Bursa Endüstri Zirvesi kapılarını açıyor

Metal ve sac işleme, kaynak ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını bir araya getiren Bursa Endüstri Zirvesi, 29 Kasım Perşembe günü Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak.

A+ A-

Bursa Endüstri Zirvesi, sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getiren, son teknoloji ürünleri 7 salondan oluşan 40 bin metrekarelik kapalı alanda ziyaretçilerle buluşturacak. Etkinlik, 29 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Ersözlü: “Endüstrinin nabzını tutuyor”
Fuar kapsamında düzenlenecek ticari faaliyetlerin önemine değinen Tüyap Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Türkiye endüstrisinin nabzını tutacak fuarlar, ekonomik anlamda hareketlilik sağlayacak. Ülkemizin en önemli 3 fuarından biri olan zirve her yıl daha da ilgi görüyor. Üretim endüstrisinin; metal işleme, sac işleme, kaynak teknolojileri, elektrik, elektronik, otomasyon konularını içeren tüm süreçleri ile ele alındığı fuarlar, 7 salonda toplam 40 bin metrekarelik kapalı alanda, 20 ülkeden 342 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile düzenlenecek. Katılımcı firmalarımızın yüzde 60’nın üretici olduğu fuarlar, Türkiye’de var olan endüstrilerin dünya pazarında söz sahibi olması için önemli bir görev üstleniyor. Dört farklı sektörü aynı çatı altında bir araya getirerek son teknoloji ürünleri ziyaretçilerle buluşturan zirvede, gerçekleşecek ticari faaliyetlerin ülkemizin üretim ve ihracaatına önemli katkılar sağlamasını hedefliyoruz” dedi.

Burkay: "Azimle çalışmaya devam edeceğiz"Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise, “Türkiye’nin ihracat odaklı kalkınma hedeflerine, Bursa iş dünyası olarak katkılarımızı sürdürüyoruz. Başta makina sektörümüz olmak üzere; uzay-havacılık-savunma ve raylı sistemler gibi stratejik alanlarda ülkemizin yerli ve milli hedeflerine destek olan firmalarımızı Endüstri Zirvesi ile dünyanın dört bir yanından gelen alıcılarla bir araya getiriyoruz. Zirve kapsamında bu yıl 50’ye yakın ülkeden 300’ün üzerinde yabancı alıcı firmalarımızla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek” diye konuştu.
BTSO öncülüğünde gerçekleştirilen nitelikli fuar organizasyonları ve alım heyetleri ile Bursa iş dünyasının uluslararası alanda daha rekabetçi hale geldiğini belirten Burkay, başardıklarıyla yetinmeyen bir Bursa için azimle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Çeltikçi: “Bursa, Türkiye’nin can damarı”‘Makina üreten makinalar’ olarak tâbir edilen ve üretimin yapı taşı olan takım tezgahları sektörünü 26 yıldır temsil ettiklerinin altını çizen Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) Genel Sekreteri Pınar Çeltikçi de, üretim sanayisini güçlendiren ihtisas fuarlarını desteklediklerini vurguladı. Çeltikçi, şöyle konuştu: “Adı sanayi ile özdeşleşen Bursa, bünyesindeki lokomotif sektörleri ve üretim kapasitesiyle Türkiye’nin can damarı. İhtisas fuarları arasında stratejik öneme sahip olan Bursa Endüstri Zirvesi, küresel pazarda büyük başarılar elde etmiş ve markalaşmış firmaların Bursalı sanayicilerin ve sektörün buluşma noktası. Bursa sanayisi, dünyadaki değişen teknolojiyi takip ederek kendini sürekli geliştiren ve güncelleyen yapısıyla sadece ülkemizde değil, uluslararası arenada da fark yaratıyor. Etkinlik, bu yapıyı güçlendirmek ve gözler önüne sermek için mükemmel bir platform sunuyor. TİAD olarak, bu vizyoner sanayi şehri kimliğinin sürekliliği için Bursa’daki endüstriyel aktivitelerin ilgili takipçisiyiz.”

Özkayan: “Yerli üretim çok önemli”Bursa Endüstri Zirvesinin geçen yıl olduğu gibi bu yılda çok önemli olduğuna dikkat çeken Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, yerli üretimin çok önemli olduğunu söyledi. Özkayan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ülke olarak zor bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Yaşanan olumsuzluklara rağmen elini taşın altına koyan sanayicilerimiz, var güçleri ile çalışmaya ve üretmeye devam ediyor. 2019 yılında sektörlerimizin toparlanacağını düşünüyorum. Bu süreç; yıllardır vurgu yaptığımız ve her fırsatta dile getirdiğimiz “yerli üretim” konusunda ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdi. Yerli üretim çok önemli. Teknolojiye dönüş olmadığı, katma değeri yüksek ürünler üretilmediği müddetçe, dışa bağımlılık kaçınılmaz. Dışa bağımlı toplumlar tükenmeye mâhkumdur. Bunun dışında, makina imalat sanayi verilerini de değerlendirirsek, ilk dokuz aylık verilere göre 2018 yılını makina sektörünün ihracatta 15,9 milyar dolar, ithalatta 25 milyar dolar ve imalatta da 27 milyar dolar ile tamamlaması tahmin edilmektedir.”

Fuardaki yenilikler:
Bursa Endütri Zirvesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Kaynak Teknolojileri Fuarı’nda, sektörün son yenilikleri yer alacak. Etkinlik kapsamında yer alan Robotik Teknolojiler Özel Bölümü de, 2018’de ilk kez gerçekleştirilecek. Söz konusu özel bölümde; biliminin hızla ilerlemesi ve dünyanın sürekli daha da dijitalleşmesiyle meydana gelen ihtiyaçlar kapsamında üretimi kolay hale getirmek ve kaliteleştirmek adına oluşturulan robotik teknolojiler yer alacak.

Seminer programı:
Fuar alanında bulunan Çekirge Konferans Salonu’nda 30 Kasım Cuma ve 1 Aralık Cumartesi günleri sektör ile ilgili konuların ele alınacağı seminerler düzenlenecek.

Ziyaret saatleri:
Bursa Endüstri Zirvesi; 29 Kasım-1 Aralık 2018 tarihlerinde 10.00-19.00 saatleri arasında, 2 Aralık 2018 (son gün) tarihinde ise 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.