Bursa Endüstri Zirvesi açıldı

Son teknoloji ürünleri 7 salondan oluşan 40 bin metrekarelik kapalı alanda ziyaretçilerle buluşturan Bursa Endüstri Zirvesi, sektör profesyonellerini 4 gün boyunca Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirecek.

A+ A-

Metal ve sac işleme, kaynak ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını bir araya getiren Bursa Endüstri Zirvesi Fuarları, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. 20 ülkeden 346 firma ve temsilciliğin katılımı ile 40 binin üzerinde ziyaretçi beklenen etkinlik, 2 Aralık Pazar gününe kadar sürecek.
Zirvenin açılışında; Bursa Valisi Yardımcısı Mustafa Özsoy, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zehra Sönmez, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri de yerini aldı.

Ersözlü: “Önemli katkıları olacak”Zirvenin makina imalat sektörüne yeni bir soluk kazandıracağını söyleyen Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarda gerçekleştirilecek ticari faaliyetlerin Türkiye’ye önemli katkıları olacağını söyledi. Erözlü, sözlerini söyle sürdürdü: “Bu fuar dünyanın her bir tarafından kabul gördü. İçerideki firmalar 130-140 ülkeye ihracat kapasitesine sahip oldukları için fuara çok farklı coğrafyalardan katılım var. Fuar süresince 2 bin 500’den fazla ikili iş görüşmesinin gerçekleşeceğini düşünüyoruz.”

Şener: “Yoğun bir ilgi var”BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ise, etkinliğe yerli ve yabancı katılımcıların yoğun ilgi gösterdiğini vurguladı. Şener, “Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa, ihracatta 121 ülkeyi geride bırakırken, orta yüksek teknolojide yüzde 52’lik payı ile ülke ortalamasının iki katına ulaştı.4. Sanayi Devrimi’ne geçişte Bursa, TEKNOSAB ve KOBİ OSB gibi yeni nesil sanayi bölgeleri, lojistik merkezi, Ar-Ge ve mükemmeliyet merkezleriyle artık daha güçlü bir geleceğe hazırlanıyor. Bununla birlikte, ekonomi yönetimimizin öncelikli eylem planları arasında bulunan GUHEM ve Model Fabrika gibi projeler de, ilimizi Türkiye’nin hayallerini gerçekleştiren bir merkez konumuna taşıyor” dedi.

Akyüz: “Bursa, ülkemizin can damarı”Dernek olarak sanayiye değer katacağına inandıkları tüm ihtisas fuarlarını desteklediklerinin altını çizen Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, “Bursa Endüstri Zirvesi’nin ülke sanayisini geliştiren güçlendiren yapısıyla stratejik önemi gittikçe artmaktadır. Çünkü şehir, bünyesindeki lokomotif sektörleri ve üretim kapasitesiyle Türkiye’nin can damarıdır. Otomotiv, kalıpçılık, tekstil ve dünyada ihracat rekorları kıran imalat sanayii sektörleri Bursa’da bulunuyor. Bu sebeple kentin adı sanayi ile özdeşleşmiştir. Hâl böyle olunca takım tezgalarının yüzde 60’ının Bursa’da kullanılmasına şasırmamak lazım. Bu yapıyı güçlendirmek ve gözler önüne sermek için Bursa Endüstri Zirvesi, mükemmel bir platform” diye konuştu.

Özkayan: “Önemli bir rol üstleniyor”MİB Başkanı Ahmet Özkayan, “Bursa Endüstri Zirvesi, ekonomiye doğrudan katkı sağlamasının yanında, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makina sanayiinin ürettiği yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri ziyaretçilerle buluşturmak adına önemli bir rol üstleniyor” dedi.
Makina imalat sanayiinin tüm imalat sektörlerine destek olması nedeniyle ayrı bir bakış açısıyla değerlendirilmesinin önemine değinen Özkayan, şunları aktardı: “Bu anlamda verilecek destekler üretime; yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşecektir. Böylece makina üreticilerimiz; Ar-Ge, tasarım, üretim ve yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirmek suretiyle, nitelikli iş gücü, teknik donanımı ve altyapısıyla ülkemizdeki en stratejik unsurlardan biri olmaya devam edecektir.”

Sönmez: “Bursa birçok değeri içinde barındırıyor”Fuarların önemine değinen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zehra Sönmez de, Bursa’nın birçok değeri içinde barındırdığını belirtti. Sönmez, sözlerine söyle devam etti: “İlimizin markalaşması yolunda Bursa Endüstri Zirvesi çok önemli bir adım. Endüstri fuarları 17. yılında dev bir sektör buluşması haline geldi. Geçen yıl düzenlenen zirvede birçok ülkeden sayısız ziyaretçi ağırladık. Fuar sürecince gerçekleşecek ticari faliyetler Bursa ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak.“

Özsoy: “Bursa ekonomisine yeni bir ivme kazandıracak”İlin, tarihin her döneminde önemli ticaret yerlerinden biri olduğunu vurgulayan Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, “Bu tecrübesini her geçen gün geliştiren kentimiz, günümüzde Türk ekonomisinin ihracata dayalı büyüme hedeflerine katkı sağlayan illerinin başında geliyor. Fuarlar şehri Bursa’ya değer katan üreticiler bu etkinlikte boy gösteriyor. Bursa, ülkemizin ihracatına önemli bir katkı sağlıyor. Endüstri 4.0’ın ana bileşenlerinden olan yazılımlar ve son teknoloji ürünlerin olduğu zirve, stratejik bir öneme sahip ve ülkemizin en büyük 3 fuarından biri konumunda. Zirve, Bursa ekonomisine yeni bir ivme kazandıracak” diyerek sözlerini noktaladı.

Bursa Endüstri Zirvesi’nin ziyaret saatleri:
29 Kasım -1 Aralık tarihlerinde 10.00-19.00 saatleri arasında,
2 Aralık’ta (son gün) ise 10.00-18.30 saatleri arasında fuar ziyaret edilebilecek.