Bosch’un robot teknolojisi engelli çalışanların hizmetinde

Bosch; otonom üretim asistanlarını, Almanya’da engelli çalışanlar için hayata geçirilen ortak bir projede kullanmaya başladı. Proje; çalışanlar üzerindeki fiziksel yükü azaltırken, son kalite kontrole odaklanmalarını sağlıyor.

A+ A-

İnsanlar ve makinalar arasındaki işbirliği nasıl olacak? Robotlar engelli insanların da iş gücüne katılabilmesi için yardımcı olabilir mi? AQUIAS projesi; Almanya’da Robert Bosch GmbH, Fraunhofer Endüstriyel Mühendislik Enstitüsü (IAO), Üretim Mühendisliği ve Otomasyon IPA Enstitüleri ile ISAK GmbH tarafından yürütüyor ve robotlarla ilgili bu sorulara cevaplar sunuyor. Yürütülen proje, Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından finanse ediliyor.

“Çalışanlar üzerindeki yükü azaltıyor”
Proje kapsamında; Bosch’un otonom üretim asistanı APAS’in, son derece kısıtlı çalışma kapasitesine sahip, ciddi engelleri bulunan kişileri de işe kabul eden ISAK GmbH’de devreye alındığını aktaran yetkililer, “APAS burada sıhhi tesisatların montaj sürecinde kullanıldı. Proje öncesinde bir çalışan karmaşık parçaları bir araya getirmek için günde 8.000 sefer el manivelasını kullanmak zorundayken, artık bu monoton ve fiziksel olarak zorlayıcı işi robotlar üstleniyor. Bu, hem çalışanlar üzerindeki yükü azaltıyor, hem de çalışanların son kalite kontrole odaklanmalarını sağlıyor” diye konuştular.
Proje sayesinde yapılan işin kalitesinin de arttığını kaydeden yetkililer, fiziksel olarak zorlu görevler robotlara verildiğinde, yüksek kalite görevler ve doğrudan kişisel iletişim için daha fazla zaman sağlandığını ifade ettiler.

“Güvenlik bariyerlerine ihtiyaç kalmıyor”
ISAK GmbH’nin söz konusu robot teknolojisini uygulamaya sokmasını sağlamak için Bosch’un, iş yerini üretim ortamına ve iş gücünün çeşitli ihtiyaçlarına uygun hale getirdiğini anlatan yetkililer, “İnsanları ve makinaları bağlayan arayüzler yeniden yapılandırıldı. Robotlar esnek bir şekilde farklı tezgah yüksekliklerine göre ayarlanabiliyor ve sensörler sayesinde güvenlik bariyerlerine ihtiyaç kalmıyor. Eğer bir işçi makinaya çok yaklaşırsa APAS otomatik olarak duruyor. Bu sayede, işlenecek parçaların güvenli bir şekilde teslim edilmesi ve çarpışmaların önlenmesi mümkün oluyor” dediler.Bosch’un, üretimde ve lojistikte robotların kullanımını daha fazla artırmak üzere, proje sonuçlarını değerlendirerek yeni çözümler oluşturduğunu aktaran yetkililer, “Şirket, Blaichach (Allgäu) fabrikasında engelli ve engelsiz çalışanlar için yeni çalışma alanları kurmayı planlıyor. Burada, otomotiv üretiminde kalite incelemeleri için mikroskobun altına taşınması gereken ağır alüminyum blokların nasıl idare edilebileceğine odaklanılacak” diye konuştular.

Kremer: “İşlerinin çeşitlilik içermesi sağlanıyor”
Projeyi koordine eden Fraunhofer Endüstriyel Mühendislik Enstitüsü’nden David Kremer, şunları aktardı: “Robotlar, sadece çalışanlar için fiziksel olarak zorlayıcı görevleri devralıyor. İşin hazırlığı ve kalite kontrol gibi diğer tüm görevler yine çalışanlar tarafından yapılıyor ve böylece işlerinin çeşitlilik içermesi sağlanıyor. Bu uygulama, engelli kişilere iş imkânları ve ayrıca modern üretime katılma fırsatı sunuyor.”

Pomrehn: “Özelleştirilmiş çözümler ürettik”
AQUIAS projesinde, ciddi engele sahip işçiler aracılığıyla insan-makina etkileşimlerini nasıl iyileştirebileceklerini öğrenmek istediklerini kaydeden Bosch APAS Asistan Sistemleri Ürün Müdürü Wolfgang Pomrehn ise, “Bir üretim asistanının, genellikle normdan farklı olan çok çeşitli gereksinimleri karşılaması gerekir. Biz de, bu nedenle özelleştirilmiş çözümler ürettik. APAS’ın destekleyebileceği durumların ve görevlerin çeşitliliğini sürekli olarak genişletiyoruz” dedi.