Burak Başeğmezler: “Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasında yer alıyoruz”

Enerji tasarrufu sağlayan ürünler ve çevre dostu teknolojilerin gelecek hedefleri arasında önemli bir yer tuttuğu Teksan Jeneratör, Ar-Ge merkezine gerçekleştirdiği yatırımlarla da sektöründe özel bir konumda yer alıyor.

A+ A-

Teksan Jeneratör, sürdürülebilir bir gelecek için verimli enerji kullanımı ve yönetimi sağlayan teknolojilere yatırım yapıyor. Elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını aynı anda karşılayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin ilk yerli üreticisi olan firma, TÜBİTAK işbirliğiyle geliştirdiği Türkiye’nin ilk hibrit jeneratörü ile dünyada söz konusu teknolojiyi kullanabilen sayılı şirketler arasına girdi. Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlarken, karbon ayak izini de düşürüyor. Hibrit jeneratör ise, rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına entegre çalışmaları ile yakıt tüketiminden yüzde 65’e varan tasarruf sağlıyor.

“Enerji kesintilerine kimsenin tahammülü yok”
Dünyadaki enerji kaynaklarının hızla tükendiğine dikkat çeken Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, “Günümüzde dünya, dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerle şekil alıyor. Böyle bir ortamda enerji kesintilerine kimsenin tahammülü yok. Ancak, enerji kaynakları toplam dünya nüfusuna yetemeyecek kadar az. Ülke olarak da, enerjide ne yazık ki dışa bağımlıyız. Toplam enerjimizin yüzde 72’sini ithal ediyoruz. Cari açığın büyük bir kısmı da enerji ithalinden kaynaklanıyor. Araştırmalar, Türkiye’nin nüfusunun 2050 yılında 95 milyona yaklaşacağını ve enerji talebinin artacağını gösteriyor. Bu durumda alternatif enerji çözümleri geliştirmek bir tercih değil zorunluluk. Son yıllarda bu alana yapılan yatırımların da arttığı görülüyor. Güneş ve rüzgâr gibi doğal kaynaklardan daha fazla yararlanılırken, henüz yeterli seviyelere ulaşmasa da biyogaz kullanımındaki artış da dikkat çekiyor. Bizim çalışmalarımızda da, enerji tasarrufu kapsamında ‘yenilenebilir enerji çözümleri’ önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

“Ar-Ge’deki gücümüzle farklılaşıyoruz”
Teksan Jeneratör’ün Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasında yer aldığını belirten Başeğmezler, şöyle konuştu: “Yaşama bir bütün olarak saygı duyan ve sahip çıkan bir şirket olarak, sürdürülebilir enerji çözümleri Ar-Ge çalışmalarımızdan her geçen yıl daha fazla pay alıyor. Ar-Ge’deki gücümüzle ve enerji verimliliği sağlayan teknolojilere yaptığımız yatırımlarla farklılaşıyoruz. Bir yandan sürdürülebilir enerji çözümleri geliştirirken, diğer yandan tüm ürün gruplarımızda enerji verimliliğine katkı sağlayacak iyileştirmeler yapıyoruz.”
2018’de hibrit teknolojisi ve farklı alanlardaki uygulamaları üzerine yoğunlaşacaklarını aktaran Başeğmezler, “Verimli enerji kullanımına yönlendiren ve sürdürülebilir teknolojilerin ülkemizde üretiliyor olmasını önemsiyoruz. Sektörümüzdeki birçok teknolojiyi, ‘Biz de yapabiliriz’ diyerek yerli üretmeyi başardık. Ar-Ge çalışmaları ile kendimizi sürekli geliştirdik ve bunların Türkiye’de üretilebileceğini ispatladık. Örneğin; hibrit teknolojisinin Türkiye’de ilk, dünyada da sayılı üreticiler arasındayız” dedi.