Bosch’tan Türkiye’ye Sanayi 4.0 desteği

Dördüncü Sanayi Devrimi’ni en erken gören şirketlerden biri olan ve bu dönüşümde kendi operasyonlarında öncü çalışmalara imza atan Bosch, söz konusu alanda Türkiye’deki sanayicilere danışmanlık ve uygulama desteği veriyor.

A+ A-

Sanayi 4.0; üretim sektöründe günlük işlerin yükünü azaltıp, güvenli bilgi akışını sağlamak açısından çok önemli bir fark yaratıyor. Bu sayede, daha verimli ve daha ergonomik çalışma imkânı sağlanıyor. Bosch, Sanayi 4.0’ı; yani Dördüncü Sanayi Devrimi’ni en erken gören ve söz konusu dönüşümde öncü çalışmalara imza atan şirketlerin başında geliyor. Sanayi 4.0’ın ilk öğelerini kendi operasyonlarına entegre eden şirket, hem önde gelen bir kullanıcı, hem de sektöre hizmet sağlayan önde gelen bir tedarikçi konumunda. Söz konusu alanda tüm dünyada önemli ilerlemeler kaydeden Bosch Grubu, 2020 yılı sonuna kadar kendi üretim tesislerinde Sanayi 4.0 çözümleriyle 1 milyar Euro'ya eş değer bir tasarruf sağlamayı hedefliyor.

“Bosch’un know-how’u Türk sanayiinin hizmetinde”
Bosch’un, dünyada 280’den fazla fabrikasında kazandığı deneyimi, uzmanlığını ve Sanayi 4.0 çözümlerini lokal ve uzman ekipleri aracılığıyla Türk sanayicileriyle paylaşmaya başladığını dile getiren yetkililer, “Şirket, 2016’dan bu yana otomotiv, tekstil ve beyaz eşya gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye’deki 14 firmada, Sanayi 4.0 danışmanlık hizmetleri ve ihtiyaç analizi çalışmaları gerçekleştirdi. Sanayi 4.0 odaklı danışmanlık hizmetleri sadece üretim alanlarında değil; tüm ekosistemi içine dâhil eden, hammadde girişinden üretime ve müşteriye sevkiyâta kadar uçtan uca değer akışındaki tüm fonksiyonları kapsayacak şekilde 8 ilâ 12 haftalık bir çalışma periyodunda tamamlanıyor. Bosch, Türkiye’deki bu danışmanlık hizmetlerini lokalde mevcut kadrosu ve uluslararası uzmanlarıyla birlikte yaklaşık 15 kişilik bir ekiple yürütüyor ve yapısını sürekli geliştirerek çalışmalarına devam ediyor. Kuruluş, danışmanlık sürecinin sonrasında yatırımın geriye dönüşünü de (ROI) içerecek şekilde, firmaların iyileştirmeye açık alanlarına ait olmak üzere donanımsal ve yazılımsal ihtiyaçları içeren bir rapor sunuyor. Danışmanlık süreci sonrasında Sanayi 4.0 odaklı çözüm uygulamalarını da, kendi bünyesinde yer alan Bosch Nexeed yazılım portföyünden seçerek firmalara uyguluyor” dediler.Bosch’un, Sanayi 4.0 odağında hem danışmanlık hizmeti veren, hem de kendi çözüm uygulamalarını sunan dünyadaki sayılı firmalardan biri olduğunu kaydeden yetkililer, sözlerini şöyle noktaladılar: “Şirket; önümüzdeki yıllarda üretim endüstrisindeki günlük çalışmaların, Sanayi 4.0 kapsamında önemli değişiklikler yaşayacağının, ancak insanın her zaman çalışmaların odağında yer alacağının da altını çiziyor.”