Bosch ve Maxion İnci Jant, Sanayi 4.0’da işbirliği yapacak

Dünyada Sanayi 4.0 dönüşümünü en erken gören şirketlerden Bosch ve jant üretiminin öncü kuruluşlarından Maxion Wheels, Türkiye’de sanayi kuruluşlarına örnek olacak dijital dönüşüm çözümleri uygulamalarını hayata geçiriyor.

A+ A-

Dünyanın önde gelen şirketlerinden Bosch ve Maxion İnci Jant, Türkiye’nin Sanayi 4.0 dönüşümüne önemli katkı sağlayacak bir adım attı. Bosch Grubu, Sanayi 4.0 dönüşümü alanında küresel çapta kazandığı deneyimi, kendi tesislerinde de dijital dönüşüm gerçekleştirmek isteyen Türkiye’deki sanayi şirketleriyle paylaşmaya başladı. Bu doğrultuda dünyanın önde gelen jant üreticilerinden Maxion Wheels ile İnci Holding iştirâki olan Maxion İnci Jant Grubu, dijital dönüşüm yolculuğunda Bosch ile işbirliği yapacak.

Young: “Tecrübelerimizi paylaşmaya başladık”
Projenin tanıtımı için Maxion İnci Jant Grubu’nun Manisa’daki alüminyum fabrikasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, “Dünya genelindeki 270’den fazla fabrikamızda yaptığımız çalışmaları ve kazandığımız tecrübeleri, Türkiye’deki sanayi şirketleriyle de paylaşmaya başladık” diye konuştu.
Bosch Grubu’nun hem ‘nesnelerin dünyasında’, hem de ‘IT dünyasında’ kapsamlı bir uzmanlığa sahip olduğunu vurgulayan Young, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bosch olarak, öncelikle tüketicilerimize sunduğumuz ürünleri internet erişimli hale getirdik; ardından da mevcut ekosistemlerimizi dijitalleştirdik. Bunu; tedarikçiden fabrikaya ve müşteriye kadar tüm değer akışını birbirine bağlamayı hedefleyen Sanayi 4.0 dönüşümü takip etti. Bugün; sanayi, binalar, güvenlik ve enerji için mobilite sistemlerinin hepsini tedarik ediyor ve birbirine bağlıyoruz. Bu doğrultuda Bosch’un stratejisi; çözümlerin hem ama kullanıcısı, hem de bunlarla ilgili olarak pazara çözüm sağlayan güçlü partnerlerden biri olmaktır. Sanayi 4.0 konusunda tüm dünyada öncü projelerimiz var. 2020 yılına kadar Sanayi 4.0 çözümlerimizle 1 milyar Euro'ya eş değer bir tasarruf sağlanması hedefleniyor.”

“Dönüşümü en erken görenlerden biriyiz”
Bosch’un, Sanayi 4.0 dönüşümünü en erken gören şirketlerden biri olduğunu ve öncü rol üstlendiğini kaydeden Young, “Çözümlerimizi ve kazandığımız deneyimi, Türkiye’deki sanayicilerle paylaşmaya hazır olduğumuzu duyurduk. Açıklamalarımız iş dünyasından büyük ilgi gördü. Bu dönüşümün bir parçası olmak isteyen sanayiciler ile işbirliğimiz başladı. Lokal ve uzman Sanayi 4.0 ekibimiz, bu sanayicilerle görüşmeler ve saha analizleri yapıyor. Bu kapsamda Maxion İnci Jant Grubu’nun Manisa fabrikalarındaki Sanayi 4.0 dönüşüm projesinin danışmanlığını üstlenerek, Türkiye’de örnek oluşturacak önemli işbirliğini hayata geçirdik” dedi.“Türkiye Sanayi 4.0’da geç kalmamalı”
Türkiye’nin Sanayi 4.0 dönüşümünde geç kalmamasının büyük önem taşıdığının altını çizen Young, “Ağa bağlı endüstri artık gerçeğe dönüşüyor; ancak, süreç içerisinde bulunan tüm oyuncuların bunu uygulamak için birlikte çalışması ve açık olması halinde başarı elde edilebilir. Daha önceden kendi fabrikalarımıza bakarak veya kendi şirketlerimizin sınırları içerisinde kalarak süreçlerimizi optimize etmeye çalışırken; artık şirketler arasındaki engellerin üstesinden gelmemiz ve işletme ekosistemleri açısından düşünmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Young, dijital dönüşümleri için yol haritası çıkarmak ve uygulama yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli sanayicilere yönelik motive edici devlet teşvikleri sağlanmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Zaim: “Dijital dönüşümün öneminin farkındayız”Maxion İnci ve Maxion Jantaş Yönetim Kurulu Başkanı ve Maxion Wheels Global Liderler Kurulu Üyesi Mustafa Zaim ise, dijital dönüşüm ve Sanayi 4.0 yolculuklarının bundan sonraki aşamalarında yol arkadaşı olarak Bosch firması ile ilerlemeye karar verdiklerini anlattı. Dünyanın en büyük jant üreticisi olan Maxion Wheels’in dijital dönüşüm için dünyadaki 19 fabrikası arasından Türkiye’yi seçmesinin kendilerini gururlandırdığını söyleyen Zaim, şöyle devam etti: “Maxion İnci Jant Grubu, sektördeki lider konumuna 2000’den bu yana başlattığımız kültürel değişim ve sürekli gelişim yolculuğu sayesinde ulaştı. Günümüzün dünyasında dijital dönüşümün öneminin farkındayız. Dijital dönüşüm; hayatımızı, alışkanlıklarımızı ve iş yapış tarzımızı değiştiriyor. Müthiş bir değişim sürecinin içerisindeyiz ve bu değişime ayak uydurmak şirketler için yaşamsal bir önem taşıyor. Küresel bazda otomotiv sanayiinde çok köklü değişiklikler olacak. Ulaşım alanında da köklü kavramsal ve yapısal değişimler bekliyoruz. Otomotivin mühendislik odaklı geleneksel yapısı; çok yakında tüm tedarik zincirinde dijital ve bilişim odaklı, hizmete dönük ve diğer sektörlerle çok daha entegre bir hale dönüşecek.”

“Bizi daha da güçlendirecek”
“Bosch’un, küresel anlamda sektöründe uzman teknik ekibiyle ve saha uygulamalarındaki başarısıyla bizi daha da güçlendireceğine inanıyoruz” diye konuşan Mustafa Zaim, “Maxion İnci Jant Grubu olarak, dijitalleşme odağında gerçekleştireceğimiz projelerle, kapasitelerimizi ve üretim adetlerimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.
Dünya genelinde inovasyonda dört lens metodu kullanılarak seçilmiş 12 projeyi farklı sektördeki dev şirketlerle yürüttüklerini belirten Zaim, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu projede Maxion Wheels’in global organizasyonunda, her konuda öncü olan Maxion İnci Alüminyum fabrikamız pilot olarak seçildi. Binek araç alüminyum jant üretiminde globaldeki en büyük fabrika olması, aynı zamanda en gelişmiş altyapıya ve en ileri teknolojiye sahip fabrika olması bu seçimin en önemli nedenleridir. 5 kıtada, 15 ülkede, 19 fabrika ve 11 bin çalışan ile faaliyet gösteriyoruz ve tüm dünyada ana sanayiinin kullandığı her 8 janttan birini biz üretiyoruz.”
Bosch ile başlatılan projenin 3 fazdan oluştuğunu ve ilk adımının bu yıl pilot hatlarda atılacağını belirten Zaim, 2023 sonuna kadar 3 aşamalı planın tamamının hayata geçirilmesini hedeflidiklerini bildirdi. Zaim, “Hedefimiz; 2030 yılına kadar tüm işletmelerimizi bütün süreçleri kapsayacak şekilde akıllı dijital işletmelere dönüştürebilmek” diyerek sözlerini tamamladı.