Bulut: “Kalifiye eleman sayısının artmasını sağlıyoruz”

2015’te çıkan kanun gereğince çalışanları mesleki yeterlilik yönünden sınava tâbi tutarak belgelendiren Meyebel, Adana’da Yüreğir Sanayi Sitesi’ndeki şirket merkezi ve Seyhan Metal Sanayi Sitesi’ndeki iki mekanda sınavları gerçekleştiriyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana’da faaliyet gösteren Meyebel, kaynak, makina bakım, montaj gibi konularda Yüreğir’deki merkezinde, inşaat meslekleri ile ilgili olarak da Seyhan’da sınav gerçekleştiriyor.
Uyguladıkları mesleki yeterlilik sınavları ile birçok sektörde iş güvenliği ve kalitenin artırılmasına katkıda bulunduklarını ifade eden Meyebel Uluslararası Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Ltd. Şti. Planlama Müdürü Hilmi Şen Bulut, “2015 yılında çıkan kanun gereği çalışanları mesleki yeterlilik yönünden sınava tâbi tutarak belgelendiriyoruz. Şu anda 82 meslek söz konusu yasa kapsamında. Eğer kişiler meslek lisesi mezunu değilse ve ustalık belgeleri yoksa, o kişileri hem yazılı, hem de uygulamalı sınava tâbi tutuyoruz. Üç sınav hakları var ve bunlardan birinde başarılı oldukları takdirde belgelerini veriyoruz” diye konuştu.
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki mesleklerin devlet teşvikinde olduğunu kaydeden Bulut, söz konusu mesleklerden sınava girip başarılı olanların sınav ücretinin devlet tarafından geri ödendiğini aktardı.

“İşverenler için zorunlu”
Mesleki yeterlilik belgesinin, çalışanlar için olmasa da işverenler için zorunluluk özelliği bulunduğunun altını çizen Bulut, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İşçi, belgeyi alıp almama konusunda düşünebilir, tereddüt edebilir; ancak işveren, belgesiz olarak personel çalıştırmamak zorunda. Aksi davranışların cezası var. Böyle bir durumda, çalışanın başına bir kaza geldiğinde sorumlusu tamamen işverendir.”
Meslekli yeterlilik konusunda işverenlere yönelik denetimlerin sıklaştırılmasının, yasanın uygulanmasından sağlanan faydaları artıracağını söyleyen Bulut, “Türkiye'deki en büyük sıkıntı; proaktif tedbir alınmaması ve hep reaktif davranılmasıdır. Yani bir şey olduktan sonra, işçi kaza yaptığı zaman işveren sıkışıyor ve harekete geçiyor. Bizim amacımız proaktif tedbirlerin alınmasıdır. Bu kazalar olmadan gerekli düzenlemelerin ve uygulamaların yapılması, yasanın gereğinin yerine getirilmesi. Böylelikle, işçilerimizin kalifiye yönü artarken, iş güvenliği açısından da önemli bir adım atılmış olur” dedi.

“İki merkezde sınav yapıyoruz”
Adana’da Yüreğir Sanayi Sitesi’ndeki şirket merkezi ve Seyhan Metal Sanayi Sitesi olmak üzere iki mekanda sınav gerçekleştirdiklerini açıklayan Hilmi Şen Bulut, şöyle devam etti: “Kaynak, makina bakım, montaj gibi konularda Yüreğir’deki merkezde, inşaat meslekleri ile ilgili olarak da Seyhan’da sınav gerçekleştiriyoruz. Sınavı yapanlar genelde teknik öğretmenler, teknikerler ve mühendisler. Bizim buradaki fonksiyonumuz bunların hepsini bir araya getirmek. Çalışma Bakanlığı adına biz akredite olduğumuz için; belge almak isteyen adayı, programlarını, sınav alanını hazırlıyor ve sınav değerlendirici hocayı çağırıyoruz. Sınav alanında olması gereken tesisatları temin ediyoruz. Sınav, tamamen sınav değerlendirici ile aday arasında gerçekleşiyor. Değerlendirici, adayın ulusal meslek standartları ve yeterliliklere göre başarılı olup olmadığına karar veriyor.”

“İşverenler de memnun”
Mesleki yeterlilik belgesinden işverenlerin de memnun olduğunu dile getiren Bulut, “Örneğin; işveren bir kaynakçı işe alıyor, ancak daha sonra personelin söz konusu alanda yetersiz olduğu ortaya çıkıyor. En az iki ay deneme süresi olduğu için hemen işten çıkarmak da mümkün olmuyor ve işverinin boşa ücret ödemesi gerekiyor. İşçi, mesleki yeterlilik belgesi almış ise, o mesleği biliyor demektir. Bu nedenle, işverenler belgeli bir kişiyi gönül rahatlığıyla çalıştırabilirler” diyerek sözlerini noktaladı.