Bülent Fidan: "Devlet destekleri ve teşvikler KOBİ’lere can verecek"

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yürütülen 'Destek ve Önlem Paketi' konusundaki çalışmalar tamamlandı. Önemli destekleri barındıran 16 maddelik söz konusu paket, Kurban Bayramı öncesinde kamuoyu ile paylaşıldı.

A+ A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve mali sorunlara yönelik olarak; sanayiciler, KOBİ'ler ve teknoloji girişimcilerinin üzerindeki maliyet yükünü hafifletmek, rekabet avantajları sağlamak ve bu süreçten güçlenerek çıkmalarını sağlamak amacıyla bir dizi önlem alıyor. Bakanlık bünyesinde yürütülen ve tamamlanan 'Destek ve Önlem Paketi' çalışmaları kapsamında, Kurban Bayramı öncesinde 16 maddelik paket kamuoyu ile paylaşıldı.
FCS Fidan Consulting&Strategy Kurucu Ortağı Yönetim Danışmanı Bülent Fidan, “Devletimizin almış olduğu teşvik ve destek kararları çok isabetli, son açıklanan 16 maddelik paket; sanayicilerimize, KOBİ’lerimize ve ihracatçılarımıza can verecek. Bu program kapsamında KOSGEB ve Kalkınma Ajansları yeni hibe çağrıları ve yeni destek programları açıklayacak. Teknoparklara 100 milyon TL destek transfer edilecek. KOBİ’lerin KOSGEB’e olan borçları 2019 yılına ertelenecek, teşvik belgesi kapsamında yatırımcılara arazi tahsisi talepleri hızlandırılacak. TSE, Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan müracaatlarda indirim yapılacak. Tüm bunlarla beraber KOBİ’lerin ve sanayicilerin önündeki bürokratik engeller azaltılacak. Bu destek programı ekonomimize can verecek" diye konuştu.

"Birçok hibe ve devlet yardımı programı var"
'Destek ve Önlem Paketi' öncesinde de uygulanan birçok hibe ve devlet yardımı programının olduğuna dikkat çeken Fidan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üretim ve bilişim sektöründe 2018 yılından itibaren yeni istihdam sağlayan işverenler SGK primi ödemiyorlar, diğer sektörlerde faaliyet gösteren işverenler de büyük indirim alabiliyorlar."
Mevcut KOSGEB destekleri konusuna da değinen Bülent Fidan, “KOSGEB girişimcilerimize 150 bin TL destek sağlıyor; bu tutar pek yakında 250 bin TL ve 360 bin TL’lik iki yeni program ile güçlenecek. Bu da, girişimcilerimize büyük imkânlar sağlayacak. KOBİ’lerimiz ise, KOBİGEL destek programı ile güçleniyorlar. KOSGEB ile her işletme, en azından iki çalışanının maaşının yarısını KOSGEB’ten destek olarak alabilir. Bu bile çok büyük bir imkân" dedi.
KOBİ'lerin devlet desteklerini çok iyi değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizen Fidan, söz konusu teşvikleri kullanan işletmelerin maliyetlerini düşürdüklerini, kâra geçtiklerini ve rekabet gücü kazandıklarını vurguladı. Fidan, "Bu destekler, normalleşme sürecinde mutlaka dikkate alınmalı” diyerek sözlerini tamamladı.