’e yakın katılımcı binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Özlü: “Kendi teknolojimizi üreteceğiz”
Fuarı ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin sanayiyle ve teknolojiyle büyüyeceğini söyledi. Etkinlikte gördüklerinin kendisini çok umutlandırdığını dile getiren Özlü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde Türkiye sanayisi kendi teknolojisini üretecek. Ülkemizde sanayi; teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir yapıya kavuşacak. Bizim bütün çalışmalarımız; Türkiye'nin daha yüksek katma değerli ürünler üretmesi, daha fazla kâr etmesi ve daha fazla büyümesi üzerine. Bu fuarın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini diliyorum.”
Bakanlık olarak fuar organizasyonlarına her zaman destek vermeye devam edeceklerini belirten Özlü, 2017 yılında sadece KOSGEB'ten 500 milyon liralık bir destek programı açıkladıklarını hatırlattı. Özlü, “Bu program, ithal sanayi ürünlerinin yerleştirilmesi programıdır. Bu program kapsamında, yurtdışından ithal ettiğimiz sanayi ürünlerini Türkiye'de üreteceğiz. Türk sanayisinin bu ürünlerin tasarımlarını geliştirmesi için bir defaya mahsus masrafların tamamını veya bir kısmını destekleyeceğiz” dedi.

Burkay: “Bursa’ya büyük katkı sağlıyor”
Endüstri Zirvesi ile Bursa’ya gelen yabancı alım heyetlerinin hem ihracata, hem de kentin turizm ve ticaretine büyük katkı sağladığını belirten BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, “Ülkemizde dış ticaret fazlası veren ender kentlerin başında yer alan Bursa’da, hayata geçirdiğimiz rol model projeler firmalarımıza büyük katkılar sunuyor. İlimizle ilgili hedeflerimiz ve hayallerimiz bu rakamların çok ötesindedir” diye konuştu.

Özkayan: “2017’de yüzde 15 büyüdük”


Ermaksan, Türkiye’nin yerli 3 boyutlu metal yazıcısını (katmanlı imalat teknolojileri) ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu, Formnext 2017 Fuarı’ndan sonra Türkiye’de ilk kez Bursa Endüstri Zirvesi’nde görücüye çıkardı.
Ena 250 3D metal yazıcı ile Türkiye’de üretimi yapılamayan ve dışa bağımlı olunan birçok ürünün üretilebilir hale geleceğini vurgulayan Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Özkayan, fuarla ilgili de şunları aktardı: “Yurtdışından gelen bin 200 yabancı alıcının da etkisiyle fuarın ilk günü itibariyle sıcak satışlarımız başladı. Ermaksan, 2017 yılında yüzde 15 büyüme elde etti. Fuardan da ciddi bir satış bekliyoruz. Ülkemiz şu an fiyat, performans ve kalite açısından çok iyi. Ürünlerimiz beğeniliyor. Makina üreten ülkelerin zenginleştiğini ve sanayileştiğini ele alırsak; makina sanayii stratejik bir sektör.”

İleri: “Çığır açan bir çalışma gerçekleştirdik”


Fuarda, Türkiye’de bir ilk olan Panel Bender makinasını tanıttıklarını söyleyen Durmazlar Satış Pazarlama Direktörü Kemal İleri ise, 28 servo ekseni ile alanında çığır açan bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. İleri, “Ziyaretçilerimizin bu yeni ürünümüze yoğun ilgi göstermesi bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Ayrıca ziyaretçilerimizin; ‘Bu tür makinayı ancak Durmazlar yapabilirdi’ demeleri, alanımızda edindiğimiz öncü rolümüzü bir kez daha perçinlememizi sağladı. Diğer bir yeniliğimiz de, ‘Brilase’ adında ülkemiz için gurur kaynağı olan lazer güç ünitemiz” diye konuştu.
İleri, fuarda özellikle ürüne konsantre ziyaretçi sayısının fazla olmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Körüstan: “Birçok görüşme yaptık”


Yabancı alıcıların da etkisiyle fuarın iyi geçtiğini söyleyen Nukon Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alper Körüstan, birçok yabancı müşteri ve bayi adayıyla görüşme yaptıklarını dile getirdi. Körüstan, şöyle konuştu: “Fuarda yerli üretim kesme kafamızı da sergiledik. Bu ürünü sadece kendi makinalarımızda kullanıyoruz. Dışarı vermeyi düşünmediğimiz kesme kafasının en büyük artısı servis hizmetini tamamen firmamızın veriyor olması. Söz konusu ürünü daha önceleri Almanya’dan alıyorduk ve servis için yine bu ülkeye gönderiyorduk. Yerli üretimle tüm servisi kendi bünyemizde yapabilir hale geldik” şeklinde konuştu.
Nukon olarak yıllık makina kapasitelerinin 140 adet olduğunu belirten Körüstan, “Son iki yıldır bu rakama ulaşıyoruz. Geçen yılki olumsuzluklardan dolayı 2017’nin kötü geçeceğini düşünüyorduk; ancak yılın ikinci ayından sonra hareketlenme başladı. Ortalama yüzde 50 civarında ihracatımız var” dedi.

Şen: “Fuar katılımlarına önem veriyoruz”


Bursa Endüstri Zirvesi’nde yaptıkları ikili iş görüşmelerinin başarılı geçtiğini kaydeden Akyapak Makina Kurumsal İletişim Müdürü İlknur Çatak Şen, yurtiçinde ve yurtdışında fuar katılımlarına önem verdiklerinin altını çizdi. Şen, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Akyapak; silindir, profil ve boru bükme alanında yüksek teknoloji ürünü büyük makinaları ile Türkiye’de rakipsiz, Avrupa’da da en iyi ilk üç markadan birisi. Bugün gelinen noktada üretimimizin yüzde 80’ini 100’e yakın ülkeye ihraç ediyoruz. Son olarak, ürün gamımız içinde yer alan ve dünyada sadece sayılı üretici tarafından üretilebilen CNC delik delme, markalama, kesme hatlarındaki yeni ürünümüz APLG-Akyapak Gantry delik delme ve oksijen/plazma kesim modelinin TÜBİTAK onay sürecini tamamladık.”

Yılmaz: “İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz”


Yüzde 30 olan ihracat oranlarını 2018’de itibariyle yüzde 45 seviyesine çıkarmak istediklerini belirten Setkom Genel Müdürü Turgay Yılmaz, Bursa Endüstri Zirvesi’nde yeni pazarlar için fuar görüşmeleri yaptıklarını da aktardı. Yılmaz, “Bursa fuarından çok ümitli değildik, ancak etkinlik çok güzel geçti. Sıcak satış yapmamızın yanı sıra bayilik de verdik. Bayilikte istediğimiz verimi daha ilk günden aldık. Fuarda kendi ürünlerimiz içinde yenileştirdiğimiz modellerimizi tanıttık. Örneğin; yeni bir kasa sistemine geçtik. Farklı bir hava üretim sistemini daha yoğun seri üretimde kullanmaya başladık. Fuar katılımlarıyla yurtiçi ve yurtdışı satışlarımızı artırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Özkan: “Yeni makinamızı tanıttık”


Mavijet markasıyla üretim yapan Maviform’un Satış Müdürü Can Batın Özkan, Bursa Endüstri Zirvesi’nde yeni makinaları 5 eksen CNC işleme merkezini tanıttıklarını bildirdi. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda 2017’de piyasaya sundukları makinayı üç farklı segmentte ürettiklerini belirten Özkan, şöyle konuştu: “Özellikle savunma ve uçak sanayiinde çalışan makinamız birçok özelliği sahip. Müşterilerimizin bu makinayı satın alabilmesi için NATO’dan imzalı kâğıt alması gerekiyor. Bu ürünümüzün satışına fuarda da devam ettik. Gayet başarılı bir etkinlikti. Diğer makinalarımızla ilgili de satış hedeflerimizi tutturacağımızı düşünüyoruz.”
2017 yılında satışlarını yüzde 50 artırdıklarının bilgisini veren Özkan, yeni ürünler ve fuar katılımlarıyla büyümelerinin ivmelendiğini vurguladı.

Hazırcı: “Fuara her yıl katılıyoruz”


Enigma Hızlı Bağlantı Sistemleri firma ortağı Ümit Hazırcı ise, üç yıl önce faaliyetlerine başlayan şirketlerinin fuarda her yıl yerini aldığını belirterek, “KOSGEB destekli Ar-Ge projemizle geliştirdiğimiz patentli ürünümüzü fuarda tanıttık. Bu ürünümüzün gövdesi dövme çelik dediğimiz üretim metoduyla imal edildiği için çok daha güçlü kuvvetler üretebiliyor. Ekstra özellikleri de bulununan ve Türkiye’de muâdili olmayan bu ürünümüzle ithalatın önünü kesmeyi hedefliyoruz” dedi.

Karışan: “Geniş bir ürün portföyüne sahibiz”


CNC tezgahların eksen muhafazaları olan bez körükler, teleskopik sac kapaklar, alüminyum muhafazalar, saclı bez körükler, rulo muhafazalar gibi geniş bir ürün portföyüne sahip olan Kozanlı’nın Teknik Müdürü Serkan Karışan, firmaları açısından 2017'nin verimli geçtiğini söyledi. Biri yurtdışı olmak üzere altı fuara katıldıklarını aktaran Karışan, şöyle devam etti: “Fuarlarda yaptığımız görüşmeleri sonrasında ziyaretlerle pekiştiriyoruz. Büyük oranda da dönüşler sağlıyoruz. Firmalarla çalışmalarımız uzun soluklu oluyor. Özellikle büyük tezgah parkı olan firmalara süreklilik sağlıyoruz.”

Bayrak: “Yüksek bir geribildirim aldık”


Bursa Endüstri Zirvesi’nin ilk gününden itibaren yüksek bir geribildirim aldıklarını ifade eden ELS Lift Genel Müdürü Kerem Bayrak, “Yapmış olduğumuz görüşmelerde, ziyaretçilerimiz de ELS Lift’in kaliteli ve inovatif ürünlerine oldukça ilgi gösterdiler. Personel yükseltici platform sektöründe giderek büyüyen bir marka olarak, bu tip buluşmaların sektöre önemli kazanımlar sağladığını düşünüyoruz. Bu noktada, sektöre ve ülkemize değer katacak yenilikçi çalışmalarımızla, ilerleyen süreçlerde de bu tip organizasyonların içerisinde etkin şekilde yer almayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sivaslıoğlu: “Yenilikçi çözümlerimizi sunduk”


Güney Marmara distribütörlüğünü yürüttüğü Aysan Raf ile sanayicinin yükünü hafifleten avantajlar sunan Royal Demir Çelik ve Raf Sistemleri, ilk kez stant açtığı Bursa Endüstri Zirvesi’nde yenilikçi çözümlerini sergiledi.
Royal Demir Çelik ve Raf Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Sivaslıoğlu, “Fuarda; mevcut ürün gruplarımızı oluşturan depo ve raf sistemlerinin yanı sıra, endüstriyel ekipmanlar, kayar raflar, soyunma dolapları, saklama dolapları, taşıma arabaları gibi portföyümüze yeni kattığımız ürünleri de sunduk” dedi.

Kurtiş: “Yeni ürünlerimizi sergiledik”


Raf, dolap ve arşivleme sistemlerinden takım arabaları ve soyunma dolaplarına kadar çeşitli endüstriyel ve plastik ürün gruplarıyla, üretim tesisi ve atölyelere düzen getiren KRT Endüstriyel, 2017’de ürün gamına geri dönüşüm ile kompakt arşiv sistemlerini de dâhil etti.
Her yıl katıldıkları fuarda bu yıl yeni ürünlerini tanıttıklarını beliren KRT Endüstriyel Genel Müdürü Sinem Kurtiş, şunları aktardı: “Elbette fuarda sıcak satış yapamıyoruz. Ancak, yaptığımız görüşmelerin yüzde 5-10’undan fuar sonrası geri dönüş almamız dâhi bizim için önemli.”

Meriç: “Yabancı ziyaretçilerin ilgisi yoğundu”


H&P Hidrolik Pnömatik Otomasyon Proje Mühendisi Fikri Meriç de, fuarda özellikle yabancı ziyaretçilerin yoğunluğunun ihracat anlamında kendilerini umutlandırdığını belirtti. Standlarını Mısır, İran ve Tunus’tan alım heyetlerinin ziyaret ettiğini ifade eden Meriç, yaptıkları olumlu görüşmelerle ihracat bağlantılarını güçlendirdiklerini aktardı. Meriç, fuar sonrası dönüşler çerçevesinde hâlihazırda yüzde 30 olan ihracatlarını artırmayı öngördüklerini de sözlerine ekledi.

Yeşilbağ: “İyi bir yıl geçirdik”


Bursa Endüstri Zirvesi’nin son üç yıldır kendilerini memnun ettiğini belirten Hexagon Manufacturing Intelligence Genel Müdürü Levent Yeşilbağ, “2017’de piyasalar devlet teşvikleri ile hareketli geçti. Firma olarak yılsonu hedeflerimizi 2017’nin ilk üç çeyreğinde yakaladık. İyi bir yıl geçirdik. Ekibimizi güçlendiriyoruz. 2018’in de teşvikler sayesinde hareketli olacağını öngörerek, umudumuzu koruyoruz” diye konuştu.

Koç: “İhracat bağlantıları kurduk”


Kalıp Avrasya Fuarı’na her yıl katıldıklarını söyleyen Alseko Şirketler Grubu Genel Müdürü Halil Koç, fuara katılan yabancı alım heyetlerinin fazla olmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Fuarda, ürün gamlarından takım çeliği, sert maden uçları, lazer markalama kaynak makinalarını tanıttıklarını belirten Koç, öte yandan kendi imalatları olan kalıp öncesi hazırlık kategorisindeki ürünlerini sergilediklerini de bildirdi. 2017’de, kalıp öncesi hazırlık ürün gruplarının ihracatına başladıklarını da ifade eden Koç, “Fuarda hem kendi üretimlerimiz için ihracat bağlantıları kurduk, hem de yerli alıcılarla iş görüşmeleri yaparak, iç pazardaki hâkimiyetimizi artıracak adımlar attık” diyerek sözlerini noktaladı.