Bulut: "Pazar payımızı artırmaya odaklandık"

Demir döküm grubuna ait iki malzeme olan pik ve sfero üretimi gerçekleştiren Kaydöksan; otomotiv, tarım makinaları, makina sanayii ve ev gereçleri alanında yıllık 7 bin ton üretim gerçekleştiriyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Orta ölçekli dökümhaneler arasında yer alan ve otomotiv ile tarım sektöründe önemli şirketlerle çalışan Kaydöksan, yeni bir döküm hattı ve ergitme ünitesi kurmak üzere fizibilite çalışmalarına başladı. Firma ayrıca, yurtiçi ve yurtdışı pazarından aldığı payı da yükseltmeyi hedefliyor.
Demir döküm grubuna ait iki malzeme olan pik ve sfero üretimi gerçekleştiren Kaydöksan; otomotiv, tarım makinaları, makina sanayii ve ev gereçleri alanında yıllık 7 bin ton üretim gerçekleştiriyor. 6 ülkeye ihracat yapan şirket, yeni döküm hattı, yeni ergitme sistemleri ve otomatik ölçüm sistemleri üzerine yoğunlaşacak.

“Yatırımlarımız devam edecek”
İhracatlarının üretimdeki payının yüzde 30, cirolarındaki payının ise yüzde 15 seviyelerinde olduğunu ifade eden Kaydöksan Genel Müdürü Yusuf Kenan Bulut, konuşmasına şöyle devam etti: “İç pazarda müşteri portföyümüz otomotiv, tarım ve makina endüstrisi alanlarında çevreleniyor. Otomotiv ve tarım sektöründe önemli şirketlerle çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte ise, yeni döküm hattı, yeni ergitme sistemleri ve otomatik ölçüm sistemleri üzerine yatırım yapmayı planlıyoruz.”
Ağır sanayilerin olmazsa olmazlarından olan döküm sektöründe hizmet verdiklerini kaydeden Bulut, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan 33 bin metrekaresi açık, 11 bin metrekaresi kapalı alandaki tesislerinde 130 çalışanları ile üretim yaptıklarını ifade etti.
2019 yılında, tedarikçisi oldukları otomotiv ve tarım pazarındaki paylarını genişletmek istediklerini aktaran Bulut, “Yakın ve orta vadede, hâlihazırda tedarikçisi olduğumuz ülkelerdeki pazar payımızı genişletmek istiyoruz. İç pazarda ise, otomotivin satıştaki payını yüzde 30’dan yüzde 60’a yükseltmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

“İş hacmimizin artacağını düşünüyoruz”
Sektörde yaşanan gelişmeler konusunda da değerlendirmelerde bulunan Yusuf Kenan Bulut, şunları aktardı: “Döviz piyasasındaki aşırı dalgalanmalardan kaynaklanan sıkıntılarımız var. Çoğunlukla yurtdışına bağlı olduğumuz için hammadde temin ederken güçlük çekiyoruz. İç piyasada üretimin azalmasına bağlı olarak çelik hurda arzının azalması sebebiyle, çelik hurda temininde de güçlük yaşıyoruz. Ayrıca, enerji maliyetlerinin artışından kaynaklanan sorunlarımız var ve kâlifiye eleman bulamıyoruz. Ancak, sadece sıkıntıları anlatmamak gerekiyor; sektörümüzün sunduğu birtakım avantajları da görüyoruz. Sanayinin temel üretim yöntemlerinden birinin döküm olması ve döküm pazarının geniş olması bizi rahatlatıyor. Türkiye’de otomotiv sanayiinin gelişme göstermesi de yine bizler için büyük bir avantaj oluşturuyor.”
2019 yılı için beklentilerinin olumlu olduğunu söyleyen Bulut, “Özellikle otomotiv sektöründe yabancı yatırımcılar tarafından yeni tesislerin açılacak olmasına bağlı olarak iş hacmimizin artacağını düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.